‘HAKİKAT’TE İLK SAHNE EDİRNE’DEN...

‘HAKİKAT’TE İLK SAHNE EDİRNE’DEN BAŞLADI

‘HAKİKAT’TE İLK SAHNE EDİRNE’DEN BAŞLADI

‘HAKİKAT’TE İLK SAHNE EDİRNE’DEN BAŞLADI
16 Eylül 2020 - 09:16

Anadolu tarihin ilk eşitlikçi isyanının başlatarak 600 yıldır sönmeyen bir ateş yakan Şeyh Bedreddin’in hayatı ‘HAKİKAT’ adı ile sinema filminde beyaz perdede seyircisi ile buluşmak için Edirne Sarayiçi Av Köşkünde çekimlere start verdi.
Mart ayında vizyona girmesi planlanan Şeyh Bedreddinin ‘HAKİKAT’ sinema filimin de 100 aşkın kişinin görev aldığı ve film Nazım Hikmetin destanında esinlenerek beyaz perdeye uyarlandı.
Şeyh Bedreddin hayatını ‘HAKİKAT’ filmi yönetmeni Hakan Alak,bu filmi çekmek istememizin sebebi Nazım Hikmetin destanın sonunda anlattığı hikayede bir vasiyeti üzerine bu filmi çekmeye karar verdiklerini ifade etti.
Alak; birçok insanın hayaliydi Şeyh Bedreddini sinema filmi yapmak kimse yapamadı bize nasipmiş. Birçok insanın hayalini de gerçekleştirmiş olduk. Şeyh Bedreddin, Börklüce Mustafa, Torlak Kemal bu topraklarda yaşanmamış bir hikayeyi anlattılar. 600 yıl geçti bir çok hikaye anlatıldı bir çok dönem yaşandı o hikaye anlatılmadı. Din dil ırk gözetmeden züllüme baş kaldırdığı bir hikayeydi. Bir çok insan bu hikayeyi özlüyor. Açlık adaletsizlik hep ana doluda sürdü. Bu hikaye ile adalet özlemini anlatmaya çalışacağız” dedi.
Şeyh Bedreddin’in canlandıracak olan Sanatçı Süavi; “Sanatın en fazla etkilendiği bu süreçte 7’nci sanat diye tanımlanan sinemanın üstelik böyle iddialı bir projeden pay alıyor olması bence övgüyü hak eden bir çalışma. Şeyh Bedreddin  olağan üstü bir karakter. Sıradan dini bir temsilci değil. Şeriatın faydalarından asla değil. İslam’ın hukukuna işaret eden adalet ve hak arayışını buradan anlatmaya çalışan o yıllarda bunu söyleme cesaretini bilen birisi. Bildiği doğrulardan yürüyen son derece saygın filozof diyebileceğimiz bir bilgi birikimi üzerinden eserlerde üreten bir şahsiyet. Bu karakteri ben canlandırıyor olmam kendimi çok şanslı hissediyorum” dedi.
 Türkiye’de ve  dünyada sanatçıya verilen öneme dikkat çeken  Süavi; Almanya’da bir basın toplantısında Başbakan Merkellin sanatçılara ‘sakın üzülmeyin bize güvenin üretmeye devam edin’ diyerek karşılıksız ekonomik destekler sunduğu dünya örneği  karşımızdayken,günümüz Türkiye’sinde  adeta sanatçıdan da para istenerek bir dayanışma modelinin ortaya koyuluyor olması ne yama çelişkidir dediğimiz şeyi ortaya koyuyor. Sanatçılar ciddi ekonomik krizden geçiriyor.bu süreçte  bu çalışma kendi kendine yeten bir çalışmadır. Burada olmaktan gurur duyuyorum”dedi.
 İMECE Film yapımcısı Özer Çalık,Şeyh bedreddin filmin  Edirne’de neden çekildiği  ile ilgili yaptığı açıklamada; kurumların bize yol açması ile bu hikayemiz. Belediye Başkanımız Recep Gürkan’da burada bir şeylerin yapılmasını istemişti bizden. Şeyh Bedreddin balkaanların insanı burada tarihsel olarak çok uzun süre kaldığı için Bedreddinin burada bir şekilde var olmasını istedi bizim içinde çok guru verici bir şeydi. Burada  Edirne insanını da gördük çok destekleri çok burada başlama sebebimiz bu. Bu kurulan köyümüzde emeği geçen herkese özellikle Belediye başkanımıza teşekkür ederim”dedi.
Şeyh Bedreddin’in hayatını anlatan "Hakikat: Bir Şeyh Bedreddin Filmi" filminin çekimleri İmece Film’in yapımcılılığında gerçekleşiyor,  yönetmenliğini de Hakan Alak yapıyor. 
 
Şeyh Bedreddin’i sanatçı Suavi, Bedreddin’in kader arkadaşları Börklüce Mustafa’yı Bülent Emrah Parlak, Torlak Kemal’i Saygın Soysal beyazperdeye taşıyacak.  “HAKİKAT”te ayrıca Elif Nur Kerkük, Ali Barkın, Kerem Fırtına, Orhan Alkaya, Bülent Keser, Teoman Gelmez, Sabriye Günüç gibi birbirinden değerli isimler de rol alıyor,dün düzenlene basın toplantısında gazeteciler film setini ziyaret ederek film oyuncuları bir araya geldi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ