GİYİK, “GÜNDE 6 BİN YOLCU ÜCRETSİZ KART...

GİYİK, “GÜNDE 6 BİN YOLCU ÜCRETSİZ KART KULLANIYOR”

GİYİK, “GÜNDE 6 BİN YOLCU ÜCRETSİZ KART KULLANIYOR”

GİYİK, “GÜNDE 6 BİN YOLCU ÜCRETSİZ KART KULLANIYOR”
15 Temmuz 2019 - 04:06
Reklam

YEŞİM DARMALI
Edirne Toplu Ulaşım Sistemi(ETUS) Başkanı Hakan Giyik, günde ortalama 6 bin kişinin ETUS’u ücretsiz kullandığını açıkladı. Giderlerin ciddi oranda arttığını ve zor bir dönem geçirdiklerini söyleyen Giyik, Belediye Meclisine zam önerisi sunduklarını eğer kabul edilirse ETUS’un rahatlayacağını ifade etti.
Akaryakıt zamları ve girdi maliyetlerinin artması ve ortalama günde 6 bin kişinin ücretsiz seyahat ediyor olması ulaşım sisteminin gelir kaynağı zorluyor. ETUS günde 145 araçla 60 civarında yolcu taşırken, bunların 8 bini ücretsiz taşınıyor.
Giderlerinin ciddi oranda arttığını ve zor bir dönem geçirdiklerini söyleyen ETUS Başkanı Hakan Giyik; “istediğimiz zam gerçekleşirse biraz rahatlarız. Ücretsiz taşınan yolcular için gerekli desteği alamıyoruz.Yılda 7 milyon 200 bin lira ücretsiz taşıdığımız yolcuya karşılık 1 milyon 700 bin lira civarında destek alıyoruz” dedi.
Edirne’de toplu ulaşım hizmeti veren ETUS, Yaklaşık 145 araçla verilen ulaşım hizmetinde günde 60 bine yakın yolcu taşınıyor. Engelli vatandaşlar, 65 yaş üstü, şehit ev gazi aileleri, polis ve basın mensuplarına ücretsiz ulaşım hizmeti veren Edirne Toplu Ulaşım Sistemi, kış ve bahar aylarında günde ortalama 8 bin kişiyi ücretsiz taşıyor. Yazlarında ise bu sayı 6 bine düşüyor.
Akaryakıt ve araç bakım girdi maliyetlerinin enflasyon oranında artmasından dolayı zor günler geçirdiğini söyleyen Hakan Giyik ; “8 bin kişi yaklaşık 20.000 lira gibi parayla 600.000 lira, yılda 7 milyon 240 bin lira bir para yapıyor. 7 milyon 240 bine karşılık 140 bin lira gibi destek alıyoruz. Senede 1 milyon 700, 1 milyon 800 civarı destek alıyoruz. Burada 5 milyon gibi kaybımız var. Belediye belki öyle bir yasa olsa verir. Büyükşehir belediyelerine devletimiz 5216 sayılı büyük şehir belediyesine esnafa destek açıklaması yaptı. Esnafa belediye tarafından destek veriyor tüm büyükşehirlerde, bizde şu anda öyle bir şey yok. Bunun dosyasını hazırladık bakanlığımıza bildirdik. Öyle bir destek istiyoruz biz de” dedi.
ZAM ETUS’U RAHATLATACAK
Zam taleplerinin onaylanması halinde biraz rahatlayacaklarını belirten Giyik;“Giderlerimiz çok ciddi şu anda arttı. Yani ocak ayından beri biliyorsunuz asgari ücret, mazot zamları yani akaryakıt parça tüm amortismanlarda çok ciddi artışlar oldu. O yüzden zam istedik geçenlerde. İnşallah uygun görürse bu zamla beraber biraz rahatlayacağını düşünüyoruz” diye açıkladı.
 ETUS Başkanı Hakan Giyik, Haziran ayı meclisinde Ak Parti Grubu tarafından verilen öğrenci ulaşım ücretlerindeki indirim teklifi konusunda ise şunları söyledi: “AK Partili meclis üyesi arkadaşlarımız teklifte bulundu.  Ama dediğim gibi büyükşehirlerdeki destek bize de verilse öğrenci indirimine gidilebilir. Şu anda yapamayız zaten rakamlar bizi zor döndürüyor ama dediğim gibi büyük şehir belediyelerinde esnafa verilen destek Edirne Toplu Ulaşım Sistemine de verilirse öğrencide indirime gideriz” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI