YILMADAN, USANMADAN, VAZGEÇMEDEN SAVUNACAĞIZ

YILMADAN, USANMADAN, VAZGEÇMEDEN SAVUNACAĞIZ

YILMADAN, USANMADAN, VAZGEÇMEDEN SAVUNACAĞIZ

YILMADAN, USANMADAN, VAZGEÇMEDEN SAVUNACAĞIZ
05 Nisan 2021 - 23:51

Edirne’de 5 Nisan Dünya Avukatlar Günü kapsamında Edirne Barosu tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumu yapıldı. Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar, “Daima avukat! Daima savunma! Daima hukuk! Daima bağımsız yargı! Diyerek haykırmaya devam edeceğiz” dedi.
Edirne Baro Başkanlığı tarafından, '5 Nisan Dünya Avukatlar Günü' nedeniyle Atatürk anıtına çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Törende Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar ile baro üyesi avukatlar hazır bulundu. Baro Başkanı Av. Alper Pınar tarafından çelenk sunumu yapıldı.
Törende konuşan Baro Başkanı Av. Alper Pınar şu ifadelere yer verdi, “ Avukatlar gününü bu yıl da pandemi tedbirleri nedeni ile törensiz kutluyoruz. Geçmişte olduğu, gelecekte de her zaman olacağı gibi bugün de, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’ün huzurunda olacağız. Yönetim kurulumuz ile birlikte baromuzun çelengini her şart ve de koşulda olduğu gibi Atatürk anıtına koyacak, saygı duruşunda bulunacak ve de vakur bir şekilde Atamızın huzurundan ayrılacağız. İnşallah önümüzdeki yıl, coşkuyla ve de törenle kutlayacağımız avukatlar günü ve de haftası olacaktır, umut ediyor, dört gözle bekliyoruz.
Bu zor günlerin, hayatımızda yaşadığımız bu tecrübenin, bizi daha güçlü, daha kararlı, daha anlayışlı yapacağına, mesleğimizin kıymetini daha da bileceğimize inancım tamdır.  Değerli Edirne halkı ve de meslektaşlarım, biz, Avukatız. Gece gündüz, yaz kış, yağmur çamur, kar fırtına dinlemeden görevimizi yaparız. Vatandaşımızı, yılmadan, usanmadan, vazgeçmeden savunuruz. Hak arama özgürlüğünün garantörüyüz. Vatandaşımızın, sırdaşı, derdinin ortağıyız. Haksızlığa uğradığında, adalet aradığında sesi, haykırışıyız. Hukuksuzluğun karşısında direniriz,  eğilmeyiz, bükülmeyiz, kırılmayız. Böyle zamanlarda tek bir duruşumuz vardır. O da savunma ve hak arama özgürlüğünüzü korumada gösterdiğimiz sağlam ve de sarsılmaz irademizdir. Bu iradeyi kullanırken, Anayasamızı, kanunları ve de hukuk düzenini dayanak alırız. Başka bir dayanağımız, arka planımız, kılavuzumuz yoktur. Tarih boyunca bizi belli kalıplara sokmak isteyenler olmuştur ancak her defasında hüsrana uğramışlardır, biz tek bir kalıba gireriz, savunma uğruna taş oluruz, kırılmayız, yıpranmayız, aşınmayız.
Yaşamın her alanında, doğumdan ölüme dek, dokunabildiğiniz, duyabildiğiniz, hissedebildiğiniz her alanda hukukun kılavuzu ve de yol göstericisiyiz. Odak noktamız her insanın, savunulma hakkı ve hak arama özgürlüğüdür. Hukuk ve adalet asla Avukatsız düşünülemez. Saat ve koşul gözetmeksizin, yargı görevi yapan diğer unsurların çağrısı üzerine zorunlu müdafilik hizmeti veririz. Muhtaç olduğu için hukuki korumadan yoksun kalanlara, hukuki yardımda bulunur, adli yardım hizmeti veririz.
İnsan hakları söz konusu olduğunda sesimiz kısık çıkmaz. Nerde insan varsa biz oradayız. Nerede şiddet mağduru bir kadın hukuki korumadan yoksun kalıyorsa yanındayız ve olmaya devam edeceğiz. Ülkemizin geleceği, umudu, yarınları olan çocuklarımızın, yanındayız. Her birini kendi çocuğumuz evladımız gibi korur, gözetir, yanında oluruz. Olmaya devam edeceğiz. Nerede olursa olsun hangi şekilde olursa olsun hayvanların hakları ve canları için de yanlarındayız.
Biz, talep edildiği her an, savunma için, adalet için, hak arama özgürlüğü için ayaktayız, hazırız. Her yıl tekrarladığımız ve de ısrarla söylediğimiz gibi;  Haksızlıkların, adaletsizliklerin, hukuksuzlukların karşısında, Adaletin, hakkın yanında. Halkımızın yanında, Hukukun yanında, Hukuk devletinin yanında, olmaya devam edeceğiz.
 
Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde olacağız ve yolundan dönmeyeceğiz. Dürüstlük, ahlak ve güvenilirlik gibi erdemleri beynimizde, ruhumuzda yaşatacağız. Hukukun üstünlüğü ve de insan hakları ilkelerinden taviz vermeyeceğiz.
Ve tüm bu ilkelerle yolumuza devam ederken, ırka, cinsiyete, dile, dine, siyasi düşünceye, etnik kökene asla bakmayacak, ayrıştırmayacak,  ötekileştirmeyeceğiz. Kılavuzumuz sadece savunma hakkı ve hak arama özgürlüğü olacak.
Biz avukat olmaya, avukatlık yapmaya devam edeceğiz.  5 Nisan avukatlar günü olan bugün ve yaşadıkça her 5 Nisan; daima avukat! Daima savunma! Daima hukuk! Daima bağımsız yargı! Diyerek haykırmaya devam edeceğiz; Bu duygu ve de düşüncelerle 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyor, meslektaşlarımız, ülkemiz ve de halkımız için sağlıklı ve de huzurlu yarınlarda buluşmak üzere saygılarımı sunuyorum.”
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE