YUNAN ATEŞLE OYNUYOR

YUNAN ATEŞLE OYNUYOR

YUNAN ATEŞLE OYNUYOR

YUNAN ATEŞLE OYNUYOR
07 Aralık 2019 - 00:02

Yunanistan, Türkiye ile anlaşma yapan Libya'nın Atina Büyükelçisini sınır dışı etme kararı aldı.
Reuters'in son dakika duyurduğu haberine göre Yunanistan, Türkiye ile anlaşma yapan Libya'nın büyükelçisini sınırdışı etme kararı aldı. Yunan hükümeti, Libya Büyükelçisi Muhammed Yunus Menfi'ye ülkeden ayrılması için 72 saat süre verdi. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, sınırdışı kararının iki ülke ilişkilerini kesintiye uğratmayacağını kaydetti. Türkiye ile Libya arasında imzalanan 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası' anlaşmasına tepki gösteren Atina yönetimi, Büyükelçi Menfi'yi Dışişleri'ne çağırarak anlaşmanın içeriğine ilişkin bilgi talebinde bulunmuştu.
TÜRKİYE YUNAN'I ÇILDIRTTI
Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat sonrası Yunanistan basını, Atina yönetimini topa tuttu. İki ülke arasındaki anlaşmanın, Yunanistan'ın bölgedeki gücünü felç ettiğini öne süren komşu basını: "Eğer savaş şimdi olmayacaksa ne zaman olacak?" başlıkları attı. Yunanistan'ın önde gelen haber sitelerinden 'pronews', manşete taşıdığı habere "Türkiye ve Libya'nın resmi anlaşmaları, Yunan kıta sahanlığını yok sayıyor. Eğer savaş şimdi olmayacaksa ne zaman olacak?" başlığını attı. Haberde Türkiye ve Libya arasında varılan anlaşmanın, Yunanistan açısından bölgedeki gücün felç edilmesi anlamını taşıdığı belirtiliyor.
BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN SERT TEPKİ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın Libya Büyükelçisini sınır dışı etme kararına ilişkin, "Bir ülkeyi tehdit etmek doğru mu? Bu gizli saklı bir şey değil. Bizim meclisimizden geçen bir zaptın gizli kalması mümkün mü? Libya'ya telefon açıp da o belgeyi bana göndermezsen büyükelçini sınır dışı edeceğim dersen Libya böyle bir duruma boyun eğmez. Adam gibi isteselerdi Libya da verirdi biz de verirdik." dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'' RANDEVULU SANAL SIRA '' SİSTEMİ HAYATA GEÇTİ
'' RANDEVULU SANAL SIRA '' SİSTEMİ HAYATA GEÇTİ
TABAKOĞLU İLE DEVAM
TABAKOĞLU İLE DEVAM