EDİRNE’DE TOPLANAN KURBAĞALAR, FRANSA VE...

EDİRNE’DE TOPLANAN KURBAĞALAR, FRANSA VE İTALYA'YA GÖNDERİLİYOR

EDİRNE’DE TOPLANAN KURBAĞALAR, FRANSA VE İTALYA'YA GÖNDERİLİYOR

EDİRNE’DE TOPLANAN KURBAĞALAR, FRANSA VE İTALYA'YA GÖNDERİLİYOR
23 Kasım 2021 - 08:52

Edirne’de bin bir zahmetle toplanan kurbağalar, Avrupa mutfaklarındaki menülerde yerini alıyor. Yakalanan kurbağalar, köyde kilosu 30 liradan aracıya satılıyor.
Edirne'de kış mevsiminde gündüz yakalanan kurbağalar ihracat kalemleri arasında yer alıyor. Meşakkatli avcılıkta ustalığını babalarından öğrenen yeni nesil avcılar çeşitli nedenlerle azalan kurbağa popülasyonuna rağmen mesleği sürdürmek adına mücadelelerine devam ediyor.
Edirne'de çeltiğin yoğun olarak yetiştirildiği İpsala ve Meriç ilçelerinde tarla ile sulama kanallarından avcılar tarafından toplanan kurbağalar Avrupa mutfaklarının menülerinde yer buluyor. Meriç'in Kadıdondurma köyü de kurbağa toplayıcılığının yoğun olarak yapıldığı yerler arasında bulunuyor.
Sabahın ilk ışıklarıyla köy meydanında toplanan avcılar, minibüse binerek çeltik arazilerinin yolunu tutuyor. Belirledikleri bölgede araçtan inen avcılar, kasık çizmelerini giyip kepçelerini ellerine alarak çeltik arazilerindeki su kanallarında nasiplerini aramaya başlıyor.
Kanala kurbağa yakalamada kullandıkları kepçeyi sokan avcılar, bir yandan da suyu ayaklarıyla karıştırarak dipteki kurbağaları kepçeyle almaya çalışıyor. Kurbağacıların avlanması yaklaşık 5 saat sürüyor. En az 30 kurbağa 1 kilogram geliyor. Yakalanan kurbağalar, köyde kilosu 30 liradan aracıya satılıyor. Aracı tarafından havuzlarda toplanan kurbağalar, boylarına göre ayrılıp canlı olarak filelere doldurularak ihracatçı firmaya gönderiliyor.
FRANSA VE İTALYA'YA GÖNDERİLİYOR
Subaşı Beldesinden Hüseyin Erhan, avcılardan topladığı kurbağaların ihracatçı firmaya ulaştırılmasına aracılık ediyor. Kurbağa avcılığının bölgede 1970'li yıllardan beri yapıldığını söyleyen Erhan, "Ben bu işe 1990 yılında babamın yanında başladım. Avcılar kurbağaları çeltik tarlalarında su kanallarında toplayıp bana getiriyorlar. Ben de burada gereken temizliği yaptıktan sonra beşer kiloluk filelere koyup klimalı ortamda muhafaza ediyorum. Haftada 2 defa firmanın soğutuculu kamyonu gelip benden alıyor. Beş derece sıcaklıkta 10-15 gün yaşıyorlar. En büyük müşterimiz Fransa ve İtalya'daki alıcılar." diye kaydetti.
Erhan, yıllar içerisinde tarımda artan ilaç kullanımının kurbağa popülasyonunu azalttığını savundu. "Eskiden kurbağamız daha çoktu, fazla tarım ilacı yoktu" diyen Erhan, "Şimdiki tarım ilaçları daha sert, daha kuvvetli olduğundan kurbağayı etkiliyor. Bir hayli azalma oldu. Günlük ortalama 600-700 kilo, haftada ise 4-5 ton kurbağa gönderiyorum." ifadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KÖYLERDE YANGINA ERKEN MÜDAHALE İÇİN 3 TONLUK SU TANKERLERİ OLMALI
KÖYLERDE YANGINA ERKEN MÜDAHALE İÇİN 3 TONLUK SU TANKERLERİ...
SAZLIDERE VE GÖKÇETEPE İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR
SAZLIDERE VE GÖKÇETEPE İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR