YENİ YAPILARA OTOPARK ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

YENİ YAPILARA OTOPARK ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

YENİ YAPILARA OTOPARK ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

YENİ YAPILARA OTOPARK ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ
09 Nisan 2021 - 09:23

1 Nisanda yeni yürürlüğe giren inşaat sektöründe ki düzenlemelerde ev, bina iş yeri yapacaklara otopark zorunluluğu getirildiğini açıklayan Trakya Umum Emlak Müşavirler Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, “yeni yapılacak binalarda artık otopark zorunluluğu getirilerek, caddelerde ki otopark sorununa da bir nebze çözüm bulunmuş olacak” dedi.
Yeni yapılacak olan yapılara otopark yapma zorunluluğu getirilmesi üzerine açıklama yapan Trakya Umum Emlak Müşavirler Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda,1 Nisan tarihi itibariyle otopark yönetmeliği devreye girdi. 31 Mart 2021 tarihinden itibaren olması gereken bir kuraldı.Binalarımızın otopark sorunu sürekli sıkıntı. Ev değerindeki araçlarımızı yol boyuna olmadık yerlere park ederek insanlarımız sıkıntı yaşayıp zarar görüyor. 31 Mart 2021 tarihinden sonra yeni yönetmeliğe göre 80 metrekare brüt balkonlar merdivenler dahil olmak üzere 3 tane 80 metrekareye bir araç otoparkı, 80 ile 120 metrekare arası olan brüt konutlarda 2 tane 120 metrekareye tek otopark, 120 ile 180 metrekare arası olanlara tek otopark, 180 metrekare üzerindeki konutlarda 2 otopark zorunluluğu geldi. Bunların haricinde iş yerlerinde emsal hesaplama üzerinden 40 metrekare olan bir iş yerine tek otopark, yani 400 metrekarelik bir iş yeri açarsanız 10 otoparkınız olması gerekiyor. Bu iş yerleri alışveriş merkezinde 35 metrekare iş yeri başına hamam ve buna benzer yerlerde bunlarda 35 metrekare. Ama 1+1 iş yeri yapıldığında bunlara 50 metrekare. Hesaplamaları farklı olduğundan dikkat edilmesi gereken husus. Ayrıca 31 Mart 2021 tarihinden önce noterde yaptığınız kat karşılığı sözleşme varsa bunun için bire bir şahsen belediyeye başvurarak eski yönetmelikten faydalanabiliyorsunuz. Veya 31 Mart 2021 tarihinden önce aldığınız yapı ruhsatınız varsa bu da otopark yönetmeliğine girmemekte. Bunları halkımız müteahhitlerimiz bilsin”diye açıkladı.
YATIRIM YAPACAKLARA İÇİN EN DOĞRU YATIRIM GAYRİMENKÜL
Pandemi döneminde kur dalgalanmasına karşı yapılacak en doğru yatırımın gayrimenkule olduğunu dikkat çeken Feda; “Son dönemde konut satışlarındaki sıkıntıya gelince arsa payları yüksek olduğundan konut fiyatları yüksekte kalmakta. Her ne kadar bu pandemide bir dönem faizlerin 0.70 0.80'lere indiği dönemde bir çok konut satışı yapıldı. Fiyatlar o zamanki rakamlara çıktı ancak fiyatlar bir daha aşağı gelmedi. Devletin aldığı önlemler neticesinde Ramazan ayı başlangıcına kadar olan iş yerleri açılsın diye söylendi. Ancak bu iş yerleri 15 20 günlük süre içinde ne eleman ne de malzeme almak istedi. Çoğu iş yeri sahipleri iş yerini açmadı. Konut almak isteyenlere önerimiz şu an banka faizleri faiz lobisi dediğimiz olay gündemde yani bugün 2+1 veya 1+1 250 bin Liraya alacağı yerde bankaya yatırıyor. 4 bin 250 Lira faiz alıyor. Bu insanlara hoş güzel görünebilir ama bugün 250 bin Liraya alabileceğimiz bir daire bir 3 ay sonra faizler düştüğünde bu daireyi 250ye değil de 350 gibi rakamlara fırlayacak almış olduğu faiz hiç bir şekilde bu evi almaya yetmeyecek. İnsanlarımızın bunu bilmesi gerekiyor. Gayrimenkul gayrimenkule. Bu faizler gün gelecek düşecek ama almak istediği gayrimenkule alamayacak. Dolar Euro geçici bir saman alevi gibi suni artışlar var. Bunlara da insanlarımız yanılmasın. Her zaman alınmış gayrimenkul kazançlıdır”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”