ALBAYRAK’A “ÇİFTÇİNİN KULLANDIĞI...

ALBAYRAK’A “ÇİFTÇİNİN KULLANDIĞI KREDİLERİN FAİZLERİ DÜŞÜRECEK MİSİNİZ” SORUSU

ALBAYRAK’A “ÇİFTÇİNİN KULLANDIĞI KREDİLERİN FAİZLERİ DÜŞÜRECEK MİSİNİZ” SORUSU

ALBAYRAK’A “ÇİFTÇİNİN KULLANDIĞI KREDİLERİN FAİZLERİ DÜŞÜRECEK MİSİNİZ” SORUSU
21 Ekim 2019 - 04:02
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’dan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a: “Çiftçinin kullandığı kredilerin faizleri düşürecek misiniz?”
 
Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması isteğiyle verdiği yazılı soru da “Çiftçinin kullandığı kredilerin faizleri düşürecek misiniz?”  diye sordu.
Çok ağır ekonomik koşullarda üretmeye çalışan çiftçinin haciz tehditleriyle tarlasını ekemez hale geldiğine vurgu yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu: “Yüksek maliyetler, maliyetleri karşılamayan ürün fiyatları, yeterli olmayan ve zamanında alınamayan destekler çiftçimizi üretimden koparmış, elinde avucunda ne varsa satmaya gidecek kadar zor durumda bırakmıştır. Çiftçimiz faiz oranları çok yüksek olması nedeniyle kredi kullanmamış ya da yüksek faizli kredilerden kullanmak zorunda kalmıştır. Binlerce çiftçi haciz dosyalarıyla karşı karşıyadır” dedi.
Çiftçinin kullandığı kredilerde faizlerin hızla düşürülmesi gerektiğini, traktör ve tarımsal makine alımlarında yine çok düşük faizle kredi kullanma imkânı sağlanması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu çiftçilerin daha önce yüksek faizle kullandığı kredilerde de yapılandırmaya gidilmesini istedi.
AKP’nın enflasyonun yüzde 10’un altına indiğini açıkladığını, konut ve yerli otomotiv alımlarında faiz oranlarını aşağı çektiğini hatırlatan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Bakan Albayrak’a;

  • “çiftçilerin kullanmış olduğu kredilerin faizlerinin düşürülmesi için bir çalışmanız var mıdır?
 
  • Kamu Bankalarının yerli otomotiv alımlarında sağlamış olduğu desteğin bir benzerinin traktör ve diğer tarımsal makinelerin alımında sağlamayı düşünüyor musunuz?
 
 
  • Yüksek faizle borçlanmak zorunda kalan çiftçilerimize konutta olduğu gibi düşük faizle borçlanma ve borçlarını yeniden yapılandırma imkânı getirecek misiniz?” sorularını yöneltti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF