TÜRK KIZILAYI 151 YAŞINDA

TÜRK KIZILAYI 151 YAŞINDA

TÜRK KIZILAYI 151 YAŞINDA

TÜRK KIZILAYI 151 YAŞINDA
04 Kasım 2019 - 00:21
Reklam

YEŞİM DRAMALI
Kızılay Haftası etkinlikleri kapsamında Saraçlar Caddesinde gerçekleştirilen yürüyüşün ardından kan bağışı gerçekleştirildi.

Genç Kızılay İl Başkanı Beyza Efe yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Edirne Genç Kızılay İl Başkanlığı olarak, 29 Ekim- 4 Kasım Kızılay Haftası kapsamında düzenlediğimiz "Kızılay Haftası Yürüyüşü"nde gönüllülerimiz ile birlikte Saraçlar Caddesinde yürüdük. Kurulduğu tarihten günümüze kadar, yardım elini dünyanın her köşesine uzatan, iyilik neferi kurumumuz Türk Kızılay’ının kuruluşunun 151.yıl dönümünü kutluyoruz. Sensiz olmaz diyerek, hayatımızdaki önemini her gün hissettiğimiz Türk Kızılay’ımızın yanında olmaya ve mirasçısı gençler olarak iyilik yolunda yürümeye devam ediyoruz.”
Edirne Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İsmail İsmail yaptığı açıklamada;“her hafta sonu olduğu gibi bu haftada kan çadırımıza kurduk. Bizim her gün ülkenin farklı yerlerinde 100’ün üzerinde ekibimiz kan bağışı alıyor. Bu ekiplerde alınan kanlar günün sonunda laboratuar bulaşıcı hastalıklar testlere çalışılıyor. Testlere çalışıldıktan sonra, testler temiz çıktıktan sonra kanlar hastanelere gönderilmek üzere laboratuarda hazırlanıyor. Hastanenin ihtiyacını karşılamak üzere hastanenin ihtiyacına göre gönderiliyor. Eskiden hastanelerde kan alınıyordu, hasta yakınları kan vermek zorunda kalıyordu. Bugün fark ettiğimiz üzere bir iki yıldır özellikle ülke genelindeki bu konudaki duyarlılığa bağlı olarak vatandaşlarımızın kan bağışındaki duyarlılığı ciddi artmış. Artık eskiden olduğu gibi dostları aramasına gerek kalmıyor ve bugünkü olduğu gibi Saraçlar’da olduğu gibi normal ekiplerimizden alınan kanlar hastanelerimizin ihtiyacının %99’unu karşılıyor. Bu sebeple çok mutluyuz. Halkımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Kan vermenin korkulacak bir şey olmadığına dikkat çeken Edirne Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İsmail İsmail; “Bizim işimiz her gün hastanelerin kan ihtiyacını karşılayacak şekilde kan bağışı alabilmek. Bunun insandan başka bir kaynağı yok. Vatandaşlarımız gelip burada kan verdiği sürece hastanelerde kan bulabileceğiz. Hepimizin düşen görev iyilik zamanında kan bağışı yapmak, hastalık zamanında kan derdiyle uğraşmamak hastamız için. Sağlıklı olan 18 ile 65 yaş arasındaki 50 kg’ın üzerindeki her sağlıklı birey kan verebilir. Kan vermek için gelenlerin ilk önce kan değerine bakıyoruz. Normalin üzerin kan var mı başkasına vermek için ona bakıyoruz. Normal kan değerlerinde başkasına vermeye yeterliliği yoksa kan bağışı almıyoruz. Sadece yeterli fazlalığı olandan alıyoruz. Onun için kimse kan vermekten korkmasın. Korkulacak bir şey yok. Uygun kriterleri sağlamayan kişilerden almıyoruz. Kan vermek için gelenlerin %15-20’si herhangi bir sebepten dolayı yeterli olmadığı için vs. almayıp teşekkür edip geri gönderiyoruz. Uygun olanlardan alıyoruz. Kimsenin korkmasına gerek yok. Herkes rahat olsun. Herkes kan vermeye gelsin ki hastanenin ihtiyacı karşılansın” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF