ÇADIRDA KONAKLATAN KIRKIPINAR SEVDASI

ÇADIRDA KONAKLATAN KIRKIPINAR SEVDASI

ÇADIRDA KONAKLATAN KIRKIPINAR SEVDASI

ÇADIRDA KONAKLATAN KIRKIPINAR SEVDASI
06 Temmuz 2019 - 04:55
Reklam

Kırkpınar Yağlı Güreşleri için kente gelen pek çok kişi güne Selimiye Meydanı'nda kurdukları çadırlardan başladı. Otellerde yer bulamayan ya da ücretleri yüksek bulan pek çok kişi geçmiş yıllarda olduğu gibi çadırlarıyla kente geldi.

"Bedava Palas" olarak bilinen ve genelde güreşlerin ikinci günü dolan Selimiye Cami çevresi bu yıl organizasyonun ilk gününden doldu. Balıkesir, Manisa, Antalya gibi güreş tutkunlarının çok olduğu illerden gelenler geceyi çimlere kurdukları çadırlarında geçirdi. Yanlarında getirdikleri karpuz, peynir, domates, salatalık ve demledikleri çaydan oluşan kahvaltılarını yapan güreş tutkunları Sarayiçi'ne güreşleri izlemeye indi.
Yılladır Kırkpınar Güreşlerini izlemeye gelenler vatandaşlar otellerden daha rahat olduğu için bedava palas olarak adlanmasına rağmen çadırlarda kalmayı tercih edenlerin her yıl olduğu gibi yine adresi Selimiye Camii’nin gölgesi oldu.
Önceki yıllara nazaran bu yıl çadır kuranlarda büyük artış olduğu gözlendi. Selimiye Camii etrafında neredeyse çadır kuracak alan kalmamıştı. Alanda çadır kurmak için Perşembe gününden  önce gelenler bile vardı.
Çadırlarda kalan güreş severler kahvaltılarını ve yemeklerini çadır önlerine kurdukları alanda yerken, bulaşıkları da aynı şekilde şişelere doldurdukları sularla yıkıyorlar.
SELİMİYE GÖLGESİNDE UYUMAK ÇOK GÜZEL
Antalya’dan gelen Veli Akgün,” Ben Kırkpınar güreşlerini çok seviyorum. Her yıl bu yılı bekliyorum. Biz her yıl buraya çadır kuruyoruz. Çadırda kalmanın zevki bir başka oluyor. Çadırda kendimizi daha rahat hissediyoruz. Sabah kahvaltımızda genelde menemen var, akşamda Allah ne verirse onu yiyeceğiz. Birde Selimiye Camii gölgesinde konaklamak ayrı bir güzel. Geceleri çay demliyoruz” dedi.

26 YILDAN BU YANA AYNI YERDE ÇADIR KURUYOR
26 yıldır aralıksız Kırkpınar Yağlı Güreşlerine İzmir’in Kınık ilçesinden  geldiğini belirten Cevat Çelik,”Evden kovalasalar yine gelmeyiz ama bu Kırkpınar sevdası bizi buraya kadar sürüklüyor. Kırkpınar Güreşlerini her sene merakla bekliyoruz.26 yıldan bu yana güreşlere geliyorum. Her yıl geldiğimde aynı yerde yani ağacın altında kurduğum çadırda yatıyorum. Ben bu yıl yerimi kimse kapmasın diye Çarşamba gününden geldim. Yaşım 70 ve bu sevda ile öleceğiz ama her Kırkpınar bitiminde gelecek yılın planını yapıyoruz. Kırkpınar zamanı yaklaştığında içimizde büyük bir heyecan oluyor ve evimizde duramıyoruz. Hotel fiyatlarını geldiğim günden bu yana sormadım. Çadırda kalmanın ayrılacağı bir başka oluyor.Benim bu yıl güreşlerde başpehlivanlıkta Ali Gürbüz” dedi.
GÜRKAN’A TEŞEKKÜR EDERİZ
Selimiye Camii çimlerinde eskiden çadır kurmanın zor olduğunu ve Recep Gürkan, geldikten sonra kimsenin bir şey demediğini belirten Çelik,”Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan önce bizi buradan kovuyordular ama Recep Gürkan’ın döneminde bize burada kimse karışmıyor. Bize burada konaklama imkanı verdiği için ondan Allah razı olsun
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SİFTAH ÜLKÜ OCAKLARINDAN BEREKET ALLAH' TAN
SİFTAH ÜLKÜ OCAKLARINDAN BEREKET ALLAH' TAN
RİSK DEVAM EDİYOR
RİSK DEVAM EDİYOR