"TRAKYA ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ...

"TRAKYA ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ ZİRVESİ" BAŞLADI

"TRAKYA ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ ZİRVESİ" BAŞLADI

13 Aralık 2019 - 00:17

Trakya Uluslararası Sağlık Turizmi Zirvesi Edirne Valiliği ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliği ile Edirne’de gerçekleşti.
Programa, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanı Nuhi Çelikkaya, CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ,Yunanistan, Romanya, Kosova, Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale'den sağlıkçılar katıldı.
Türkiye ve bölge için yeni fırsatlar sunduğunu belirten Edirne Valisi Ekrem Canalp, "Türkiye olarak, yüzyıllardan beri sağlık alanında dünyaya öncülük etmiş bir ülkeyiz. Edirne deyince ilk aklımıza gelmesi gereken şey, dünyada sağlığın en güzel uygulamalarını yapan il olduğumuzdur. Sağlık Müzemiz zamanının en modern sağlık uygulamalarını yapan bir merkez konumundaydı. Bu husus Birleşmiş Milletler tarafından da tescillenmiş durumda. Türkiye ve Edirne'nin bir gururudur. Türkiye'deki hastaneler ve sağlık altyapısı dünyaya örnek nitelik ve kalitededir. Yapılan her kaliteli harcamanın bir maliyeti vardır. Bununla birlikte Türkiye'deki sağlık uygulamaları dünyaya örnek teşkil edebilecek durumdadır. Vatandaş memnuniyetine baktığımız zaman da genel anlamda çok yüksek ve bu yükselme devam ediyor" dedi.
SAĞLIKTA, OLUMLULARIN YANI SIRA OLUMSUZ YATIRIMLAR DA VAR
Türkiye genelinde sağlık açısından olumlu yatırımların yanı sıra olumsuz yatırımlarında olduğuna dikkat çeken CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu; “ Türkiye'de önemli, alanında yetkin, dünyaya örnek hekimler yetiştiriyor. "Türkiye'de birbirinden güzel yerler var. Deniz ve güneş turizminin dışında, turizmi çeşitlendirmek lazım. Türkiye'nin turizm gelirleri 30 milyar doları aştı. Daha da ilerilere çıkması lazım. Sağlıkta da çok ciddi gelirlerimiz var. Sağlık alanında olumlu yatırımların yanı sıra bazı gereksiz harcamaların da olduğunu” belirti.
TRAKYA’DA 17 HASTANE TURİZM BELGELİ
Sağlık turizm için bu yıl 8 bini aşkın hastanın Trakya’ya geldiğini belirten Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin; “sağlık turizminden Türkiye'nin de faydalanması için kamu ve özel sektör paydaşlarıyla çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye’ye sağlık turizmi için 550 binin üzerinde gelen insan var. Trakya’da 17 hastane turizmi belgesi almıştır. Sağlık turizmi için Trakya’ya 8 binin üzerinde insan gelmekte” diye açıkladı.
EDİRNE SAĞLIK TURİZMİ İÇİN HER DAİM HAZIR
Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan ise; “ İnsanlar ikamet ettiği yerin dışında konaklayarak tedavi olmayı amaçlamaları değişik bir turizm çeşidi olan sağlık turizmini ortaya çıkarmıştır.dünya çapında sağlık turisti sayısının  50 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.  Sağlık turizm alanında il beşte yer alan Hindistan,Tayland, Singapur ve Malezya’nın gelişmekte olan birer Asya kıtası ülkeleri olması da bu gerçeği de gözler önüne sermektedir. Yüksek kaliteli sağlık hizmetlerinin uluslar arası akredite olmuş hastaneler uygun fiyatlarla sunulabilmesi sağlık turizmini cazip hale getirmiştir. Türkiye sağlık turizminde 16’inci sırada olup GISIA tarafından akredite edilmiş 42 hastanesi ile yer almaktadır. Edirne’de bu pasatadan pay almak için hazır bir şekilde beklemektedir. Ve  Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesinde de sağlık turizmine katkı sunmak için önemli çalışmalar yapılıyor. Edirne'ye tedavi amaçlı gelen turistlerin sağlığına kavuşarak, memnuniyet duyarak kentten ayrıldığını görmek bizi mutlu ediyor” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'' RANDEVULU SANAL SIRA '' SİSTEMİ HAYATA GEÇTİ
'' RANDEVULU SANAL SIRA '' SİSTEMİ HAYATA GEÇTİ
TABAKOĞLU İLE DEVAM
TABAKOĞLU İLE DEVAM