300 BİN BULGARİSTAN VATANDAŞI GELDİ, HEDEF...

300 BİN BULGARİSTAN VATANDAŞI GELDİ, HEDEF DAHA DA ARTMASI

300 BİN BULGARİSTAN VATANDAŞI GELDİ, HEDEF DAHA DA ARTMASI

300 BİN BULGARİSTAN VATANDAŞI GELDİ, HEDEF DAHA DA ARTMASI
27 Ocak 2021 - 01:20

Türkiye ile Bulgaristan arasında imzalanan iş birliği protokolünde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ekonomik anlamda iş hacmini 10 milyar avroya çıkarmayı planladıklarını belirterek, Bulgaristan'ın Türkiye'ye gelen turist sayısında ikinci sırada olduğunu aktardı. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Nikolova da "2020'de alışveriş amaçlı Türkiye’yi ziyaret eden Bulgaristan vatandaşlarının sayısının 300 bin olduğunu belirterek, “bölgemize turist çekmek istiyoruz.”dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, resmi temaslarda bulmak üzere Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya gitti. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova'yla bir araya gelen Bakan Ersoy, daha sonra Boyana Resmi Konutu’nda düzenlenen "Bulgaristan-Türkiye Karma Turizm Komitesi 3. Oturumu"na katıldı.
Bakan Ersoy, oturum sonrası Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Nikolova ile düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ve Bulgaristan'ın Kovid-19 salgını döneminde iki komşu ülke olarak çok iyi ve örnek gösterilebilecek bir iş birliği sergilediğini söyledi.
Bakan Ersoy, şöyle devam etti: "İki komşu, böylesi bir tehditle nasıl mücadele edilebilir çok mükemmel bir şekilde ortaya koydu. Türk ve Bulgaristan vatandaşlarının bu süreçten en az şekilde etkilenmesi için karşılıklı çaba sarf ettik ve olumlu sonuçlar aldığımızı düşünüyorum. Turizm ve kültür sektörü, salgından en çok olumsuz etkilenen alanlar.
Bu bağlamda, Türkiye, turizm konusunda güvenli sertifikasyonunu en etkin ve hızlı şekilde devreye alan ülke oldu, Avrupa genelinde de disiplinli bir şekilde uyguluyor. Bunun olumlu sonuçlarını görmeye başladık." Sektör paydaşlarını kapsayan söz konusu sertifikanın önemine işaret eden Bakan Ersoy, bu kapsamda Bulgaristan’dan gelen ziyaretçi sayısında ciddi artışlar yaşandığına dikkati çekti.
"10 MİLYAR AVROYA ÇIKARACAĞIMIZA İNANIYORUZ"
Bakan Ersoy, Bulgaristan'ın Türkiye'ye gelen turist sayısında ikinci sırada olduğunu aktararak, "İlişkilerimiz sadece kültür ve turizmde sınırlı değil, Bulgaristan’la Türkiye arasında ekonomik olarak ciddi rakamlar da yakalanıyor. Geçen sene 5 milyar avroyu bulan bir iş hacmi var. Kovid-19 sırasında bu biraz gerilemiş olsa da inşallah hep beraber bunu 10 milyar avroya çıkaracağımıza inanıyoruz." diye konuştu.
"BÖLGEMİZE TURİST ÇEKMEK İSTİYORUZ"
Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Nikolova da "Türkiye ile ortak çaba gösterip, güvenli ve sağlıklı huzur garantisini vererek, Balkanlar’da bölgemize turist çekmek istiyoruz." dedi.
2020'de alışveriş amaçlı Türkiye’yi ziyaret eden Bulgaristan vatandaşlarının sayısının 300 bin olduğunu belirten Nikolova, ancak salgın nedeniyle bu sayının 2019'a göre yüzde 50 bir düşüş gösterdiğini anlattı. Nikolova, tur operatörlerinin, "kalabalık turistik alanların dışında daha uzak ancak çok bilinmeyen güzergahlara odaklanabilecekleri" tavsiyesinde bulundu.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE’DE KORONAVİRÜS DENETİMİ YAPILACAK
EDİRNE’DE KORONAVİRÜS DENETİMİ YAPILACAK
POLİSTEN DOLANDIRICILIK UYARISI
POLİSTEN DOLANDIRICILIK UYARISI