BULGAR-TÜRK GİRİŞİMCİ KADINLAR BULUŞTU

BULGAR-TÜRK GİRİŞİMCİ KADINLAR BULUŞTU

BULGAR-TÜRK GİRİŞİMCİ KADINLAR BULUŞTU

BULGAR-TÜRK GİRİŞİMCİ KADINLAR BULUŞTU
28 Ocak 2020 - 00:01

CANAN KAYA
Edirne'ye turistik gezi yapmak ve yerelde çalışma yapan kadın örgütleri ile bir araya gelerek fikir alış verişinde bulunmak isteyen Bulgaristan’ın Plovdiv şehri Kadın Girişimcileri, Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği (EKAMEDER ) ve EKK Kent Kadın Meclisi yöneticileri ve üyeleriyle bir araya geldi. 
Edirne'deki Sv. Georgi Bulgar Kilisesi kütüphanesinde gerçekleşen buluşmada Bulgaristan Kadın Girişimciler Derneği Genel Başkanı Sosyolog ve işletme sahibi İskra Daskalova, bu buluşmadan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, Türkiye'den kadın Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile bağlantı kurmak ve işbirliği yapmak istediklerini ifade etti.
Makedonya Kadın Girişimciler Temsilcisi Mariya Gatseva da, “Türkiye'de zanaatçılık çok büyük. Buradaki çalışmaları örnek almak istiyoruz. Bunun için karşılıklı işbirliği yapmak istiyoruz' dedi.
EKAMEDER ve EKK Kadın Meclisi üyesi Şahide Ağaoğlu da, bu buluşmadan çok mutlu olduklarını belirterek, “Biz, Edirne'de kadının güçlenmesi için çalışma yapan derneğin kurucuları, üyeleri ve bunları sürdüren kişileriz. 2009 yılında dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de kadın sorununun olduğu, can güvenliğinin olmadığı, ekonomik olarak eşit yararlanmadığını biliyoruz. Bundan dolayı kadın çalışmalarını başlattık. Bu işi sadece gönüllü olarak yapmak isteyen kadınların yan yana gelişiydi” ifadelerini kullandı.
Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi oluşumunu başlattıklarının altını çizen Ağaoğlu; “Türkiye'nin bütün şehirlerinde artık kent konseyleri, belediye yönetimlerine sivil toplumdan destek olan örgütlerdir. Bunların içinde kadın çalışmasını hedefleyen kadınlardık biz de. Karşılıklı işbirliği yapmamız, deneyim paylaşımlarımız birbirimizi daha da güçlendirecektir” dedi.
EKAMEDER Başkanı Hülya Bodur da bu buluşmadan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, kadın sorununun partiler üstü olduğunu, ortak çalışmaların kadınların ekonomik, politik ve kültürel güçlenmesine büyük katkı sağlayacağını belirtti. 
EKK Kadın Meclisi Başkanı Sevim Karaman ise, el becerilerini geliştiren kadınların ürettiklerini satarak kendi ekonomilerini oluşturduklarına ve bundan da büyük sevinç duyduklarına değinerek, festivaller aracılığı ile kadınların ürettiklerini tanıtarak birbirlerine güç katacaklarını söyledi.
Toplantının ardından Bulgaristanlı kadınlar özel üretim yaptıkları havlu, yaşlıların hobi atölyesinde ürettikleri cam kolye ve kozmetikten oluşan hediyelerini, Edirne’deki kadınlar da  Edirne Belediyesince hazırlanan ve içinde mini kispet, aynalı süpürge, mis meyve sabunu ve tanıtım broşürü bulunan hediyeleri birbirlerine verdi. Edirne Belediyesindeki Atatürk Odasını ziyaret eden Bulgar konuklar Kadın Emek evini de gezerek kadınların ürettiği ürünlerden aldı.
Buluşmayı sağlayan Mariya Çıkırık'a, tercümanlık yapan Vesile Yıldız ve Türk Bulgar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Rucinan Ergün'e teşekkür ederek bundan sonraki buluşmayı Plovdivde gerçekleştirmek ve bir protokol imzalamak üzere ayrıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VETERİNER HEKİMLER ODASININ YENİ BAŞKANI; ÇAKIR
VETERİNER HEKİMLER ODASININ YENİ BAŞKANI; ÇAKIR
LÖSEV AİLERİNİN REHABİLİTASYONU; LSV DÜKKAN
LÖSEV AİLERİNİN REHABİLİTASYONU; LSV DÜKKAN