DEPRESYONUN EN SEVDİĞİ MEVSİM GELİYOR

DEPRESYONUN EN SEVDİĞİ MEVSİM GELİYOR

DEPRESYONUN EN SEVDİĞİ MEVSİM GELİYOR

DEPRESYONUN EN SEVDİĞİ MEVSİM GELİYOR
25 Ekim 2019 - 00:04

YEŞİM DRAMALI
Kış mevsimine yaklaştığımız bugünlerde depresyon vakalarının git gide arttığı bilimsel bir gerçek olduğunu açıklayan Özel Trakya Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Nurettin Kargı, Depresyon vakalarında alkolden uzak durmak, uyku düzeni ve beslenme çok önemli etkenler. Kişiler bu gibi durumlara dikkat ettiklerinde depresyona yakalanma riskleri azalır” dedi.
Geçişlerinde depresyon vakalarının arttığını belirten Özel Trakya Hastanesi doktorlarından Psikiyatri Uzmanı Dr. Nurettin Kargı, “Genellikle ilkbahar ve sonbaharda biraz daha sık depresyon görüyoruz. Bu da mevsim değişikliği ve buna bağlı olarak yaşanan iklim değişikliklerinden kaynaklanıyor. Her mevsimde depresyon vardır fakat yapılan araştırmalar ve gözlemler mevsim geçişlerinde daha sık görüldüğünü ortaya koyuyor. Sonbahar mevsimini ele alacak olursak; günün kısalması, güneşin etkisinin azalması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi gibi nedenlerle daha sık görüldüğünü söyleyebilirim. Standart depresyon vakalarında nasıl tedavi uyguluyorsak; mevsimsel geçişlere bağlı depresyonda da aynı tedaviyi uyguluyoruz. Ancak standart tedavinin haricinde giyim, beslenme gibi konulara da dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Depresyon vakalarında alkolden uzak durmak, uyku düzeni ve beslenme çok önemli etkenler. Kişiler bu gibi durumlara dikkat ettiklerinde depresyona yakalanma riskleri azalır.” ifadelerini kullandı.
DEPRESYONUN EN ÖNEMLİ BELİRTİLERİ; SİNİRLİLİK HALİ, UYKU
Depresyondaki başlıca bulguları hakkında açıklamalarda bulunan Kargı, “Depresyonun en önemli belirtileri; sinirlilik hali, uyku düzeninin bozulması, halsizlik, bitkinlik, yorgunluk, hayattan zevk almama, insan ilişkilerinde aksaklıklar, neşesinde azalma, iştahta artma ya da azalmadır. Depresyonun yaş aralığına bakacak olursak; çocuklarda çok fazla depresyon vakası görülmüyor. Gençlerde görülebilir fakat orta yaş ve 60 yaş üstü insanlarda daha sık görülüyor. Depresyonda cinsiyet farkı ise yoktur. Erkeklerde ve kadınlarda eşit olarak görülmektedir” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİZİ BİZİ YAPAN MÜŞTEREK DEĞERLERDİR
BİZİ BİZİ YAPAN MÜŞTEREK DEĞERLERDİR
BİLİNÇLİ TARAFTAR, TEMİZ ÇEVRE
BİLİNÇLİ TARAFTAR, TEMİZ ÇEVRE