ÜRETİCİYİ KORUMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

ÜRETİCİYİ KORUMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

ÜRETİCİYİ KORUMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

ÜRETİCİYİ KORUMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?
21 Eylül 2019 - 11:10

İYİ Parti Edirne Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanı Orhan Çakırlar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplanması talebiyle ayçiçeği hakkında soru önergesi verdi.
Çakırlar önergesinde şu ifadelere yer verdi, “Tarımda hasat sezonu devam ediyor. En mutlu olması gereken hasat döneminde deyim yerindeyse çiftçi kan ağlıyor. Bütün ürünler için sorun aynı; maliyetler yüksek, fiyatlar düşük. Hangi ürüne baksanız fiyatla ilgili ciddi sorunlar yaşanıyor. Yüksek girdi maliyetlerine rağmen çiftçi ürününü geçen yılın fiyatına bazen daha da altında bir fiyata satmaya zorlanıyor. O ürünlerden birisi de ayçiçeği. Yıllardır ayçiçeği üretiminin artırılması gerektiği ifade ediliyor. Çünkü Türkiye, ihtiyacı olan ayçiçeğini üretemiyor. İthalat yaptığı için dışa bağımlı.
Bu bağlamda ;
1-            2018-2019 sezonunda 550 bin ton ayçiçeği yağı ithalatı yapıldı. Bu denli dışa bağımlı bir üründe üretim ve dış ticaret politikasının çok iyi tespit edilerek uygulanması gerekir. Üretimi ve üreticiyi koruyan bir politika uygulamayı düşünüyor musunuz?
2-            Geçtiğimiz haftadan itibaren dolar kurunda görülen gerileme, ayçiçeği fiyatlarına yansımış ve daha önce açıklanan 2.500 ton/tl fiyatı hayal olmuş fiyatlar 2.200 ton/tl kadar gerilemiştir. Doların daha da gerilemesi durumunda ayçiçeği  fiyatları da gerileyecek mi ?
3-            Maalesef kredi borcu olmayan çiftçi kalmadı, çiftçimiz bankadan çekilen krediyi ödeyemeden yeni ürün ekebilmek için başka bir kredi çektirilmek zorunda kalıyor. Bu süreçte borç ertelemesine yol açıyor. Çiftçimiz bir daha ki sene tekrar kredi çektirilmek ve borç ertelemesi yapmaması ile ilgili olarak bakanlığınızın bir çözüm önerisi veya çalışması var mı ?
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAMZABEYLİ’DE PERON SAYISI ARTIRILACAK
HAMZABEYLİ’DE PERON SAYISI ARTIRILACAK
RUMELİ RÜZGARLARI KONSERİ
RUMELİ RÜZGARLARI KONSERİ