TRAKYA’DA HAYVANCILIĞIN ÖNÜ AÇILACAK

TRAKYA’DA HAYVANCILIĞIN ÖNÜ AÇILACAK

TRAKYA’DA HAYVANCILIĞIN ÖNÜ AÇILACAK

TRAKYA’DA HAYVANCILIĞIN ÖNÜ AÇILACAK
04 Ağustos 2020 - 23:40

YEŞİM DRAMALI
Edirne İl Genel Meclisi Ağustos ayı ilk toplantısında, Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre düzeni planına ek ilave yapılarak, hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayacak kararı meclisten oybirliği ile onayladı. Buna göre hayvancılıkla ilgili yapılacak yapılarda kullanım alanı genişleyecek.
Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş Başkanlığında yapılan İl Genel Meclis ilk oturumda İl Çevre Düzeni Planına ilave plan hükmü görüşülerek karara bağlandı.
İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Sezgin Gündoğdu tarafından meclise sunulan rapora göre; Trakya bölgesinin şap hastalığından ari bir bölge olduğu belirtilerek, ilerleyen yıllarda Edirne’nin Küçükbaş ev Büyükbaş Damızlık Üretim Merkezi olmasının gündemde olduğu ifade edildi.
İmar ve Bayındırlık Komisyonu  tarafından hazırlanan  raporu okuyan komisyon başkanı Gündoğdu; “yerleşim alanları dışına taşınması gereken hayvancılık amaçlı tesislerin taşınmasını hızlandırmak, tesislerin ihtiyacı olan alan büyüklüklerinde tesislerin yapımını sağlamak ve hayvancılık amaçlı tesislerin tarımsal amaçlı yapı olma nedeniyle plan yapımına gerek duyulmadan kolayca yapımını sağlamak amacıyla Edirne’de yürürlükte olan 1/100.000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı notlarına ‘tarım alanları üzerinde en az 25 büyükbaş veya 100 küçükbaş veya üzeri hayvancılık kapasiteli hayvancılık tesisleri niteliğindeki tarımsal amaçlı yapıların 5403 sayısı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve 3083 sayılı sulama alanlarında arazi düzenlenmesine dair Tarım Reforma Kanunu kapsamında Tarım ev Orman İl Müdürlüğü’nce uygun bulunan mimari projelere göre 3194 sayısı imar kanunu ve ilgili yönetmelikleri gereğince bulunması gerekli şartlar yapı ruhsatı veren idarelerce ayrıca değerlendirilmek kaydıyla bu plan hükmüne göre yaptırılabilir’ şeklinde ilave plan hükmünün eklenerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulmasına karar verildi” dedi.
 İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, mecliste gündeme getirilen teklifin hayvancılığın önünü açacak nitelikte bir düzenleme olacağını söyledi. Geçmiş, “hem turizme, he ticarete, hem hayvancılığa gerekli katkıları vereceğiz” dedi
Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Suiçmez, işletmeleri büyütmekte sorunlar yaşadıklarını belirterek, meclisten kararın çıkmasından mutlu olduklarını söyledi.
Suiçmez, “özellikle hayvancılıkla ilgili ciddi bir sorundu. Bunun aşılması, komisyonun güzel çalışması, meclisten de bu kararın çıkması inşallah sonucu da hayırlı olur. Sıkıntı yaşıyorduk işletmeleri büyütmekte. Teşekkür ediyoruz” dedi.
Kararın bölgenin ihtiyacı olan bir karar olduğunun altını çizen Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut; “bölgemizin ihtiyacı olan bir karar verildi. Hayvancılığı daha da büyütmek açısından. Bölgemizde hayvancılık büyük bir ivme kazanmakta. Bölgemiz için hayırlı olsun diyorum” dedi.
CHP Grup Sözcüsü Erdoğan Gümülcineli, köy içindeki ağıl veya ahırların köy dışına çıkarılması konusunda çözümler üretilmesi gerektiğini kaydetti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İLGÜ, BAŞKANLIĞI BIRAKIYOR
İLGÜ, BAŞKANLIĞI BIRAKIYOR
İSMAİL AĞA CAMİSİ İBADETE AÇILDI
İSMAİL AĞA CAMİSİ İBADETE AÇILDI