UZUN YILLARDIR BAZI HAYVANLARA KORONA VİRÜS...

UZUN YILLARDIR BAZI HAYVANLARA KORONA VİRÜS AŞISI YAPILIYOR

UZUN YILLARDIR BAZI HAYVANLARA KORONA VİRÜS AŞISI YAPILIYOR

UZUN YILLARDIR BAZI HAYVANLARA KORONA VİRÜS AŞISI YAPILIYOR
05 Mayıs 2021 - 22:29

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Uğur Cengiz Çakır, veteriner camiasının yıllardır korona virüsle iç içe olduğunu, uzun yıllardır bazı hayvanlara korona virüs aşısı yapıldığını ve korona virüsüne yakalanan hayvanlardaki belirtiler hakkında açıklamalarda bulundu.
Yıllarda beri kedi ve köpeklere her yıl düzenli olarak korona virüs aşısı yapıldığını açıklayan Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Uğur Cengiz Çakır, kedi ve köpek sahiplerinde bulunan aşı takvimine bakıldığında bu aşının yer aldığının görülebileceğini ifade etti.
Korona virüs aşısı gebelik döneminde annelere vuruluyor
Büyükbaş hayvanlara da gebelik döneminde korona virüs aşısı yapıldığını anlatan Çakır, doğan hayvanın süt ile antikor aldığını açıkladı. Hayvanlarda uygulanan korona virüs aşılarının çok uzun yıllar önce elde edildiğini vurgulayan Çakır, meslek grubu olarak korona virüs ailesine hiç yabancı olmadıklarını kaydetti.
Hayvanlardan insanlara kontaminasyon yok
Ülkemizde kedi,köpek,sığır,koyun ve keçi gibi hayvanlarda korona virüsüne sebep olan çeşitli hastalıklarla mücadelelerinin sürekli sürdüğünün altını çizen Çakır, korkulacak bir durumun söz konusu olmadığını ve hayvanlardan insanlara bulaş olmadığını ifade etti.
Yoğun anlamda ishal yaşanıyor
Korona virüsünün hayvanlarda farklı alt sınıfları bulunduğunu açıklayan Çakır, hayvanlarda olan alt sınıfların insanlara bulaşmadığını söyledi. Korona virüsünün çoğunlukla buzağılarda ishal şeklinde görüldüğünü vurgulayan Çakır, bu hastalığın ölümcül olmadığını da önemle ifade etti. Çakır, veteriner hekimlerin aşı çalışmalarıyla bunun üzerinden gelindiğini söyledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK