YÖRESEL ÜRÜNLER BULGARİSTAN’DA TANITILACAK

YÖRESEL ÜRÜNLER BULGARİSTAN’DA TANITILACAK

YÖRESEL ÜRÜNLER BULGARİSTAN’DA TANITILACAK

YÖRESEL ÜRÜNLER BULGARİSTAN’DA TANITILACAK
08 Kasım 2019 - 09:31
Reklam

YEŞİM DRAMALI
Edirne’nin yöresel yemekleri Bulgaristan’da, Bulgaristan’ın yöresel yemekleri de Edirne’de tanıtılacak. Güvenli Yaşam İçin Doğal Kaynakları Yönetme Girişimi projesinin ilk ayağı dün Edirne’de gerçekleşti.
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nın Edirne turizmini geliştirme ve turizmin katma değerini artırma çalışmalarına yönelik olarak Interreg-IPA CBC Bulgaristan-Türkiye 2014-2020 Programı çerçevesinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığı ile yürütülen “ECO WOMAN-Güvenli Yaşam İçin Doğal Kaynakları Yönetme Girişimi” Projesi kapsamında projenin açılış basın toplantısı dün gerçekleştirildi.
                Toplantı ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt başkanlığında yapıldı. Toplantıda Proje Koordinatörü Nuray Pehlivan ve proje ekibinden Elif Yardımcı tarafından tanıtımı gerçekleştirildi.
                ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığı ile yürüttüğümüz projenin tanıtımı için bir araya geldik. Amaç organik ürünlerle ilgili farkındalık yaratmak. Odamız daha önce Haskovo Ticaret ve Sanayi Odası ile geçen yıllarda bir Gastronomi ile ilgili AB Projesi yürütmüştü. Bizim ve Bulgaristan'ın yöresel yemeklerini birbirimize tanıtmak amacıyla yaptığımız bir projeydi. Bugün de organik ürünlerle ilgili hem üreticimizi bilinçlendirme hem de gerek Edirne'de gerek Bulgaristan'ın Yambol şehrinde üretilen organik ürünleri kendi ülkemizde ve Bulgaristan'da tüketiciyle buluşturmak için bir çalışma yapıyoruz. Bir yıllık projenin bütçesi yaklaşık 114 bin Euro. Şehrimize gelecek bu paradan da hem bir katkı sağlayacağız hem de üreticimizi yaptığımız çalışmalarla eğitimlerle bilinçlendireceğiz. Edirne bilindiği gibi ciddi anlamda turist alan bir kent. Bu anlamda gastronomiyi de yerine getiriyoruz tarihi eserlerimizle dolduruyoruz. Bir de buna bio ürünleri eklersek çok daha farkındalık yaratmış oluruz” dedi.
                Proje koordinatörü Nuray Pehlivan da proje içeriği ile şu bilgileri verdi; "Projemizin ana amacı ekolojik ve organik çiftçiliği yaygınlaştırmak için kaynak oluşturma ve kapasite yaratmaya ilişkin bir farkındalık yaratmak ve buna yönelik çalışmalar gerçekleştirmek. Bu amaca dönük olarak gerçekleştireceğimiz faaliyetler de öncelikle bu alanda ilgi ve faaliyet gösteren kişi ve firmaları ve bölge halkını bilinçlendirmek ve bilgilendirmek adına bazı eğitim seminerleri yapacağız. İlkinin başlığı Hava, Su ve Toprağın Ekolojisi ve Canlılar Üzerindeki Önemi ve Etkisi üzerine olacak. 5 gün sürecek seminerle kişileri hem bilgilendiriyor hem de eğitiyor olacağız. Bir sonraki seminerimiz de 5 gün sürecek ve başlığı Tarımsal Ürün ve Gıdaların Ekolojik ve Organik Üretiminin Organizasyonu ve Uygulanmasına dönük olacak. İkincisi daha uygulamaya dönük olacak. Projenin en ses getirecek etkinliklerinden biri olan organik ürünler sergisi olacak. Haskovo Projesinde bu tarz bir etkinlik yapmış bir gastronomi festivali gerçekleştirmiştik. Yine odamızın çatısı altındaki kadın girişimcilerin kurduğu ve Pazar günü kurulan Kırsalın Doğal pazarında bunu da yine orada gerçekleştirerek oradaki ürünlere biraz daha katkı sağlayacak bir etkinlik gerçekleştireceğiz. Yine bir festival havasında bu organik ürün üretimi ve bilincinin yaygınlaşmasını sağlayacağız. Bu etkinliğe Yambol'dan da 40 kadar kişinin katılımı ön görülüyor. Aynı etkinlik Yambol'da da yapılacak ve Türkiye'den de bizler bölge halkı oraya gidip o etkinliği görerek onların organik ürünlerini, bu konuda neler yaptığını, çalışmalarını yerinde inceleyebileceğiz. Eş zamanlı olarak bir de ekoloji ve bio ürünlerle ilgili forum gerçekleşecek. İnsanlar hem görsel hem de işitsel olarak her şekilde bu konuya vakıf olsunlar diye böyle bir kombinasyon yapmak istedik. Bir anket çalışması da yapıldı ve toplanan sonuçlar diğer araştırma raporları proje için oluşturulan web sitesinde kamuoyu ile paylaşılacak. Sergiyi de Nisan ayı gibi planlıyoruz. Etkinliklerimizi tamamlayarak bu bilincin oluşmasına katkı sağlamak istiyoruz. Temmuz 2020'ye kadar projemizin etkinlikleri faaliyetleri dönem dönem devam edecek” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...