ÜRETİCİ GİRDİĞİ KAPIDAN ÇIKAMIYOR

ÜRETİCİ GİRDİĞİ KAPIDAN ÇIKAMIYOR

ÜRETİCİ GİRDİĞİ KAPIDAN ÇIKAMIYOR

ÜRETİCİ GİRDİĞİ KAPIDAN ÇIKAMIYOR
19 Eylül 2019 - 09:05

YEŞİM DRAMALI
Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, “üreten insanların sayısında ciddi azalmalar var. Çünkü üretici girdiği kapıdan çıkamıyor. Maliyetler çok yüksek” dedi.
Türkiye’deki ayçiçeği üretiminin neredeyse yüzde 20’sini, çeltiğin yüzde 50’sini şehrimiz üretiyor olmak bizim için büyük bir şan diyen Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Erhan Demirkıran, “ Bugün yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla beraber Köy-Koop’u ziyaret ettik. Edirne hakikaten şanslı bir il. Çünkü kurumların başında olan insanlar olaylara vakıf ve tarımın gelişerek üretimin desteklenmesi için büyük bir mücadele içerisindeler. Tabii ki bu mücadeleye idarenin de katılması gerekiyor. Edirne tarımsal üretimiyle ayakta duran bir şehir. Türkiye’deki ayçiçeği üretiminin neredeyse yüzde 20’sini, çeltiğin yüzde 50’sini şehrimiz üretiyor” dedi.
ÇİFTÇİDE VARSA, ESNAFTA DA PARA OLUR
Demirkıran; “Fakat bu ürünlerde istenilen fiyatların elde edilemediğini görüyoruz, üzülüyoruz. Bu açıdan üretimin mutlaka desteklenmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak, konuşmak üzere bugün ziyaretimizi gerçekleştirdik. İnsanımızın cebinde para olabilmesi için, çarşılarımızda bereket olabilmesi için mutlaka çiftçinin cebinde para olması lazım. Biz de meşhur bir söz vardır; ‘Çiftçide varsa, esnafta da para olur.’ denir. Üreticinin mutlaka yüzünün gülmesi lazım. Baktığımızda üreten insanların sayısında ciddi azalmalar var. Çünkü üretici girdiği kapıdan çıkamıyor. Maliyetler çok yüksek. Dünyayla rekabet etmemiz lazım. Bu durumda da üreticinin desteklenmesi gerekiyor. Çok stratejik bir şey aslında. Yediğimiz, içtiğimiz eğer kontrollü şekilde üretilmiyorsa, Dünyanın birçok yerinden özellikle gıda konusunda tehlike sinyalleri geliyor. Sağlıklı gıda ulaşma konusunda yerli üretime destek vermemiz lazım ki; hem ithal ürünlere mecbur kalmayalım hem de üreticinin yüzü gülsün ve şehirlerimiz daha canlı olsun” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAMZABEYLİ’DE PERON SAYISI ARTIRILACAK
HAMZABEYLİ’DE PERON SAYISI ARTIRILACAK
RUMELİ RÜZGARLARI KONSERİ
RUMELİ RÜZGARLARI KONSERİ