YEREL YÖNETİMLER HEYETİ EDİRNE’DE

YEREL YÖNETİMLER HEYETİ EDİRNE’DE

YEREL YÖNETİMLER HEYETİ EDİRNE’DE

YEREL YÖNETİMLER HEYETİ EDİRNE’DE
12 Ocak 2022 - 23:24

CHP yerel yönetimler heyeti olarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Bilecik milletvekili Yaşar Tüzün, Antalya Milletvekili Cavit Arı, Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ile birlikte iki gün boyunca Edirne’de bir dizi ziyaretlerde bulunmak için gelen heyet CHP İl başkanlığında basın açıklaması yaptı.
Edirne’miz bizim için çok önemli diye açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun; “Çok başarılı il, ilçe ve belde belediye başkanlarımız var  diye açıklamasına başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun;“Cumhuriyet Halk Partisi  yerel yönetimler heyeti olarak Bilecik Milletvekilimiz Yaşar Tüzün, Antalya Milletvekilimiz Cavit Arı, Adana Milletvekilimiz Burhanettin Bulut birlikte Edirne’mizi ziyaret edeceğiz iki gün boyunca buradayız.hem yerel yönetimlerimizi, belediyelerimizi, örgütlerimizi ziyaret edip vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz. Biz bu çalışmalarımızı bir çok ilimizde gerçekleştirdik. Edirne’miz bizim için çok önemli. Çok başarılı il, ilçe ve belde belediye başkanlarımız var. Sayın Recep Gürkan başta olmak üzere ilçe ve belde belediye başkanlarımızda Edirne’de harikalar yaratıyor. Ülkeyi yönetenlerin her türlü baskısına, kamu kaynaklarını kapatmasına rağmen onlar vatandaşımızın her kuruşunu değerlendirerek vatandaşlarımızın sorununun çözümüne odaklandılar. Asla ve asla israf etmiyorlar. En önemli talep neyse vatandaşımızın onları yerine getiriyorlar. Bende yerel yöneticiyim. Belediyecilik nedir uzun yıllardır o yapının içindeyim biliyorum. Böyle bir dönem gerçekten Türkiye siyasi tarihi boyunca yaşandı mı bilmiyorum.
İKTİDAR KAMU KAYNAKLARINI HAKSIZCA DAĞITIYOR
Bir iktidar var devletin vatandaşlardan topladığı vergileri yediğimiz ekmekten, sudan alınan vergileri maalesef adaletsizce dağıtıyor ve kamu kaynaklarını sadece ve sadece kendi yakınlarına Cumhur ittifakı belediyelerine veriyor. Çevre Şehircilik Bakanlığı araç yardımcı yapıyor, 97'si araç yardımlarının Cumhur İttifakı’na yüzde 3’ü sadece diğer partilere mensup belediyelere.
432 milyon liralık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yardım yaptı, soruyoruz ‘hangi belediyeye verdiniz hangi Bu yardımlar yaptınız?’ Maalesef şu ana kadar açıklama alamadık. Milletin parasını alın terinden ödediği vergiler oluşan bu kaynağı maalesef açıklamıyorlar, utanmadan ticari sır gibi ifadelendiriyorlar.  Böyle bir aymazlık böyle yüzsüzlük olmaz. Bir de Türkiye Belediyeler birliği var. AKP’li Belediye başkanının başkanlığını yaptığı ve ona bağlı genel sekreterliğin yürüttüğü ve belediyelerin paylarından kesilerek oluşan bütçeyle harcama yapan bir Belediyeler birliği var. Ve yüzde  50'sinden fazlasını bizim belediyelerimiz kaynak verdiği halde kaynaklarının maalesef yüzde 5’ini 10’u dahi alamaz durumdayız. Bununla ilgili hukuki ve idari süreci takip ediyoruz.
İSTANBUL'U ALAN TÜRKİYE'Yİ ALIR DİYE. BİR TÜRLÜ İSTANBUL VE DİĞER BELEDİYELERİ ALMAMIZI HAZMEDEMEDİ
Bu Milletin hakkını kesinlikle onlara yedirmeyeceğiz. Bu Partizan uygulamaya son vereceğiz. Bizim belediyelerimiz tıkır tıkır çalışıyor, sorunları çözüyor ya, bu ister istemez Erdoğan’ı da rahatsız ediyor. Acaba ben bu Cumhuriyet Halk Partili Millet İttifakı'nın belediyelerine ne yaparım ederimde  vatandaşın gözünden düşürürüm diye bir çaba içerisinde. Kendisi söylemişti ya hani geçmişte İstanbul'u alan Türkiye'yi alır diye. Bir türlü İstanbul ve diğer belediyeleri almamızı hazmedemedi, hala 31 Mart ve 23 Haziran travmasını üstünden atamadı. Her yerde  mutlaka bu şekilde bir belediyelerimizi itibarsızlaştırmak için uğraşıyor. Yalanı da bitmiyor.  İstanbul Belediyesi’ne yaptığı olay. Şimdi Ankara'ya dil uzatıyor. Ardından bakalım neler gelecek. Biz İçişleri Bakanlığı’nda özel bir birimin oluştuğunu ve  belediyelerimize tetikçi müfettişler göndererek de ne yapın edinde bu belediyelerden mutlaka bir şey ortaya çıkarın, biz bunların üzerine gidelim, vatandaşın gözünden bu belediyeleri düşürelim. Biz hükümet olarak bunlara her türlü engeli koyuyoruz. Kamu kaynaklarını kapattık. Kamu bankaları kredi vermiyor. Bakanlıklardan hiç bir şekilde yardım yapmıyoruz. İller bankası teminat mektubu  hiçbir şey vermiyor. Ben bunları bir şekilde itibarsızlaştırmam diye çabalıyor.
NE YAPARSANIZ YAPIN BAŞARAMAYACAKSINIZ
Erdoğan, İçişleri Bakanlığı Edirne’den tekrar sesleniyorum, ne yaparsanız yapın başaramayacaksınız. Milletimiz gayet iyi biliyor. Yalanla, dolanla, kara propaganda ile hareket ediyorsunuz ama  belediyelerimizi cezalandırmaya çalışıyorsunuz ama asıl cezalandırmak istediğiniz milletimiz. Tekrar uyarıyorum başaramayacaksınız. Bu güne kadar ne yaptıysanız olmadı. Bundan sonra da olmayacak. Ve bu kara propaganda da bu yalandan bir an önce dönün.
ÜLKEYİ YÖNETEN O İRADEYE YAKIŞIR ŞEKİLDE HAREKET EDİN
Bir devlete yakışır, bu ülkeyi yöneten o iradeye yakışır şekilde hareket edin ve bu milletin gerçek gündemine dönün, gerçek sorunlarıyla ilgilenin. Vatandaş çarşı da, pazarda mağdur. Bu kara kış yakacağını karşılayabilecek mi? Evine ekmek götürebilecek mi? Bunun kaygısı içinde. Ama siz işi gücü bırakmışsınız, yok efendim belediyeye alınan personel terörist, yok efendim şöyle yok böyle, devletin bütün gücü elinizde. İstihbarat elinizde, müfettiş  elinizde,  Adalet Bakanlığı elinizde. Elinizi tutan mı var. Attığınız iftiralar hiçbir zaman yer bulmadı. Hele İçİşleri Bakanı 10 bin dolar alan siyasetçi var dedin. Nerede? Attın ortaya bu yalanı veya gerçek bilemiyoruz. Hala 10 bin dolar alan siyasetçiyi söyleyemedin. Yine yalana sarıldın devam ediyorsun.
Referandumda dediler ki Cumhurbaşkanlığı sistemi gelince uçacağız, şunu yapacağız dediler. 2018 seçimleri geldi enflasyonu düşüreceğiz, doları düşüreceğiz, refahı getireceğiz dediler. Ama maalesef şu anda gelir adaletsizliğin de Avrupa'da birinciyiz. Maalesef enflasyonda birincisiz. İşsizlikte ilk 3’teyiz. 1990 yılında dünyanın en büyük 20 ekonomisi içerisindeydik.
ARTIK BUNLAR ZAM HÜKÜMETİ OLDULAR
20 yılda geldiğimiz nokta ilk ona girmek iddiası vardı ama 21.sıraya düştük. Tabiri caizse ligden düştük. Ekonomide şunu yaptık, bunu yaptık diyorlar. 13 bin dolar olan kişi başına düşen milli geliri şu anda 8 bin 500 dolara kadar düşürdüler, bu dövizin yükselmesinden önce. Şu anda son  rakamlar henüz hesaplanmadı. Yani artık yalanın sonu geldi. Artık bunlar zam hükümeti oldular. Sabah kalkıyorlar zam, akşam yatıyorlar zam. Gözleri kıpırdayan bakan var, her kıpırdadıkça bizim rakamlar artıyor. Bizim cebimizden sürekli paralar çıkıyor, maliyetler artıyor. Ama onların umurunda mı, bu millet bu vatandaş. Elektriğe 3 kez zam geldi. Yüzde 85 tarifeler zamlandı. Doğalgaza 8 kez zam geldi, yüzde 48 zamlandı. Akaryakıta tam 46 kez zam geldi. Yani büyükşehirlerde trafiğe çözüm buldular. Artık kimse otomobiline binip bir yere gidemez hale geldi. Dün akşam yine lpg’ye  zam geldi sürekli artan fiyatlarla karşı karşıyayız.  Bütün bunlara rağmen memura yüzde 30 zam yapıldı.
 
BİZİM BELEDİYELERİMİZE GÖLGE ETMEYİN, İFTİRA ATMAYIN
Biz Edirne’den tekrar sesleniyoruz. Bizim belediyelerimize gölge etmeyin, iftira atmayın. Onlar vatandaşlarımızın bu kara gününde yanındalar. Onlar uçuk kaçık projelerle uğraşmıyorlar. Onlar ödenmiş her vergiyi yerinde kullanıp vatandaşın sorununu çözüyorlar. Umutsuzluğa yer yok. Türkiye bir çok sorunu çözebilir. Bu iktidarın en büyük olayı sorunu çözebilecek iradesi, yeteneği yok. İradesi alınmış. Bu ülkenin kaynaklarını sarayın etrafındaki bir avuç insana aktarıyor. Bu kuru inadı maalesef her geçen gün sorunlar yumağı içinde bırakıyor. Bu ülkenin sorunlarını çözebilecek sermaye, insan birikimi var. Eğer siz bu ülkenin kaynaklarını vatandaşın genelinin refahını yükseltmesi için kullanırsanız bu kazan kazana dönüşür. Bu ülkede refah büyür, mutluluk olur. Bunlar yıllardır doymadılar. Ne gözleri, ne karınları doydu. Milletimiz artık gerçeği görüyor. Sandık geldiğinde de gösterecek ve millet ittifakını göreve getirecek ve bu ülkede barış içinde yaşayacağız”şeklinde açıklamalarda bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM