ENEZ HASTANESİ’NDE PERSONEL KRİZİ, HASTALAR...

ENEZ HASTANESİ’NDE PERSONEL KRİZİ, HASTALAR MAĞDUR

ENEZ HASTANESİ’NDE PERSONEL KRİZİ, HASTALAR MAĞDUR

ENEZ HASTANESİ’NDE PERSONEL KRİZİ, HASTALAR MAĞDUR
18 Temmuz 2022 - 09:06
Reklam

Gözde tatil yörelerinden olan Edirne’nin Enez ilçesinde hastanede sağlık personeli sıkıntısı sürüyor. Yaz aylarında nüfusu 100 binin üzerine çıkan ilçede, personel azlığı nedeniyle hastalar saatlerce sıra bekliyor, kimi hasta da teşhis ve tedavi için 60 kilometre uzaklıktaki Keşan’a gitmek zorunda kalıyor.
Edirne’nin Enez ilçesine yaz aylarında deniz turizmi için ilgi her geçen gün artıyor. Nüfusun artmasıyla birlikte yaklaşık 3 yıl önce ilçede açılan devlet hastanesi hem tatilcileri hem de ilçe halkını mutlu etmişti. Ancak hastane açıldığı gerek sağlık personeli sayısının az olması gerekse her bölümden doktorun bulunmaması nedeniyle hayal kırıklığı yaşanmıştı. Hastanenin hizmet vermeye başlamasıyla birlikte o dönemin en sıcak maddelerinden biri halen gelen personel sayısının azlığı 3 yıl geçmesine rağmen sürüyor.
Korona virüs salgını nedeniyle 2 yıldır tatil planlarına erteleyen vatandaşlar bu yaz, tatil bölgelerine akın etti. Edirne’nin Enez ilçesinde de nüfus artarak zaman zaman 100 binin üzerine çıktı. Enez Devlet Hastanesi’ne tedavi için başvuran vatandaşların sayısında artış yaşanırken, sağlık personeli eksikliği hem vatandaşlara hem de nöbetçi personele zor anlar yaşatıyor. Bir hastanın önünde sıra bekleyen onlarca kişi olduğunu anlatan ilçe halkı, günde ortalama 400 ile 500 vatandaşın tedavi olmak için Enez Devlet Hastanesi’ne başvurduğunu ifade etti.
Hastanede bazı bölüm doktorlarının bulunmaması nedeniyle 60 kilometre uzaklıkta bulunan Keşan ilçesine gitmek zorunda kaldıklarını anlatan hastalar git – gel en az 120 kilometre yol seyrettiklerini ifade etti. İlçe halkının mağdur olduğunu belirten hastaları, yetkililere çözüm çağrısında bulundu.
Gazetemizin sosyal medya hesaplarına mesaj gönderen Enez’de tatilde bulunan bir vatandaş da, torununun tedavisi için Enez Devlet Hastanesine gittiklerine kendilerine verilen sıranın 400’e yakın olduğunu ifade ederek, doktorların ne kadar çok hastayı tedavi etmek için emek harcadıklarını hem kendilerinin hem de doktorların zor anlar yaşadığını belirtti.
Çok az sayıdaki doktorun yüzlerce hastanın tedavisi için emek harcamalarının doktorları da mağdur ettiğini ifade eden vatandaş, kendisine verilen sırayı beklerken önünde 20’den fazla hastanın daha sıra beklediğini söyledi. Torununu yüksek ateş rahatsızlığı nedeniyle hastaneye getirdiklerini ifade eden vatandaş, güvenlik personelinin gelip çocuğun ateşini ölçtüğünü anlattı.
Edirne İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine seslenen vatandaş, sorunların ve eksikliklerin giderilmesi çağrısında bulundu.
 
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Cengiz AKGÜNGÖR
  3 hafta önce
  Hastane var personel yok hiper tansiyonu hastanın bile tansiyon ölmesini bilmeyen personel tarafından 1 saat sonra ölçülmesi, yüksek ateşli çocuğun ateşini güvenlik personelinin ölmesi gibi personel yokluğundan şikayetler sıra***mıştır, yaz sezonunda geçici olarak sahil ve trapez mevkisinde sağlık ocağı kurulsa hastanenin yükünü büyük ölçüde azaltacak ve vatandaş ilaç yazdırmak için 16 km yol gidip gelmeyecek, ayrıca sahil bölgesinde acil durumlar için bir ambu***s bulundurulması buralardaki vatandaşlar için önemli sanırım.
 • Sağlıkla dalga geçilmez
  3 hafta önce
  11 temmuz günü acillerde yapılabilen kan tahlili için Enez Hastanesi'ne gittiğimde müracaatta oturan delikanlı bu kan tahlilini yapamayacaklarını söyledi ve bizi Kesan'a yönlendirdiği anda meseleye kulak misafiri o*** doktor "bakabilirmiyim?" dedi ve bunların burada yapılabileceğini söyledi. Bize barkod alıp yarım saat beklememizi önerdi. Sonuçta tahlili yaptırdık. Velhasıl Doktor duruma müdahale etmeseydi işgüzar, iş bilmez çalışanın aymazlık yapması nedeniyle boşuna 120 km. yol yapmak zorunda kalacaktık.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ