BİZ TÜRK KADINLARI EŞİT HAKLARIMIZI...

BİZ TÜRK KADINLARI EŞİT HAKLARIMIZI İSTİYORUZ

BİZ TÜRK KADINLARI EŞİT HAKLARIMIZI İSTİYORUZ

BİZ TÜRK KADINLARI EŞİT HAKLARIMIZI İSTİYORUZ
06 Aralık 2019 - 00:06

YEŞİM DRAMALI
Edirne’deki kadın örgütü temsilcileri bir araya gelerek, “eşit temsil hakkı istiyoruz ve hakkımızın sonuna kadarda arkasındayız” açıklamasında bulundular.
5 Aralık Dünya Kadın Hakları günü ve Türk Kadınına seçme seçilme hakkının verilişinin 85’inci yıl dönümünde Edirne’de ki kadın örgütü temsilcileri bir araya gelerek Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Atatürk anıtına çelenk sunup, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından basın açıklaması yaparak, eşit temsil hakkı istiyoruz ve hakkımızın sonuna kadarda arkasındayız dediler.
Edirne Kadın Dayanışması adına basın açıklamasını okuyan İl Genel Meclisi Üyesi Çiğdem Gegeoğlu; “Bugün 5 Aralık.Bugün, Atatürk Devrimlerinin en önemlilerinden birisinin, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü. 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Bundan tam 85 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, kadınlara genel seçimlere katılma ve milletvekili seçme-seçilme hakkını tanımasıyla demokrasi yönünde çok önemli bir adım daha atılmış oldu.Birçok Avrupa Ülkesiyle kıyaslandığında; Türk Kadını seçme ve seçilme hakkını çok daha erken bir tarihte kazandı. Türkiye’de, Fransa ve İtalya'dan 11, Romanya'dan 12, Bulgaristan'dan 13, Belçika'dan 14, İsviçre'den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı.  Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasıyla; 1935 yılında yapılan seçimlerde 18 kadın vekil meclise girdi. Bu rakam o dönem için yüzde 4.6’lık bir temsil anlamına gelmekteydi”dedi.
EDİRNE’DE CUMHURİYET’TEN BU YANA SADECE 5 KADIN MİLLETVEKİLİ SEÇİLMİŞ!
Kadınlara seçme seçilme hakkının 85. Yılını kutluyoruz diyen Gegeoğlu; “ Bugün özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuşmuş, laikliği benimsemiş ve laikliği bir ilke bir rehber olarak özümsemiş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin, kadınlara tanımış olduğu bu hakkın 85. yılı. Modern, çağdaş diye tanımlanacak birçok Avrupa ülkesinden çok daha önce seçme ve seçilme hakkına sahip olan kadınlar; Mustafa Kemal Atatürk’ün amaçladığı gibi bu hakkı,  bu kimliği maalesef yeterince kullanamıyor. Kadınlar TBMM’de de, yerel yönetimlerde de seslerini duyuramıyor. Tablo çok acı. Türkiye, kadına seçme ve seçilme hakkının tanındığı 1934 yılından bugüne, 23 genel seçime girdi . Bu seçimlerde meclise giren 11 bin 385 milletvekilinden sadece 598’i kadın. Türkiye’deki 20 il ise 85 yıldır hiç kadın milletvekili çıkarmamış. Şu an TBMM’deki 589 milletvekilinin sadece 102’si kadın (Bu da mecliste yüzde 17.32 oranındadır). Son yerel seçimlerde ise 8 bin 257 belediye başkan adayının sadece 652’si, yani yüzde 7,89’u kadın adaylardan oluştu. Seçimler sonrası, bin 389 belediye başkanlığı koltuğundan ancak 43’üne kadınlar oturabildi. İl Genel Meclisi Üyeliği’nde de durum aynı. 1935 yılında Mecliste yer alan 14 kadın milletvekilinden biri olan Dr.Fatma Şakir Memik Edirne'nin ilk kadın milletvekilidir. Sosyal, demokrat ve çağdaş bir yapıya sahip olan; Edirne’de o tarihten bugüne kadın milletvekili sayısı toplamda sadece 5’tir”şeklinde ifade etti.

ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKESİNDEN BİLE GERİYİZ
Türkiye, kadınlara bu hakkı tanıyan ilk ülkelerden biri olmasına rağmen günümüzde seçilme oranı göz önüne alındığında üçüncü dünya ülkelerinin bile gerisinde olduğu açıklayan Gegeoğlu; “Bir sonraki seçimlerde yine aynı manzara ile karşılaşmak istemiyoruz. Bu yüzden tüm partileri, daha fazla vakit kaybetmeden, şu andan itibaren kadınların seçimle ya da atamayla gelinen tüm karar alma mekanizmalarında eşit temsili için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz. Eşit temsil hakkı istiyoruz. Ve hakkımızın da sonunu kadar arkasındayız. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün biz kadınlara tanıdığı seçme ve seçilme hakkına her zamankinden daha fazla sahip çıkmaya kararlıyız. Çünkü bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi;  Yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layığıyız”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haluk Levent özür diledi: Ben başaramadım
Haluk Levent özür diledi: Ben başaramadım
"Can dostlar"ına hayvan otelinde konaklama imkanı