EDİRNE’DEN NEDEN AĞA ÇIKMIYOR?

EDİRNE’DEN NEDEN AĞA ÇIKMIYOR?

EDİRNE’DEN NEDEN AĞA ÇIKMIYOR?

EDİRNE’DEN NEDEN AĞA ÇIKMIYOR?
05 Temmuz 2019 - 04:31
Reklam

YEŞİM DARMALI
 
 
Türk Yunan Bulgar Dostluk Derneği Başkanı Önder Akdağ 658’incisi gerçekleştirilen Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili değerlendirilmelerde bulundu.
Akdağ yaptığı açıklama da,Edirne’den neden Ağa çıkmadığını sordu,Ve “Ağalık makamı sadece parayı verip ağlığı aldım olmamalı.Ağaların bu görevi üstelendikten sonra,bu sporun geliştirilmesine yönelik vizyonların olması gerektiğini düşünüyorum. Ve bununla ilgili çalışmalarda bulunulmasını bekliyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.
 
Bu yıl 658’incisi yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine katılan tüm güreşçilere başarılar diliyorum diyerek konuşmaya başlayan Türk Yunan Bulgar Dostluk Derneği Başkanı Önder Akdağ; “Bilindiği üzere yıllardır,Edirne Belediyesi bu işi tamamıyla sırtlanmış ve ülkemize Edirne’mize yakışır bir şekilde bu yılda 658’incisini gerçekleştiriyor. Burada Edirne Belediyesinin tek başına yaptığı işin hakkını verdiğini belirtmek gerekir. Bu organizasyonun ülkemize,Edirne’mize yakışır bir şekilde yapılması için,diğer kurum ve kuruluşlarında belediye kadar,bu işe katkı ve destek sağlaması gerekmektedir”dedi.
 
EDİRNE’DEN AĞA NEDEN YOK?
Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin sembollerinden biri ağalık makamı olduğuna dikkat çeken Akdağ;
“Şu soruyu soruyorum;Neden Edirne’den Ağa çıkmıyor? Edirne’de de iş insanları var. Ekonomik anlamda iyi olan ve bu spora gönül verecek olan insanlar var. Herkesin bunun bir hizmet yarışı olduğunu düşünerek,ağalık için yarışması gerektiğini düşünüyorum.Türkiye’nin her yerinde insanlar bu yarışa katılabilir,burada söz konusu olan, doğru insanların çıkarak bu kültürün yaşatılmasına yönelik,katkı ve çabalar sunmasıdır”.
AĞALIK MAKAMI SADECE PARAYI VERİP AĞALIĞI ALDIM OLMAMALI
Akdağ; “Ağaların bu görevi üstelendikten sonra,bu sporun geliştirilmesine yönelik vizyonların olması gerektiğini düşünüyorum. Ve bununla ilgili çalışmalarda bulunulmasını bekliyoruz.
Edirne’de bir güreş merkezimi yok.Burası yağlı güreşin merkezi ise, burada buna yakışır bir merkeze ihtiyacımız var. Ama bunu belediye yapar,yada bununla ilgili ağa bir çalışma yapıp hayata geçirir
Üç dönemdir Kırkpınar Ağalığını alan bir ağamız var.Altın kemer sahibi bir Ağanın, bu şehre kalıcı bir eser bırakması gerektiğini düşünüyorum”dedi.
EDİRNE HALKI KIRKPINARA DAHİL EDİLMELİ
Edirne halkının Kırkpınar Yağlı Güreşleri festivaline dahil edilmesinin önemine dikkat çeken Akdağ, “Bu organizasyonun daha profesyonel bir şekilde yapılması için,diğer kurum kuruluş,sivil toplum örgütleri ile birlikte Edirne halkının da katılımını da sağlamak gerekiyor.
Kırkpınar’da müthiş bir kalabalık var. Ama Edirne halkının yüzde 70’inin gerekli ilgiyi göstermediğini gözlemliyorum. Edirne artık bir turizm şehri,bu bilincin oluşturulması lazımı. Turizme katkı sağlayan Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin de bu vizyon içinde,değerlendirilip yapılması gerekiyor.
Edirne Belediyesi tek başına bu işi yapmaya çalışıyor, herkes bu işe el atarsa da daha büyük bir organizasyon yapmak mümkün. Belediye,güreş merkezi yapılması ve Kırkpınar alanının yeniden düzenlenmesi ile ilgili bir sürü çalışmaları var. Bunların bir an önce hizmete geçerek amacına hizmet etmeli.Halkın katılımını artırmak için, geçen yıllarda olduğu gibi yüz güzellik yarışmaları,gürbüz çocuk yarışmaları yapıldı. Bunlara ilave olarak etnik yöresel kıyafet defilesi yapılabilir. İnsanları biraz daha yan aktivitelerle duyarlı hale getirmek,oraya çekmek mümkün.
Seçilecek ağanın sorumluluğu çok büyük. Bu güne kadar olan ağaların sorumlulukları büyüktü, görevini yerine getiren herkese teşekkür ediyoruz.
 Biz Türk Yuna Bulgar Dostluk Derneği olarak yapılan her işe karşı,duyarlıyız. Bütün toplumun katmanlarının bu konuda duyarlı olması adına bir sivil toplum örgütü olarak üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz.” Şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SİFTAH ÜLKÜ OCAKLARINDAN BEREKET ALLAH' TAN
SİFTAH ÜLKÜ OCAKLARINDAN BEREKET ALLAH' TAN
RİSK DEVAM EDİYOR
RİSK DEVAM EDİYOR