EDİRNE’DE 92 İŞLETMEYE 500 BİN TL CEZA

EDİRNE’DE 92 İŞLETMEYE 500 BİN TL CEZA

EDİRNE’DE 92 İŞLETMEYE 500 BİN TL CEZA

EDİRNE’DE 92 İŞLETMEYE 500 BİN TL CEZA
11 Ocak 2020 - 00:01

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, 14 alerjen maddenin tüketicilere bildirilmesinin zorunlu hale geldiğini belirterek, geçen yıl 92 işletmeye 504 bin TL para cezası kesildiğini açıkladı.
Bayazıt, yaptığı yazılı açıklamada, 26  Ocak 2017 tarihinde yayımlanan "Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği" kapsamında toplu tüketim yerlerinde 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren 14 alerjen madde bilgisinin tüketicilere bildirilmesinin zorunlu hale geldiğini bildirdi.
Alerjen bildirimi yapılırken yönetmelikte yer alan 14 alerjen maddenin esas alınacağını ve bu bildirimin toplu tüketim yerlerinde afiş, yazı tahtası ve menüler vasıtasıyla yapılabileceğini ifade eden Bayazıt, şunları kaydetti: "Bakanlığımız tarafından 'Alerjen listesi' poster olarak hazırlanmış ve www.tarimorman.gov.tr  web adresinde yayınlanmıştır. İşletmeler afişleri buradan temin edebilirler. Aynı yönetmelik kapsamında 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren hazır ambalajlı gıdalarda da enerji, karbonhidrat, yağ ve protein gibi temel besin ögeleri miktarlarının bulunduğu 'Beslenme bildirimi' yapılması zorunlu hale getirilmiştir. İşletmelerin asgari düzeydeki teknik ve hijyen gereklilikleri sağlamaları, etiketleme ve tüketicileri bilgilendirme kurallarına uymaları gerekmektedir."
2019 yılında Edirne’de faaliyet gösteren 7 bin 334 gıda ve yem işletmelerinde toplam 11 bin 200 denetim gerçekleştirildiğini söyleyen Bayazıt, bu denetimler sonucunda 92 işletmeye 504 bin 431 TL tutarında idari para cezası uygulanmak suretiyle yasal işlem gerçekleştirildiğini açıkladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAROS KÖRFEZİ'NDE AY BALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ
SAROS KÖRFEZİ'NDE AY BALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ
KEŞAN OSB’DE İŞLER RAYINDA, UZUNKÖPRÜ OSB’DE İSE İŞLER KARIŞIK
KEŞAN OSB’DE İŞLER RAYINDA, UZUNKÖPRÜ OSB’DE İSE İŞLER...