GAYTANCIOĞLU’NDAN ÖNERGE YAĞMURU

GAYTANCIOĞLU’NDAN ÖNERGE YAĞMURU

GAYTANCIOĞLU’NDAN ÖNERGE YAĞMURU

GAYTANCIOĞLU’NDAN ÖNERGE YAĞMURU
17 Ekim 2019 - 04:29
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ a verdiği yazılı soru önergesinde ne zaman KPSS sonuçlarına göre alım yapılacağını sordu.
Milyonlarca işsiz genç olan ülkemizde üniversitelerin iyi bölümlerini bitirenlerin bile işsiz kaldığına dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu : “KPSS sınavları eğer personel almak için değil ise ÖSYM’de para kazandırmak için mi yapılıyor” diye sordu.
Genç işsizlik oranlarımız tarihi seviyesindedir. Temmuz ayı verilerine 15-24 yaş arası gençlerde işsizlik bir önceki yıla göre 7.2 puan yükselerek yüzde 27.1 ile korkutucu bir düzeye ulaştı. Türkiye'de geçen yıl itibarıyla 12 milyon 971 bin 396 genç bulunuyor. Veriler, yaklaşık 3.5 milyon gencin işsiz olduğunu ortaya koyuyor.
İşsizlikle mağdur olan gençlerin başında da iyi eğitimli, üniversite mezunu olanların geldiğini belirten CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu: “ Maalesef her yıl nitelikli gençlerimiz ülkemizden ayrılmakta, artan sayıda gencimiz başka ülkelere göçmenin yollarını aramaktadır.  Nitelikli gençlerimizin kamuda istihdamını sağlayan KPSS A Grubu sınavı ve buna bağlı olarak yapılan yerleştirmelerdir.  Oysaki gençlerimiz özellikle 2018 yılından itibaren bu yerleştirmelerin yapılmadığından şikâyetçilerdir. 2018-2019 yıllarında bu sınava girip başarılı olanlar kamunun uzman yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı gibi kadrolar için sınav açmasını beklemektedir” dedi.
Yıllarca emek vererek girdikleri sınavlardan aldıkları puanları kullanamadıklarına vurgu yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu bu sınavların geçerlilikleri belirli bir süre ile (2 yıl) sınırlı olduğuna dikkat çekerek şu sorularına yanıt verilmesini istedi.
 
-              Bakanlığınızın ne kadar Gelir Uzman Yardımcısı ve Vergi Müfettiş Yardımcısı açığı vardır?
-              2018 yılında iptal ettiğiniz Vergi Müfettiş Yardımcısı sınavında alacağınız personelin yeri nasıl doldurulmuştur.
-              Diğer kamu kurumlarının A grubu kadrolar için Bakanlığınıza kadro talebi var mıdır? Bu taleplerin ne kadarı olumlu ne kadarı olumsuz bulunmuştur?
-              Ne zaman Bakanlık olarak Gelir Uzman Yardımcısı ve Vergi Müfettiş Yardımcısı Uzmanı alımı yapmayı planlıyorsunuz?
-              Bu alımlarda şeffaflığı, başarıyı öne çıkaracak, partizanlığının önüne geçecek bir düzenlemeniz var mıdır?
-              Kamuda nitelikli personel istihdamını arttırmak için Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?
-              Yapılan sınavlarla alım yapılmayacak ise bu sınavlar sadece ÖSYM’nin gelirini arttırmak zaten işsiz olan geçlerimizden para toplamak için mi yapılmaktadır?
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ