KÖY HALKI VALİ CANALP’E SESLENDİ

KÖY HALKI VALİ CANALP’E SESLENDİ

KÖY HALKI VALİ CANALP’E SESLENDİ

KÖY HALKI VALİ CANALP’E SESLENDİ
23 Kasım 2021 - 08:49

Edirne’de bir araya gelen Uzunköprü’nün Kavacık Köyü’nde yaşayan vatandaşlar, Edirne Valisi Ekrem Canalp’e seslendi. Mahkemenin kararını gösteren köy halkı, “Edirne Valiliğini mahkeme kararlarının gereğini yapmaya çağırıyoruz. Köyde yaşamı lafta değil özde yaşatmaya ve savunmaya Kavacık köylüleri olarak devam edeceğiz.”dedi.
Uzunköprü’nün Kavacık Köyüne yapılması planlanan ve köy halkının itiraz ettiği Organize Sanayi Bölgesi Projesine yönelik yürütmeyi durdurma kararı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından da onaylandı.
Edirne Tabipler Lokalinde Kavacık Köyü sakinleri basınla bir araya gelirken Edirne’deki Sivil Toplum örgütü temsilcileri de destek verdi.  Kavacık Köyüne tarım topraklarına OSB kurulmasına izin vermeyeceklerini belirten Kavacık Köyü sakinlerinden Ahmet Günay;“köyümüzle ilgili karma OSB projesine itirazlarımız olmuştu. Tarım arazisi olması nedeniyle buranın uygun olmayacağına dairdi. Bununla ilgili Edirne İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. İlgili idare tarafından üst mahkemeye itiraz edildi. Yapılan itirazlar reddedildi. Köyümüzde köy halkı olarak OSB’ye karşı değiliz. Tarım toprağı olduğundan dolayı biz toprağımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz” dedi.
Valiliğin mahkeme kararını gereğini yapmaya davet eden Kavacık Köyü sakinlerinden Sami Yaygaran;“Köyümüze bizlere rağmen ısrarla Karma OSB kurmak isteyenlere ikinci yargı kararı ile bir uyarı yapılmıştır. Biz Kavacık köylülerini dikkate almayan, yok sayan zihniyet iki ayrı mahkeme kararı karşısında hala hukuksuzlukta ısrar edecekler mi? 200 dönümlük DSİ ormanını içeren kadim köy otlakiyemiz olan ve Karma OSB yönetimince Hazineden çok ucuza satın alanına iki adet Hazine arazimiz Kavacık köyüne geri verilmelidir. Bilimsel raporlara, bilirkişilere inanmayanlar, bizlerin itirazlarına çalılık burası deyip değersizleştirmek isteyenlere hem Edirne İdare Mahkemesi hem de İstanbul Bölge İdare Mahkemesi gereken hukuk dersini ayrıntılı vermiştir. Halk olarak Uzunköprü Karma OSB yönetimini ve Edirne Valiliğini mahkeme kararlarının gereğini yapmaya çağırıyoruz. Köyde yaşamı lafta değil özde yaşatmaya ve savunmaya Kavacık köylüleri olarak devam edeceğiz.”dedi.
Köyün en yaşlısı 85 yaşındaki Fehmi Yelken de köylerine OSB kurulmasına razı olmadığını söyleyerek; “Bu bölgede OSB’nin kurulmasına razı değiliz. Benim bir sürü çoluk çoğumuz var. Onların geleceğini düşünerek bugün buradayız. Burada itirazımı dile getirmeye geldim. Önce göletimiz kapanır sonra arazimiz kapanır, otlatikiyemiz gider. Bunun için itirazımı ifade etmek üzere buraya geldim” dedi.
Kavacık Muhtarı Aziz Kurt ise; “Kavacık Köyü muhtarı olarak bana oy veren vatandaşların açmış olduğu davanın sonuna kadar arkasındayım ve desteklemeye devam edeceğim. Bu haklı mücadelemizi mutlak bir gün sonuca ulaşacaktır”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI