EDİRNE’DE LAVANTA EKİMİ ARTIYOR

EDİRNE’DE LAVANTA EKİMİ ARTIYOR

EDİRNE’DE LAVANTA EKİMİ ARTIYOR

EDİRNE’DE LAVANTA EKİMİ ARTIYOR
17 Haziran 2021 - 10:20

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, son yıllarda yaşanan kuraklığın üreticiyi alternatif ürünlere sevk ettiğini ve kent genelinde kısa sürede 100 dönümde ekim gerçekleştirildiğini bildirdi.
Alternatif ürünlerin başında da lavantanın geldiğini ifade eden Arabacı, son 2 yılda kent genelinde lavantaya yönelim olduğunu belirtti. Kendisinin de lavanta ektiğini ve bu ürünün buğday, ayçiçeği gibi ürünlerden daha yüksek getirisi olduğuna şahitlik ettiğini dile getiren Arabacı, "Lavanta zayıf, verimi düşük arazilerde çiftçimizin hem kendi ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla ektiği alternatif bir ürün." dedi.
Edirne Valiliği, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Ziraat Odasının lavanta yetiştiriciliğine ilişkin projeleri bulunduğunu belirten Arabacı, şunları ifade etti: "Projede lavanta fidesi temini, fide yetiştirmek, çapalama ekipmanları almak, distilasyon (damıtma) üniteleri sağlamak gibi eylemler var. Amaç zayıf araziyi lavantayla verimli hale getirmek. Proje hayata geçtiğinde çiftçinin kafasındaki soru işaretleri sonlanacak. Pazarı nereden bulurum, fideyi nereden alırım, yağı nerede çıkartırım gibi sorunlarla karşılaşmayacak. Böyle olunca zayıf, kıraç arazide lavanta ekimleri artacak."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI