ESNAF BORÇLA BORÇ ÖDÜYOR

ESNAF BORÇLA BORÇ ÖDÜYOR

ESNAF BORÇLA BORÇ ÖDÜYOR

ESNAF BORÇLA BORÇ ÖDÜYOR
18 Ocak 2021 - 23:32

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Erhan Demirkıran, pandemi nedeniyle esnafın borçla borçlarını ödemeye çalıştıklarını söyledi. Esnafın geçim kaynağının turizm olduğunu belirten Demirkıran, esnafın umudunun kalmadığını ifade etti.
Edirne’de bulunan tarihi çarşı esnafını ziyaret ettiklerini söyleyen Başkan Demirkıran; “Arasta Çarşında dükkanların neredeyse üçte ikisi kapalıydı. Bedesten Çarşısına baktığımızda orası da aynı. Günlerden Pazartesi, saat 11.30. İnsanlar iş olsa erken saatlerde gelirler işlerinin başında beklerler. Ama maalesef içeride neredeyse kimse yok. Esnaflar da umutsuz. Geçen haftalar da böyle geçti.
Edirne’de dışarıdan gelen insanların önemli bir harekete sebep olduğunu biliyoruz. İstanbul’dan, Bulgaristan’dan gelenler hareketlilik yaratıyor. Yunanistan’ı zaten unuttuk. Bulgaristan’dan test ücreti olarak 120 Leva alındığı söyleniyor. Ciddi bir maliyet. İnşallah yetkililer bu konuda tedbir alır. Çünkü Edirne ve Türkiye’nin pek çok yerinde ticaret bu sebeple baltalanıyor. İnsanlar elindeki malları satmaya çalışıyor. Satılan malların Türkiye’nin pek çok yerinde üretildiğini biliyoruz. Yani Edirne esnafı bunun sunumunu yapıyor ama Edirne’deki hareketlilik Türkiye’nin birçok fabrikasına hareket getirmişti. Şimdi herkes kara kara düşünüyor. Mart ayını bekliyor. Ancak iyi olması için mutlaka yetkililerin üzerlerine düşenin farkında olması ve gerekli önlemleri alması gerekiyor. Esnafımız pandemi sürecinde borçlandırıldı. O borçları ödeme zamanı geldi. ‘Para kazanmayı ummuştuk. Bu iş çabuk geçer diye beklemiştik.’ diyorlar. Ama sıkıntılar derinleştikçe derinleşiyor. Yeniden borçlanmak bir çıkış yolu olarak görünebilir ama borcu borçla kapatınca kalan borcu nasıl kapatacağız diye esnafımızda bir endişe var” diye kaydetti.
ESNAFIN UMUDU AŞI
İnsanların tek umudunun aşı olduğunu belirten Demirkıran; Edirne bazen şanslı bazen şanssız. Son zamanlarda özellikle Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle dışarıdan gelen insanların ciddi bir akınına uğramıştı. Belli bölgelerdeki esnaflar gelen ziyaretçilerle işlerini ikiye üçe katlama şansı bulmuşlardı. İstanbul’dan birçok firmanın Edirne’ye iş yapmaya geldiğini, iki kişi çalıştıranın iki çalışan daha eklediğini gördük. Bu durum ekonominin çarklarının döndüğünü işaret ediyordu. Ama maalesef şu anda çarklar tamamen durmuş. İnsanlar aşıdan umut buluyor. Bu sıkıntılı sürecin bitmesini herkes dört gözle bekliyor” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE’DE KORONAVİRÜS DENETİMİ YAPILACAK
EDİRNE’DE KORONAVİRÜS DENETİMİ YAPILACAK
POLİSTEN DOLANDIRICILIK UYARISI
POLİSTEN DOLANDIRICILIK UYARISI