TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN BİR İLK

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN BİR İLK

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN BİR İLK

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN BİR İLK
21 Eylül 2019 - 11:15

Uluslararası üniversite olma hedefi doğrultusunda yürüttüğü sistemli çalışmalar ve “Geleceğe Köprü” sloganıyla yola çıkan Trakya Üniversitesi, kapılarını Balkanlar’a açarak uluslararası bir projeye daha ev sahipliği yapıyor.
Her geçen gün önemi artan, kuşkusuz Balkanlara can veren kurum ve yapıların başında gelen Trakya Üniversitesi, “Balkan-Türk Temel Drone Eğitimi” projesini hayata geçiriyor. Balkanlar’ın genç yeteneklerinin Edirne’de buluştuğu “Balkan-Türk Temel Drone Eğitimi”, Bulgaristan ve Batı Trakya’dan gelen 17 kişinin katılımıyla başladı. Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen açılış günü etkinliğinde, Trakya Üniversitesi Rektörü ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Barış Özkapı, Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mukadder İğdi Şen, Trakya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali İhsan Meşe ile Balkanlar’dan gelen katılımcılar yer aldı.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin katkılarıyla Trakya Üniversitesi tarafından organize edilen Balkan-Türk Temel Drone Eğitimi; gönül coğrafyamız Bulgaristan ve Batı Trakya’dan gelen önemli sayıda katılımcıyı Edirne’de buluşturdu. Bu yıl Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından ilki düzenlenen ve geleneksel hale gelmesi beklenen eğitimlere yurt dışından gelen katılımcılar, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlen eğitimlerde, İnsansız Hava Araçları’ndan (İHA) biri olan drone yapımını ve temel uçuş tekniklerini birlikte öğrenerek otonom sürüş deneyimiyle buluştu.
Bulgaristan ve Batı Trakya ile olan kardeşlik ilişkilerinin güçlendirilmesi, tarihsel bağların canlı tutulması ve bilimin gelişimine ışık tutan gençlere destek vermek amacıyla düzenlenen, Ülkemizin ve Edirne’nin yakından tanıtılmasını da katkı sunması hedeflenen proje kapsamında, uzman eğitmenler ve rehberler Dr. Öğretim Üyesi Barış Özkapı, Dr. Öğretim Üyesi Mukadder İğdi Şen, Öğr. Gör. Dr. Sena Güler Özkapı, Öğr. Gör. Anıl Şahin, Şefek Teker ve Erkan Yıldız, Balkanlar’dan gelen öğretmen ve öğrencilerden oluşan topluluğa, teorik ve uygulamalı eğitimler gerçekleştirdi.
Proje dâhilinde öğrencilerin ayrıca, Edirne’nin tarihi ve turistik yerleri ile birlikte Trakya Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (TÜTAGEM) ve saha gezileri kapsamında İstanbul TEKNOFEST, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gözlem Evi ve Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etmesi planlanıyor.
Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, projede uzman olarak görev alan öğretim elemanları ve Bulgaristan ile Batı Trakya’dan gelen 17 öğrencinin katılımıyla, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu’nda düzenlenen programla tanıtımı gerçekleşen proje, 22 Eylül 2019’da düzenlenecek Kapanış Töreniyle sona eriyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAMZABEYLİ’DE PERON SAYISI ARTIRILACAK
HAMZABEYLİ’DE PERON SAYISI ARTIRILACAK
RUMELİ RÜZGARLARI KONSERİ
RUMELİ RÜZGARLARI KONSERİ