BURUK KUTLAMA

BURUK KUTLAMA

BURUK KUTLAMA
21 Kasım 2020 - 11:30

Edirne'de, 22 Kasım Diş Hekimleri Günü dolayısıyla tören düzenlendi.
Hafta sonu uygulanacak yeni tedbirler nedeniyle 2 gün önce düzenlenen törende Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.
Törende gazetecilere açıklama yapan Edirne Diş Hekimleri Odası Başkanı Ahmet Haluk Çaylı, Kovid-19 salgınında sağlık çalışanları içinde en riskli gruplardan birinin diş hekimleri olduğunu söyledi.
Diş Hekimleri Odası Başkanı Diş hekimi Ahmet Haluk Çaylı; “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak bütün yurtta kutlanmaktadır. Bu yıl maalesef COVİD -19 gölgesinde bir Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve Diş hekimliği günü kutlaması yapıyoruz.COVİD-19 Salgınının ilk karşılayıcıları doğaldır ki tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık çalışanlarıdır. COVİD-19 salgınının başlangıcından bugüne 148 sağlık emekçisini kaybettik. Acımız sonsuzdur. COVİD-19 hastalığında sağlık çalışanları içinde en riskli gruplardan birisi diş hekimleridir.Ne yazık ki COVİD-19 Ülkemizde halen resmi olarak meslek hastalığı olarak kabul edilmektedir. Covid-19’un tüm sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi gerekmektedir.COVİD-19 Pandemisinin yaşandığı bu dönemde halkımız Ağız Diş Sağlığı tedavilerinde büyük sıkıntılar yaşamakta ve ADSM’lerde hasta birikimi gözlenmektedir. Bunu gidermek için tüm sağlık hizmetlerinin özelden satın alındığı sistemde Ağız Diş Sağlığı hizmetlerinin özelden de alınmasının tekrar gündeme getirilmesini istiyoruz.Kamuda çalışan diş hekimleri yüksek enfeksiyon riski fiziksel yorgunluk ve maddi kayıpların yanında görev tanımında yer almayan iş sağlığı ve güvenliğinden yoksun meslek tanımına ve onuruna yakışmayan görevlendirmelerle karşı karşıya kalarak tükenmişlik sendromuna sürüklenmişlerdir.Döner sermaye uygulaması ve performans sistemindeki yanlışlıklar bu pandemi döneminde tüm acı sonuçları ile ortaya çıkmıştır. Ödenemeyen veya eşit dağıtılmayan döner sermaye ile karşı karşıya kalınmıştır. Reel maaş düşüşü ve geçim sıkıntısı yaşanmaktadır.Bu yıl yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen toplumumuzun Ağız ve Diş Sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi bireylerin Ağız ve Diş Sağlığının korunması ve iyileştirilmesinde her türlü bakım ve tedavinin gerçekleştirilmesinde pandemi ile savaşta en önde olan meslektaşlarımızın bu önemli gününü kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim”dedi. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YAŞ KISITLAMASI DENETİMİ
YAŞ KISITLAMASI DENETİMİ
EDİRNE’DE PANDEMİYE RAĞMEN BİNLERCE İŞYERİ AÇILDI
EDİRNE’DE PANDEMİYE RAĞMEN BİNLERCE İŞYERİ AÇILDI