TSK VE DÜNYANIN 20 ORDUSUNUN KAMUFLAJI...

TSK VE DÜNYANIN 20 ORDUSUNUN KAMUFLAJI EDİRNE’DE ÜRETİLİYOR

TSK VE DÜNYANIN 20 ORDUSUNUN KAMUFLAJI EDİRNE’DE ÜRETİLİYOR

TSK VE DÜNYANIN 20 ORDUSUNUN KAMUFLAJI EDİRNE’DE ÜRETİLİYOR
05 Ağustos 2022 - 10:30
Reklam

Kilim Gurubu Kartaltepe Mensucat Fabrikası;Günden 50 Bin Metre Kumaş Üretip Mamul Haline Getiriyor.
Edirne ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayan Kilim Gurubu Kartaltepe Mensucat Fabrikasında yüzde yüz Türk sermayesi ile 49 yıl önce kurulan ve o günden bugüne kadar günde bin metre kumaş üretimi yaprak, TSK ve dünyanın 20’den fazla ordusunun kamuflajının üretimine yaparken,diğer yandan da denimde  üretimi ile dünya modasının nabzını tutmaya devam ediyor.
Bir milyon metre kare alan üzerine kurulan Kilim Gurubu Kartaltepe Mensucat Fabrikasında pamuk ham hali ile fabrikaya giriş yaparak 500 çalışan tarafından kullanılır ürün haline getirilip hazır halde satışa sunulur.
Fabrikanın öz geçmiş ve kurulum aşamasını anlatan Kilim Gurubu Kartaltepe Mensucat Fabrikası  Genel Müdürü Nadir Kartal; Fabrikamız 1973 yılında Türk Ananonim şirketi olarak yüzde yüze Türk sermayesi ile kurulmuştur. Yaklaşık fabrika arazisi bir milyon metrekare,kapalı alanda 100 bin metrekaredir. Fabrikamıza ham madde gelir,iplik,dokuma,boy,baskı mamul olarak ürün bitmiş olarak hazır hale gelir. Yaklaşık 50 yıllık süreçte fabrikamız yatırımlar yapmıştır,kurulu olan gücünü arttırmıştır,kapalı alan ve makine yatırımını artırmıştır. Hedefimiz bu fabrikayı sürekli çalıştırmak ve istihdama katkı sağlayıp yatırım yapmak.”
20 ülke ve TSK kamuflajlarının üretimini yaptıklarını söyleyen Genel Müdür Nadir Kartal, “Yaklaşık 20 ülkenin üzerinde Denim kumaşı ihracatı vardır. Bunun yanında Türk silahlı Küvetlerimize ve yabancı ordulara patentli kamuflaj kumaşlar  üretilmektedir. Şuan bünyemizde 500 kişi çalışmaktadır”.
Türk pamuklarını ipliğe ve ardından kumaşa çevirip hazır mamul haline getirdiklerini aktaran Kartal; “Ham madde olarak,genelde Türk pamuklarını kullanıyoruz Ege pamukları ağrılıklı olmak üzere,Çukurova bölgesi ile Güney Doğu Anadolu bölgesi pamuklarını kullanıyoruz. Zaman zamanda istenen ürün isteklerine göre de Mısırdan ve Amerika’dan aldığımız daha nitelikli pamuklar oluyor. O projenin boyutuna göre değişiyor.
Askeri kumaşlar belli teknik şartnameye uygun şekilde yapılacağız için,prosesleri ona  göre yürüyor. Denim tarafında ki ise,dünyada ki moda ile yurt dışında ki fuarlara katılıyoruz,o fuarlarda ki trendlere göre kendi geliştirdiğimiz ürünleri sunuyoruz oradaki taleplere göre de Arge çalışmaları yapıyoruz”dedi.
Denimde en çok streç kumaşların tercih edildiği belirten Genel Müdür Kartal; “Modaya bakış açsısı o kadar değişken ki,şuan da denim kumaşlarında teknik olmayan kumaşlarda inanılmaz derecede likralı,elastan kumaşlar var. 20 yıl öncede biz denim kumaşı yapıyorduk, likra yeni yeni çıkmaya başlamıştı biz bunu bayanlara yapıyorduk. Şimdi erkeklerde dahi standart donanım haline geldi. Streç kumaşlar günün yelpazesinin  yüzde 99’u içinde likra barındıran streç kumaşlardan oluşuyor artık”diye ifade etti.
Yatırımlarının artırarak devam ettiklerini de kaydeden Kartal; “İki yıl önce hemen pandemi öncesinde 3 milyon avroluk dokuma tezgah yatırımı yaptık ve önümüze pandemi geldi dünya piyasaları ülkenin durumu,şimdi yatırım planlarımız var ama biraz bu sreci atlatmayı bekliyoruz. Biz sürekli fabrikamızı geliştirip üretime devam etmek istiyoruz”.
Pamuktan ipliğe çevirerek günde 50 bin metre kumaş ürettiklerini ifade eden Genel Müdür Kartal; “Bizim günden 50 bin metre kumaş üretme kapasitemiz var şuan. Tabi bu kumaşı üretirken ipliği de kendi bünyemizde üretiyoruz ve üretilen kumaşı da mamul hale getirecek ona göre ekipmanlarımız donanımlarımız mevcut. Bu fabrikada pamuk girere mamul kumaş çıkar”dedi.HABER:YEŞİM DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ