ZIPKINLA DEV BALIK

ZIPKINLA DEV BALIK

ZIPKINLA DEV BALIK

ZIPKINLA DEV BALIK
05 Ekim 2019 - 04:02

HABER MERKEZİ
Edirneli esnaf Hasan Kutlu, Enez ilçesi Saros Körfezi’nde 40 kilogramlık akya adı verilen dev balığı zıpkınla vurdu.
Edirneli esnaf Hasan Kutlu tutkunu olduğu denizlerde balık avı yaparak boş zamanlarını değerlendiriyor. Edirne'de uzun yıllar esnaflık yapan ve boş zamanlarını Enez ilçesi Saros Körfezi’nde geçiren Hasan Kutlu, hafta içi yaptığı av'da 40 kg ağırlığında akya adı verilen dev balığı zıpkınla vurdu. Yaklaşık 20 yıldır Saros körfezinde tüplü ve tüpsüz dalış yaparak mavi derinliklerin eşsiz güzellikleri ve nimetleri ile karşılaşan Kutlu, Edirne ve Türkiye turizm için biz kazanım olan Saros körfezinin değerinin bilinmesi gerektiğini belirtti. Özellikle dalış turizmi için Saros körfezinin Türkiye'nin sayılı dalış alanlarına sahip olduğunu belirten Kutlu "yaz mevsimi için sezonu kısa yorumları yapılsa da aslında Saros körfezi yılın 12 ayı için eşsiz güzelliklerini bizlerle paylaşıyor. Fakat biz değerini bilmiyoruz" dedi.
20 yıla yakın bir süredir amatör bazda dalış yapan ve denizin tüm güzelliklerini fırsata çeviren Kutlu son yaptığı dalışında 40 kg ağırlığında akya adı verilen balığı 21 metre derinlikte vurarak denizin zenginliklerini somut olarak gösterdi. Hobi amaçlı yaptığı balık avcılığı için tüm teknik donanıma sahip olduğunu belirten Kutlu "tüpsüz dalışlar için belirlediğimiz avlak alanları var. Buralarda zıpkınla avcılık yapıyoruz. Genelde akya ve sinarit adı verilen büyük balıkları avlıyoruz. Kış aylarında ise levrek ve lüfer avı yapıyoruz. Akya adı verilen balığın ağırlığı 15 ila 50 kg arasında değişiyor" diyerek yazın 15 ila 30 kışın ise 8 ila 10 metre derinlikte avlandıklarını kaydetti.
İbrice limanı açıklarında dalış alanlarının bolluğuna dikkat çerken Kutlu denizlerimizin kıymetinin bilinmesi gerektiğini ve doğayı korumanın bir vatandaşlık görevi olduğunu ifade etti.
Son yıllarda denizlerimizde çevre bilincinin arttığına da dikkat çeken Kutlu, "bu maalesef yeterli değil. Dalış yaptığımız noktalarda zaman zaman denizin dibinde atıklarla karşılaşıyoruz. Doğanın bize bahşettiği bu güzelliği yok etmek değil korumak önemli" dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MAHALLE HALKI SEFERBER OLDU
MAHALLE HALKI SEFERBER OLDU
SELİMİYE CAMİİNDE MANEVİ MASA
SELİMİYE CAMİİNDE MANEVİ MASA