Vekili Gergin Keşan gündeme değerlendirdi

Vekili Gergin Keşan gündeme değerlendirdi

Vekili Gergin Keşan gündeme değerlendirdi

Vekili Gergin Keşan gündeme değerlendirdi
24 Ağustos 2019 - 04:03
Reklam

Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin beraberinde Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, Çevre Koruma ve Kontrol Birimi’nden Çevre Mühendisi Buse Orhun ve Çevre Sağlık Teknisyeni Osman Coşkun ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirdi.
Keşan Belediyesi’nin kiralama ihalesine çıkartılan tarlanın niteliği, doğalgaz altyapı çalışmalarında belediye desteği, Keşanspor’la ilgili gelişmeler, kömür denetimleri, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın ziyareti ve belediye bandosu hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

MERA DEĞİL TARLA
Büyük Cami Mahallesi sakinlerinden Yusuf Erdem Nalbantoğlu’nun Keşan Belediyesi tarafından ihaleyle kiraya çıkarılan tarla ile ilgili eleştirileri hakkında bilgilendirmede bulunan Başkan Vekili Nehir Gergin, “1520 Ada 1 Parsel’deki 196534 m2’lik alan otlakiyedir. Biz bu otlakıyeyi ihaleye çıkarmadık. 1519 Ada 1 Parsel olan 99629 m2 alan ise Keşan Belediyesi’ne ait tarladır. Belediyemize ait olan tarlamızı 3 yıllığına 54 bin 796 TL’den yıllık bedel olmak üzere ihaleye çıkarıyoruz. Bu alan belediyeye aitti ve tapu kaydında da tarladır, otlakiye değildir. Alandan toplulaştırma geçtiği doğrudur. Toplulaştırmadan sonra alan tarla olarak tescil edilmiştir. Yıllardır bu alan otlakiye olarak kullanılmış, belediye de burasını kiraya vermemiştir. Ne kadar verimli olduğu soru işaretidir. Bu alan mera vazifesi gördü mü, sanıyorum ki görmedi. İlgili birimimizden yapılan açıklama da bu yönde. Tarlayla ilgili belediyemizin gelir kaygısı gütmesi normaldir bu nedenle kiralama ihalesine çıkılmıştır. 540 TL dekar fiyatı belirlendi. Emsallerinin biraz altında görülebilir. Yıllarca bu alan kullanılmadığı için alacak kişinin ıslah çalışması yapacağı için bu fiyat belirlendi. Yöneltilen iddialar gerçek değildir. Yusuf Erdem Nalbantolu’na gösterdiği duyarlılık nedeniyle çok teşekkür ediyoruz. Bize de bu açıklamayı yapma imkanı doğmuş oldu. Tarla gibi milli ekonomiye katkı sağlaması gereken bir alanı boş bırakmak doğru olmadığı için ihaleye çıkıyoruz. Ziraat ile uğraşan her kişiyi de ihalemize bekliyoruz.” dedi.
Gazın binaya gelmesi için vatandaşa kazı kolaylığı sağlanacak
Nehir Gergin, konuşmasının devamında GAZDAŞ’ın Keşan içerisinde gerçekleştirdiği çalışmalar ve bu çalışmalar kapsamında belediyenin vatandaşın işini kolaylaştırmak için attığı önemli adıma ilgili bilgi verdi. Gergin şunları söyledi: “Doğalgaz bağlantısı yaptırmak isteyen vatandaşlarımız GAZDAŞ’la kazı yaptırma noktasında zorluklar yaşıyorlar. Uzun süre sıra bekleme var ve bu bekleyiş nedeniyle vatandaşı özendirmek yerine neredeyse vazgeçiriyoruz. Yaz dönemi olması nedeniyle bu işi yapan özel firmaların da konuyla çok ilgilenmediklerini duyuyoruz. Vatandaşlarımıza hizmet için Keşan Belediyesi olarak piyasa fiyatının 1 saatlik kısmını baz alarak vatandaşımıza biz hizmet götüreceğiz. Bu fiyat araştırmalarımıza göre 150-200 TL arası bir bedel. Alanda 4 veya 5 saat de çalışılsa bir saatlik ücret alınacak. Yoldan binaya kadar olan bölümde kutu bağlatma olarak dillendirilen işlemin kazı sorununu Keşan Belediyesi olarak biz yapmaya başlayıp sorunu ortadan kaldıracağız. Gazın binaya gelmesi için vatandaşımıza kolaylık sağlamak istiyoruz. Konu hakkında ihtiyaç duyan vatandaşlarımızı belediyeye başvuru yapmaya davet ediyoruz. Bu konu belediyenin görevi olmamasına rağmen belediye olarak çevre duyarlılığımız ve doğal gaza geçişi hızlandırmak için teşvik olması amacıyla böyle bir hizmet vereceğiz. Keşan’da 26 bin hanenin 13 binine doğal gaza geçti. Bu %50’lik bir oran. %80’lik bir orana ulaşmak için yaptığımız çalışmanın olumlu geri dönüşlerinin olacağını düşünüyoruz.”
KEŞANSPOR EFSANESİ GERİ DÖNECEK
Keşanspor taraftarı başta olmak üzere tüm Keşan’ın heyecanla Keşanspor coşkusu yaşama arzusunda olduğunu belirten Başkan Vekili Gergin, “Bölgemizde şehirle, sporla, diğer spor kulübü yöneticileriyle sık sık Keşanspor’un geleceği ile ilgili görüşmelerde bulunuyoruz. Vardığımız kesin bir nokta yok. Keşanspor’un durumu ne yazık ki çok iyi değil. Bu nedenle zaten kaderine bırakılmış. Durumu toparlayıp toparlayamayacağımızın değerlendirileceği çok geniş katılımlı bir toplantı düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu toplantıda herkesin fikrini alacağız. Yeni sezona bir şekilde, çözüm üretip Keşanspor’u hazır etmek istiyoruz. Bir sezon kaçırmak istemiyoruz. Seçim vaatlerimiz arasında da vardı bu durum. Heyecan geri dönecek, efsane geri dönecek. Biz belediye olarak bu durumun direkt olarak içinde olmayı yeğliyoruz. Futbol ve spora belediye olarak destek vermek istiyoruz.” dedi.
ENGELSİZ PLAJLAR ARTACAK
Vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda da çalışma yürüttüklerinin altını çizen Nehir Gergin, “Vatandaşlarımız Danişment’de de engelsiz plaj isteğinde bulunmuşlar. Danişment, Yayla ve Erikli bizim mücavir alanımız. Biz engelsiz plajları Yayla’da da Danişment’de de yapmak istiyoruz ki engelli vatandaşlarımız deniz ve kumsaldan yararlanmak için Erikli’ye gitmek zorunda kalmasın. Vatandaşımız bu hizmeti gönlü nereye gitmek istiyorsa orada alsın istiyoruz. Seçenekleri artırmak için çalışmalarımız olacak. Erikli’deki tesisi daha da iyi hale getirmek için de çalışmalarımız olacak.” şeklinde konuştu.
Personel eğitimi ve işbirliklerine de büyük önem verdiklerini anlatan Gergin, Hukuk İşleri Müdürlüğü ve Park ve Bahçeler Birimi’nin çevre belediyelere eğitim ve işbirliği çalışmaları kapsamında gönderdiklerini belediyenin bu anlamdaki eksikliklerini bilgi paylaşımlarıyla gidermeyi planladıklarını kaydetti.
Araç ve makine ekipman parkını genişletme çalışmalarını da yürüttüklerini kaydeden Nehir Gergin, “Çalışmalarımızı son hızla sürdürüyoruz. Pastadan önce ayrana ve ekmeğe ihtiyacımız var. Ana yemek ve sonrası için mutfağımızda hazırlık aşamalarını yürütüyoruz. Sahadaki hizmetler bir anda görülmeyebilir. Eksikliklerimizi gidermek için hem sahada hem de arka planda çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte çalışmalarımızın meyveleri görülecek. Dikey bahçemizde peyzaj çalışmamız bitmek üzere. Keşan halkını görsel manada çok mutlu edecek bir çalışma yapıldı.
Gergin, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, kapanmayan yenileşen ve çok güzel işlere imza atacak Keşan Belediye Bandosunun vatandaşın karşısında tüm maharetiyle kutlamalarda yer alacağını da bildirdi.
KÖMÜR DENETİMLERİ ARTARAK SÜRECEK
 Çevre Koruma ve Kontrol Birimi’nin kış dönemi öncesi çalışmaları hakkında Çevre Sağlık Teknisyeni Osman Coşkun tarafından bilgi verildi.2009 yılından bu yana ilçede bulunan Hava Kirliliği Ölçüm İstasyonu’nun verileri neticesinde ilçede ciddi anlamda hava kirliliği problemi yaşandığının görüldüğünü aktaran Coşkun şunları söyledi: “2009 yılından bugüne kadar denetimlerimizi artırarak sürdürüyoruz. Keşan Belediyesi olarak Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliğini Önleme Yönetmeliğine istinaden hava kirliliği yetki devrini aldık. Her yıl denetimlerimizi artırarak sürdürüyoruz. Şehirlerarası Terminalimizde kömür kontrol noktamız var. Ve kazan dairesi denetimlerimizde bu kontrol noktasından gerekli prosedürlerin yerine getirildiğine ilişkin evrakları istiyoruz. Doğalgaza geçişle birlikte hava kirliliğinde azalma söz konusu olsa da denetimlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Kömür konusunda İl Çevre ve şehircilik Müdürlüğü nezdinde Valilik’te Mahalli çevre Kurulu Toplantısı’nda daha önce alınan kararla ilgili bir değişiklik yok. 5800 kalorilik kömür kullanımına devam edilecek. İthal kömürlerde bu 6400 kalori olacak. Yerli kömür konusunda kireç kullanımına çok dikkat edilmeli. Firmalar bu kireci alan kişilere vermeliler. Vermedikleri takdirde 153 Beyaz Masa’ya bu durumu bildirebilirler. Yakma saatleri konusunda da yeni bir uygulama geçeceğiz.  Sabah 06.00-09.00 akşam 16.00-19.00 saatleri dışında yeni yakım ve besleme yapılamıyordu. Bu uygulamayı bu yıl kaldırmayı düşünüyoruz. Çünkü bu sefer aynı anda yakımlar yapılıyor ve hava kirliliği en üst düzeye çıkıyordu. Saatler serbest olacak ve herkes istediği saatte yakabilecek. Sosyal yardımlaşmadan dağıtılan kömürleri denetleme yetkimiz yok.  Çünkü kömür ihalesi tüm Türkiye için gerçekleştiriliyor. Alınan kalori değerleri ise sadece bölgemiz için geçerli.” Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...