YILIN AHİSİ BODUR, ŞED KUŞANDI

YILIN AHİSİ BODUR, ŞED KUŞANDI

YILIN AHİSİ BODUR, ŞED KUŞANDI

YILIN AHİSİ BODUR, ŞED KUŞANDI
20 Eylül 2019 - 04:19

YEŞİM DRAMALI
Ahilik haftası kapsamında Edirne Ticaret ve Sanayi Odasından düzenlenen törenle yılın Ahisi İsmail Bodur, şed kuşandı.
Ahilik Haftası’nın 32’nci yıl dönümün de, 2019 yılının Ahisi ise 79 yaşında 55 yıllık esnaf olan İsmail Bodur seçildi.  Bodur, ETSO’da düzenlenen törenle şed kuşandı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan EDESOB Başkanı Kemal Cingöz; “ahilik sanat  ve mesleğin olduğu kişi. Ahlakla iç içe girmiş bir kavramdır ahilik. Ahiyim diye anılan bir kişi sanat ticaret ve meslek sahibidir. Olgun ahlaklı, iyiliksever dürüst ve güvenilir kişidir. Ahilikte ilk basamak yamaklık sonrasında çıraklıktır,kalfalıktır ve üstüde ustalıktır.Ekonominin en önemli yapı taşları olan esnaflar,tarih boyunca çok önemli etkileri olmuştur. Sadece iktisadi manada değil, toplumun her kesiminde etkindirler. Esnaf ve sanatkarlarımızın haftası olan esnaf haftası etkinlikleri kapsamında bu yılın ahisi seçilen İsmail Bodur ustamı da tebrik ediyorum.
Ticaret Müdürü Mahmut Altun; “  bugün gaziler günü olması münasebeti ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden gazilerimiz mekanları cennet olsun ve hayatta olan gazilerimize de uzun ömürlü sağlıklı yıllar diliyor. Ahilik teşkilatları kurum ve kuralları olan bir teşkilat. Biz Edirne Ticaret İl Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı yaptık. Melek okullarımızı ziyaret ettik ve daha sonra belediye başkanımızı ziyaret ettik. Ve Belediye başkanımız esnafı fiyat etiketi konusunda hassas davranmasını istedi. Ben esnaf arasında dolaşıyorum bazı esnaflar buna tepkili. Niye belediye başkanı niye böyle dedi. Ahilik teşkilatında fiyat kontrolleri vardır. Biz buna kayıde deriz. 2018 ikinci yarısından sonra dövizin yükselmesi ile bizim komşumuz olan Yunanistan ve Bulgaristan’dan aldığım rakamlarla 2 milyon 300 bin  Yunan ve Bulgar vatandaşı gelmiş ve 2018 yılında Edirne’de  ihracat 52 milyon 300 bin dolar ihracat. Esnaflardan aldığım bilgiye göre de her gelen yabancı 50 evro bırakır dediler ve bu rakamlarla yolla çıktığımızda 15 milyon evro yapar ve ihracat miktarının iki katından biraz daha fazla.
 Edirne’deki esnafa ve sanatkarlarımız ahilik konumunda ki ahlaka ve dürüstlüğe uygun hareket ederse bu gelen turist sayısı daha da artar, esnafımız daha da güzel işler yapar. Esnafın ahilik haftası kutlu olsun” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAMZABEYLİ’DE PERON SAYISI ARTIRILACAK
HAMZABEYLİ’DE PERON SAYISI ARTIRILACAK
RUMELİ RÜZGARLARI KONSERİ
RUMELİ RÜZGARLARI KONSERİ