“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE İHTİYAÇ VAR”

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE İHTİYAÇ VAR”

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE İHTİYAÇ VAR”

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE İHTİYAÇ VAR”
02 Aralık 2020 - 23:13
Reklam

Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu, geçen gün Edirne’de boşanmak üzere olduğu eşi tarafından vahşice katledilen Nilay Karaarslan cinayetine tepki göstererek, İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu savundu.
 
  Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Ülkemizde bir kadın daha maalesef vahşice katledildi. Bu defa Edirne’miz de Nilay Karaarslan boşanmak üzere olduğu eşi tarafından vahşice katledildi ve maalesef ülkemizde pekçok olayda gördüğümüz gibi kadınlar, eşleri ya da sevdiği erkekler tarafından Nilay Karaarslan  gibi öldürülmektedir. 
 
  Sadece yasalarla tedbir almak bu cinayetleri, tecavüzleri önlemeye yetmiyor. Eğitim şart. Toplumdaki erkek egemen bakış açısını değiştirmek için ailede ve toplumda yetiştirilme sorunlarını aşmak için, temel eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak şekilde değişiklik yapılmalı, eğitim ana sınıflarından başlatılmalı, eğitimin her safhasında  uygun eğitim metotlarıyla dersler verilmeli, aileleri eğitecek birimler kurulmalıdır. Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmadan yasaların bir anlamı kalmamakta, her gün çığ gibi büyüyen kadına yönelik salt şiddet, öldürme fiillerinin önüne geçilememektedir.
 
  Bu ölümler göstermektedir ki 6284 sayılı yasa ile İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır. Kadını koruyan etkin yasalar yapmalı, var olan koruyucu yasalarımızı ve kadınlara haklarını  ve nasıl kullanacaklarını  öğretmeli, onurlu bir insan olarak yaşamak için  kanunların kendilerine verdiği haklarını kullanmaktan, yasal mercilere başvurmaktan vazgeçmemelerini, ses çıkarmaktan korkmamalarını öğretmeli, cesaretlendirmeli, suskun kalmanın sonsuz bir suskunluğa dönüşeceği anlatılmalıdır.
               
  Kadına yönelik şiddet, öldürme, cinsel istismar eylemleri o kadar çoğaldı ki, artık bu haberler toplumda infial bile yaratmamakta, sıradan eylemler ve haberler gibi algılanmaktadır. Oysaki Şiddet ve öfke çevreye de sirayet eder. Şiddet; bugün için kadınlara ve kızlarımıza yarın ise oğullarımız ve tüm topluma artarak bireyler arasında sorunların çözümünde uygulanacak yöntem olarak yerini alacaktır. Şiddete eğilimli bireylerden oluşan toplum istemiyorsak bu gidişata dur denilmelidir. İlimizde meydana gelen olaydan dolayı derin üzüntülerimizi bildiriyor, hayatını kaybeden Nilay KARAARSLAN’A Allah’tan rahmet,  ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Kadın cinayetlerinin durması için  çalışmalarımıza devam edeceğimizi ve süreci takip edeceğimizi kamuoyuna bildiririz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAYVANLARA EZİYET EDİLMEMELİ
HAYVANLARA EZİYET EDİLMEMELİ
ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA
ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA