ELEKTRİK ÜRETİMİ BAŞLIYOR

ELEKTRİK ÜRETİMİ BAŞLIYOR

ELEKTRİK ÜRETİMİ BAŞLIYOR

ELEKTRİK ÜRETİMİ BAŞLIYOR
08 Ekim 2019 - 04:02

YEŞİM  DRAMALI
Edirne Belediyesi tarafından çöp arıtma, depolama tesisleri 10 milyon liraya mal edilirken, aynı tesisin Manisa'da 110 milyon liraya, Çorum'da 70 milyon liraya, Balıkesir'de 85 milyon liraya mal edilmesiyle gündeme gelen tesis, yılbaşından itibaren elektrik üretmeye başlayacak. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “tesisten yılda 1 milyon gelir kazanacağız” dedi.
İl Genel Meclisi Ekim ayı dünkü son toplantısını ziyaret eden Edirne Belediye Başkanı  Recep Gürkan  2017 yılında hizmete açılan Edirne Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama tesisi ile ilgili bu güne kadar yapılan çalışmalar hakkında İl  Genel Meclis üyelerini bilgilendir  ve Yılda 1 milyon TL gelir kazanacağız dedi. 
 
İl Genel Meclisin Ekim ayı toplantısında, EDİKAB’ın 2017 yılında işletmesini üstlenen  Atlas İnş. A.Ş. Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi ile ilgili sunum gerçekleştirilmesinin ardından Başkan Recep Gürkan ; “artık  günde 30 bin kw elektrik üretiyoruz.Birlik olarak bu üretimden gelecek cirodan yüzde 10 pay alıyoruz. Hali hazırda birinci kısmı hizmette bulunan tesisinin ikinci kısmı, 2019 sonunda tamamlanıp hizmete girecek. Yılda 1 milyon TL gelir olacak.
 
 Belediye Başkanı Gürkan; “Tesisin ikinci etabın,el değmeden geri dönüşüm sağlanacak .3 Kasım 2017’de çöp dökmeye başladığımızdan beri, birlikteki personelimizin maaşı dışında tek bir kuruş harcamadık bu tesis için. İkinci etabın şu an yapımı devam ediyor. Daha önce ilk yapımında elle ayrıştırma olarak koyduğumuz ayrıştırma sistemini bu ikinci kısımda mekaniğe çeviriyoruz. Tamamen otomatik. Yani tartıldıktan sonra çöp kamyonu gelecek, olduğu gibi çöpünü mekanik ayrıştırmaya dökecek. Orada, el değmeden geri dönüşüm malzemeleri, cam, kağıt, plastik, karton vs ayrıştırılacak ve geriye organik atıklar kalacak. Organik atıklar da digester ünitelerine gidecek, orada depolanıp kuru fermantasyon dediğimiz yöntemle içerisindeki metan oranı arttırılacak. O esnada oluşan metan gazı balona götürülecek ve akabinde oluşan çöp suları oradan perküsyon tankında bu sular yeniden bir fermantasyon işlemine tabi tutulacak, oradan da gazlar toplanacak. Geriye kalan organik atıklar da oradan komposto tesisine gübre yapılmak üzere gönderilecek. Böyle bir sistem kuruluyor ikinci kısımda”dedi.
Çöpün her şeyinden para kazanacağız diyen Başkan Gürkan; “Yıl sonu itibariyle bu işlemlerin hepsi bitecek, bu bittiğinde bizim saatlik  elektrik üretimimiz 2.8 – 3 kw arasına çıkacak. Bu şu demek; enerji bakanlığımızın yıllardır uyguladığı bir yenilenebilir enerji çalışması kapsamında biz buradan ürettiğimiz elektriği 1.1.2019’dan bu yana Enerji Bakanlığı ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde ülkenin enterkonnekte yani şebeke sistemine veriyoruz. Yani bu ikinci kısım da bittiğinde yılda ortalama 1 milyon TL civarında EDİKAB’ın bir geliri olmuş olacak. Giderimiz de sadece personel giderleri.
Bu ikinci etabın da tamamlanmasıyla bizim para kazanacağımız alan sadece elektrik üretimi olmayacak. Kompost tesiste gübre üreteceğiz, ondan para kazanılacak. Ayrıştırmada kağıt ambalajdı, camdı, demirdi, metaldi bunlar geri dönüşüme sokulup oradan da para kazanılacak. Yani çöpün her şeyinden para kazanacağız” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MAHALLE HALKI SEFERBER OLDU
MAHALLE HALKI SEFERBER OLDU
SELİMİYE CAMİİNDE MANEVİ MASA
SELİMİYE CAMİİNDE MANEVİ MASA