KADINA KARŞI ŞİDDET ORTADAN KALDIRILSIN

KADINA KARŞI ŞİDDET ORTADAN KALDIRILSIN

KADINA KARŞI ŞİDDET ORTADAN KALDIRILSIN

KADINA KARŞI ŞİDDET ORTADAN KALDIRILSIN
25 Kasım 2021 - 10:20

Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu Adına Av. Bedia Mutlu Mirzabey, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.
Mirzabey açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “25 Kasım 1999 tarihinde,  kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla, BM Genel Kurulu Kararı ile Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan edilmiştir.
Maalesef her 25 Kasımda  kadına yönelik  fiziksel ekonomik ve psikolojik şiddetin   daha da arttığını, hatta da kadınların vahşice katlediklerini  görmekteyiz. Yasal mevzuattaki tüm değişiklik ve düzenlemelere rağmen, kadına yönelik şiddetin artarak devam etmesinin temel nedeni toplumsal zihniyet dönüşümünün sağlanamamış olması ve şiddetin kaynağına odaklı çözümlerin geliştirilmemiş olmasıdır.
Şiddetin iletişimde bir çözüm  olmadığını, kişilerin anne, baba ,çocuk  kimliklerinin olduğu, cinsiyetin bir kimlik olmadığı , insanlara saygı duyulması gerektiği , anaokulundan itibaren  öğretilmeli , şiddetin  sadece fiziksel olmadığı ,  şiddetin hiçbir alanda  çözüm olamayacağı   konusunda çocukların bilinçlendirilmeleri  gerekir. Görsel ve yazılı medya da kadına yönelik şiddeti teşvik eden,  özendiren yayınların yasaklanması, bu konuda  denetimlerin artırılması  gerektiği kanaatindeyiz.     Kadına yönelik şiddet içerikli diziler, filmler  ve yazılı medyada şiddet haberlerinin veriliş tarzının teşvik edici değil caydırıcı nitelikte olması için medyanında, şiddetin dili konusunda hassasiyet göstermesi halinde  topyekün bir mücadele ile şiddeti sonlandırabiliriz.
Kadına yönelik şiddeti azaltmanın en önemli diğer ayağıda ,  kadını ekonomik ve sosyal olarak güçlendirerek,  toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaktır. Toplumda yer bulan kadın  eşit çalışma imkanlarından faydalandığı sürece ,çalışacak ve kendine güveni aratacaktır. 
Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu olarak , 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü’nde, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI