YARIM TAVUK, TEK YUMURTA

YARIM TAVUK, TEK YUMURTA

YARIM TAVUK, TEK YUMURTA

YARIM TAVUK, TEK YUMURTA
25 Ekim 2020 - 23:48

Edirne’de yıllardır et ürünleri satışı gerçekleştiren işletmeci Dilek Kırmızı, halkın artık koli halinde yumurta satın alma gücünün kalmadığını belirterek, tanesi 1 liradan satılan yumurtaları tek tek almaya başladığını söyledi. Kırmızı, artık tavuğunda yarım halde satıldığını açıkladı.
“18 senedir bu işin içerisindeyim. Hiç bu kadar artış görmedim. Yıla göre 1-2 TL artış olurdu. Ama şimdi neredeyse 5 TL’lik bir artış olduğu diyen” Dilek Kırmızı, “Tavuk etine önceden insanların talebi daha yoğundu. Tavuk eti ucuz olduğu için çok rağbet vardı. Bunun üzerine çeşitler artmıştı. Kemikli göğüsten bonfile, bonfileden şnitzel çıkartabiliyorsun. En yüksek fiyatlı kanattı. En çok kanat alınıyordu. En iyi üründü, en çok o satılıyordu. Şu anda insanlar daha çok çorbalık ve bütün piliç alıyorlar. Bütün piliç 5-6 yıldır en az satılan üründü. Kimse almazdı. Hazır yemeğe kaçıyorlardı. Şimdi herkes bütün piliç alıyor. Çünkü ucuz. 2-3 çeşit yemek çıkabiliyor. Bir aileyi geçindirebiliyor. Suyundan, etinden faydalanılıyor. Şu an üretim yok. Halkın alım gücü düştü. Üreten de yok. Şehirden gelen kadar köyden gelen de var. Köyden gelip tavuğunu, yumurtasını bizden alan var. Yem fiyatları yükseldikçe tavuk bakmak zorlaşıyor. Bütün pilicin kilosu 12 Lira” dedi.
KÖYLÜ BİLE SATIN TAVUK, SATIN YUMURTA ALIYOR
Köylerde tavukçuluğun her geçen gün bittiğini aktaran Kırmızı; “Köylüden duyduğumuz kadarıyla yem fiyatları çok yüksek. Köylü, ‘1 tavuğun yediği yemle 10 tavuk alabiliyoruz’ diyor. Bakmaktansa tüketmeyi tercih ediyorlar. Bence en önemli şey üretim yapmak, köylüyü teşvik etmek, köye yönlendirmek gerekiyor. Yumurta fiyatları çok yükseldi. Artık büyük boy yumurta satamıyoruz. Halk alamıyor. Biz de küçük yumurtaya yöneldik. 30’lu küçük yumurta satmaya çalışıyoruz. 12 Lira ’ya sattığımız koliyi 1 haftadır 17-18 Lira ’ya satıyoruz. Fiyatlar çok yüksek. Tek tek yumurta alanların sayısı çok arttı. Tek yumurtanın fiyatı 1 – 1,25 TL arası değişiyor. Birçok çeşit yumurta var. Onlar gramajlarına göre ayrılıp ona göre fiyatlandırma yapılıyor. En büyük yumurtanın 15 tanesini 10 Liradan satıyorduk. Şu an 20 Lirayı bulmuştur. 1-2 haftadır satamadığımız için almıyoruz. Şu an en çok orta boya talep var. 8-9 Liraydı. Şu an 12,5 Liradan satıyoruz. 30’lu büyük yumurta satamıyoruz. Orta boy satıyoruz. 30’lu orta boy yumurta 12 TL’ydi. Şimdi 17,5 TL oldu. Yumurta borsası var. Her hafta orada belirleniyor. 18 senedir bu işin içerisindeyim. Hiç bu kadar artış görmedim. Yıla göre 1-2 TL artış olurdu. Ama şimdi neredeyse 5 TL’lik bir artış oldu” diye açıkladı.
Hiç bu kadar zor dönem geçirmediğini ifade eden 57 yaşındaki emekli Hüsamettin Böküş,“Yumurtanın fiyatı çok fazla. Düşmesini istiyoruz. Hangi fakir yiyebilecek? İnsanların geçinmeye, bir şeyler almaya parası yok. Ne alabilecek? Yetkililerin bunu düşünmesi gerekiyor. Ben emekliyim. Aldığım para ne? Tavuk ne kadar, yumurta ne kadar? Hükümetimizin bunları görmesi gerekiyor. Daha önce hiç bu kadar zor bir dönem geçirmedim. Daha önceki dönemler iyiydi. Para azdı ama insanlar rahat geçiniyordu. Şimdi öyle bir şey yok. Alım gücümüz çok düştü” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YAŞ KISITLAMASI DENETİMİ
YAŞ KISITLAMASI DENETİMİ
EDİRNE’DE PANDEMİYE RAĞMEN BİNLERCE İŞYERİ AÇILDI
EDİRNE’DE PANDEMİYE RAĞMEN BİNLERCE İŞYERİ AÇILDI