ÜRETİCİYE HASTALIK UYARISI

ÜRETİCİYE HASTALIK UYARISI

ÜRETİCİYE HASTALIK UYARISI

ÜRETİCİYE HASTALIK UYARISI
17 Temmuz 2019 - 04:09

Tarım Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Derneği (TAR-DER) Başkan Yardımcısı ziraat yüksek mühendisi Lütfü Açar, Ayçiçeği üreticisine hastalık uyarısında bulundu.
Açar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trakya'da hububattan sonra en çok ayçiçeği ekildiğini hatırlattı.
Ayçiçeği üretiminin bölgedeki en önemli tarımsal faaliyetlerden olduğunu belirten Açar, "Yağlık ayçiçeği üretimden hasada kadar, hasadından pazarlanmasına kadar geçen sürede iyi bir şekilde takip edilmesi gereklidir. Üretim öncesinde doğru uygulamalar yapılırsa, üretimden sonraki faaliyetler de doğru bir şekilde izlenirse iklimsel şartlarla üretim artışı yaşanacaktır." dedi.
ÜRETİCİYE HASTALIK UYARISI
Ayçiçeğinin yetişme sürecinde çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kaldığını aktaran Açar, şunları kaydetti: "Üretici ayçiçeği hastalıkları konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle mantar hastalıkları konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Mantar hastalıklarında ciddi bir verim kaybı söz konusu oluyor. Doğru tohum tercih edilmelidir. Üretim alanlarına göre tohum tercihi yapmamız yerinde olur. Üreticimiz özellikle kullanacağı tohumun etiket bilgilerini çok iyi şekilde incelemeli ve etiket bilgileri doğrultusunda tohum tercihlerini yapmalıdır.
Ayçiçeği ekim sezonunda hava koşulları müsait geçti. Son günlerde düşen yağışlar ayçiçeği üretimi için olumlu olmuştur. Bundan sonraki süreçte üreticinin iyi bir verim beklentisi vardır."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI