KORANA VİRÜS KAN BAĞIŞLARINI YÜZDE 50...

KORANA VİRÜS KAN BAĞIŞLARINI YÜZDE 50 DÜŞÜRDÜ

KORANA VİRÜS KAN BAĞIŞLARINI YÜZDE 50 DÜŞÜRDÜ

KORANA VİRÜS KAN BAĞIŞLARINI YÜZDE 50 DÜŞÜRDÜ
27 Mart 2020 - 00:01
Reklam

YEŞİM DRAMALI
Edirne Kızılay Kan Merkezi Korona virüsüne tedbirleri kapsamında 7 gün boyunca sabah saat 10:00 ile akşam 19:00 saatleri arası kan vermek isteyenler için açık. Korona Virüs sağlıklı kişilerin kan vermesi için bir engel olmadığını belirten Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Dedemehmet, kan bağışlarının yüzde 50 oranında düştü,ileriki süreçte kritik seviyeye gelmemesi için sağlıklı vatandaşların ve gençleri kan bağışının da bulunmaya davet etti.
 Kan vermek isteyen bağışçıları Kızılay Kan Merkezini arayıp kan vermek istediklerini beyan ettikleri  takdirde evden araçla alınacaklarını duyuran Kızılay  Kan Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Dedemehmet,Türkiye genelinde günde 9 bin ünite kan bağışı olurken,şuanda 3-4 bin civarında bir bağış oluyor. Bu süreçte sağlıklı olan her kişinin özellikle gençleri kan vermeye davet ediyoruz,kan verme oranının yüzde 50 düştüğünü belirti.
Kan vermek isteyenler için kan merkezinin 7 gün boyunca açık olduğunu  açıklayan Kızılay Kan Merkezi Dr.İbrahim Dedemehmet; “Şuanda Korona Virüs tedbirleri kapsamında herkes evinde kalıyor,kalması da gerekiyor,tabi ki bir taraftan da kan ihtiyacı da devam ediyor. Kana hastanelerin talepleri oluyor,kan bekleyen hastalarımız oluyor. Bu amaçla kan alma çalışmalarımız devam ediyor.Merkezimiz hafta içi ve hafta sonu da açık. Haftanın 7 günü açık olacak. Her gün  saat 10;00 ile 19;00 arası açık olacak,ulaşım imkanı olmayan toplu ulaşımla gelecek olan bağışçılarımızı biz evlerinden alıp evlerine kadar bırakıyoruz kan bağışında bulunan bağışçılarımızı ”diye ifade etti..
Korona Virüsünün kanla bulaşmadığını,sağlıklı olan her bireyin kan vermeye davet eden İbrahim Dedemehmet ; “Korona Virüs (Covid-19) kan yolu ile bulaşan bir hastalık değil.  Bu Korona Virüs sürecinde kan bağışında yüzde 50 gibi bir azalma oldu. Şuan stoklarımız azalıyor,kritik seviyeye gelmedi ama ilerleyen süreçte kritik seviyeye de gelebilir. Türkiye genelinde günde 9 bin kan bağışı olurken,bu günler de 3-4 bin ünite kan bağışı ancak oluyor. Kan Merkezimizde aynı zaman da aferez bağışı da alıyoruz. Bu konuda gençlerimizin daha duyalı olmasını kan bağışına destek olmasını bekliyoruz. Kan Merkezimiz bir hastane değil tamamen steril bir ortam sağlıklı insanların gelip kan bağışında bulunduğu alanlar. Sürekli dezenfeksiyon işlemleri yapılıyor,gerekli olan hijyen koşulları sağlandı. Kan bağış esansında aradaki koruma mesafesine her şeye dikkat  ediyoruz. Kan vermek için endişe edecek bir konu söz konusu değil. Korona Virüs sağlıklı insanların kan vermesi  için engel değil”dedi.
Türk Kızılay Başkanı  Kerem Kınık yapmış olduğu  açıklamasında,yeni tip korona virüs salgının neden olduğu endişenin kan bağışlarının ve kan stoklarının azalmasına yol açtığını belirterek,Kızılay Kan Bağış merkezlerinde kimse çekinmeden gelip kan verebilir. Kan stoklarında yüzde 50 düşüş var,kritik seviyeye yaklaşıyor. Böyle bir trend olursa sıkıntıya düşeriz,sağlıklı olan herkesi kan bağışına davet ediyoruz diye açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in adı Edirne’de yaşatılacak
Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in adı Edirne’de yaşatılacak
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ