İL GENEL MECLİSİNDEN TÜM KÖYLERİ...

İL GENEL MECLİSİNDEN TÜM KÖYLERİ İLGİLENDİREN TARİHİ RAPOR

İL GENEL MECLİSİNDEN TÜM KÖYLERİ İLGİLENDİREN TARİHİ RAPOR

İL GENEL MECLİSİNDEN TÜM KÖYLERİ İLGİLENDİREN TARİHİ RAPOR
03 Ağustos 2022 - 09:12
Reklam

Edirne İl Genel Meclisinin Ağustos ayı toplantılarında tarihi rapor hazırlandı. Köylerdeki içme suyu ücretinin muhtarlıklar ve birlikler tarafından değil özel idare tarafından işletilmesi gelirin özel idareye kalması, özel idareye ait bazı gayrimenkullerin iş yeri yapılarak kiraya verilmesi ve Kapıkule’de otoparkların özel idareye tahsis edilmesi görüşülecek.
Edirne İl Genel Meclisinin Ağustos ayı toplantıları devam ediyor. Toplantıların ikinci oturumu dün gerçekleştirildi. Edirne İl Özel İdaresi Mali Hizmetler Müdürlüğüne gönderilen yazıda Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’a görüşler sunulacak.
KAPIKULE’DEKİ OTOPARK İL ÖZEL İDARE’YE TAHSİS EDİLSİN
Edirne İl Genel Meclisi Stratejik Plan Değerlendirme grubu tarafından hazırlanan raporda, özel idareye gelir getirici projelere yer verildi. Cuma günü mecliste görüşülmesi öngörülen raporda; Kapıkule Gümrük Kapısının sol tarafında mülkiyeti hazineye ait tahsisi ise Ticaret Bakanlığına ait bin 1750 araçlık otopark alanının tüm giderlerinin İl Özel İdaresi tarafından karşılanarak hizmete açıldığı hatırlatıldı. Raporda bu alanın Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve Ticaret Bakanlığı ile görüşülerek, il özel idaresine tahsisinin sağlanması, otopark ve satış reyonları koyularak il özel idaresine gelir getirecek çalışmalar yapılmasının hedeflendiği kaydedildi.
SU İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ KURULURSA, YILLIK 10 MİLYON GELİR ELDE EDİLİR
Bir diğer öneri ise köy muhtarlıklarını ve su birliklerini yakından ilgilendiriyor. Raporda yer alan bilgilere göre; içme sularının köy muhtarlıklarından ve su birliklerinden alınarak özel idarede kurulacak olan su işletme müdürlüğü tarafından işletilmesi yaklaşık olarak özel idare bütçesine yıllık net 10 milyon TL gibi bir gelir getireceği yapılan araştırmalarla tespit edildiği vurgulanıyor.
BAZI TAŞINMAZLAR YIKILARAK İŞ YERİ YAPILSIN ARDINDAN KİRAYA VERİLSİN
Diğer iki madde ise İl Özel İdareye ait bazı taşınmazların kentsel dönüşüm programı çerçevesinde yıkılarak yerlerine iş yerleri yapılarak kiraya verilmesi ifadelerine yer veriliyor. 3’üncü ve 4’üncü maddeler raporda şu ifadelerle yer alıyor, “il özel idaresine ait Dsi 11. Bölge Müdürlüğünün hemen yanında bulunan Ek Hizmet Binası (Makine ve Ekipman ikmal Binası) işleyiş açısından güncelliğini kaybetmiş şehir içinde kalması sebebi ile yoğun trafik akışı içinde tehlike arz etmektedir. Alanın buradan kaldırılarak Havsa Şantiyesine taşınması daha sonra da Kentsel dönüşüme dahil edilerek iş yerleri yapılarak kiraya verilmesi veya muammel bedel biçilerek şartlı satılarak elde edilecek gelirle 253 köyümüzün su irsaliye hatlarının değiştirilmesi yapılacak olan hizmetlere ciddi anlamda kaynak getirecektir.
GELİR ELDE EDİLECEK
İl Özel İdaresine ait envanterlerin çıkarılarak ihtiyacımız olmayacağı anlaşılan gayrimenkullerin kentsel dönüşüme sokulması burada yapılacak olan işyerlerinin kiraya verilerek gelir elde edilmesi. HABER:İPEK HATİPOĞULLARI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ