DİŞ HEKİMLİĞİNİN ÖNEMİNE DEĞİNDİLER

DİŞ HEKİMLİĞİNİN ÖNEMİNE DEĞİNDİLER

DİŞ HEKİMLİĞİNİN ÖNEMİNE DEĞİNDİLER

DİŞ HEKİMLİĞİNİN ÖNEMİNE DEĞİNDİLER
23 Kasım 2021 - 08:55

Edirne Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Haluk Çaylı, “diş hekimliğinin gelişmesi ve diş hekimlerinin hak ettikleri yaşam standartları içerisinde toplumun saygın bireyleri olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri çalışmalarımıza devam ediyoruz.”dedi.
Bilimsel Diş Hekimliğinin kuruluşunun 113’ncü yılı nedeniyle Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunulmasının ardından Edirne Diş Hekimleri Odası(EDO) Yönetim Kurulu üyeleri, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.
Edirne Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Haluk Çaylı, günün anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleştirdi. Konuşmada şu ifadelere yer verildi, “ Bugün hayatı pahasına cansiperane görev yapan sağlık çalışanlarına uygulanan ve yürek burkan şiddet maalesef hız kesmeden  devam ediyor.  Biz diş hekimleri ise  her  gün  yüzlerle  ifade  edilen  can kayıplarının  artık olağanlaştığı, kanıksandığı ruh halini yaratan COVID-19 pandemisinin insanlığı hangi olumsuzluklara taşıyacağı bilinmezliği içinde  bir kutlama daha yapıyoruz.
Biz diş hekimleri de  diğer  sağlık  çalışanları  gibi  özlük  hakları  yanında,  maalesef  pandemi döneminin karşımıza çıkardığı yeni sorunlarla yüz yüze kaldık. Evlerimize gidemediğimiz, sevdiklerimize sarılamadığımız,  yemek  molası  vermeden  çalıştığımız  günleri  yaşadık.  Halkın  sağlık  hakkı  kesintiye uğramasın, hastalarımız mağdur olmasın diye pandemi koşullarında muayenehanelerimizi, kliniklerimizi açıp   hizmet  vermeye  çalıştık.  Normal  zamanlarda  kolayca  temin  edebildiğimiz  kişisel  koruyucu ekipmanları bulmakta zorlandığımız günler oldu; mesleğimize bağlılık, yeminimize sadakat ve dayanışma ile o günleri de aştık. Ancak birikmiş sorunlarımızın üzerine yenileri eklenmeye devam etti.
COVID-19 salgınının ilk karşılayıcıları, doğaldır ki tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık çalışanlarıdır. Ağız diş sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeğinden yola çıkarak topluma verdiğimiz mesajların yanında pandemi döneminin karşımıza çıkardığı sorunları da bir kez daha hatırlatıyoruz;
• Kamuda hizmet veren diş hekimlerinin filyasyonda görevlendirmeleri, filyasyondakilerin sorunları, ADSM’lerde hizmet vermeye devam edenlerin sorunları ve azalan hizmetler nedeniyle hastaların sorunları,
• Pandemi nedeniyle diş hekimliği eğitiminde yaşanan sorunlar ve bunların hayata yansımaları,
• İnsan  gücü  planlamasının;  nüfus  kriterinin  yanı  sıra  toplumun  ihtiyacı,  hizmete  olan  talep, hastalıkların seyri, hastalık çeşitleri gibi kriterler de göz önüne alınarak yapılması gerekirken; hiçbir  toplumsal  ve  bilimsel  gerekçesi  olmayan  siyasi  popülizm  adına  hız  kesmeden  açılan diş hekimliği fakülteleri ve yeterli akademik kadroların olmamasına rağmen fakültelerde yapılan kontenjan artışları,
• Ağız ve   Diş   Sağlığı   Hizmeti   Sunulan   Özel   Sağlık   Kuruluşları   Hakkında   Yönetmeliğin ticarethanelere  dönüştürdüğü  poliklinik  ve  merkezlerin  sınır  tanımaz  cüretle  ve  kanunsuzca; kapitalizmin  “Bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler” acımasız ilkesiyle halkın sağlığına zarar verme pahasına, diş hekimlerinin emeğinin ve eğitiminin yok sayılarak diş hekimleri dışındaki mesleklerden olan şahısların sermayedarlığında kurulan çalışma ortamlarının, diş hekiminin kendi sorumluluğunda mesleğini icra etmesini engelleyerek o mekânın kar amaçlı bir ticarethane olarak faaliyet                göstermelerine karşın yeterli denetlemelerin yapılmaması, caydırıcı cezaların uygulanmamasıdır.
Her şeye rağmen bizler mesleğimizi ve toplumun ağız diş sağlığını koruma ve geliştirilmesinde üstlendiğimiz sorumlulukla hareket ederek, karşılaştığımız sorunları çözmek durumundayız. TDB ve Diş hekimleri Odaları, kuruluşlarından itibaren hiç bir siyasi görüşün etkisinde kalmadan etik değerlere saygılı, bilimsel temelli ağız diş sağlığı hizmetlerini, toplum genelinde önceleyen politikaları savunmuş ve bundan sonra da savunmaya devam edecektir.
Bilimsel Diş hekimliğinin kuruluşunun 113. yılında aynı heyecan aynı gayret ve aynı idealler altında birleşen bizler,  diş hekimliğinin  gelişmesi  ve  diş hekimlerinin  hak  ettikleri  yaşam  standartları içerisinde toplumun saygın bireyleri olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri çalışmalarımıza devam ediyoruz.”
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ