KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE EDİRNE EKONOMİSİ

KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE EDİRNE EKONOMİSİ

KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE EDİRNE EKONOMİSİ

KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE EDİRNE EKONOMİSİ
29 Nisan 2020 - 12:50
Reklam

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, gazetemizin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa’nın programının konuğu oldu.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Koronavirüsten en çok etkilenen iş dünyası oldu. Bazı esnaf işyerlerini kapatmak zorunda kaldı Edirne’mizde durum nedir?
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt: Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak ülkemizde 10 Mart’ta kriz vaka duyulduktan sonra 16 Mart’ta kriz masası oluşturduk şehrimizde ki oluşabilecek sorunları masaya yatırdık. Şehrimizde var olan fabrika müdürleri ile toplantılar yaparak istişarelerde bulunduk. Bunları rapor haline getirerek, Türkiye Borsalar ve odalar birliğine Edirne’deki işletmelerin en az zararla çıkması için gerekli taleplerimizi bildirdik. Bundan hep çalışan hem işveren memnun olacak şekilde olacaktı ve bunu işlemem aldılar. Kısa zaman zarfında kısa çalışma ödeneği hükümetimiz tarafından açıklandı. Ne getirdi çalışanlarımızın maaşlarını devlet ödüyor. İşveren işverende çalışanda mağdur olmuyor.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Bu süreçte bir sürü paketler açıklandı,ETSO olarak imza attığını bir can suyu paketi var mı? Bununla ilgili detaylar nelerdir?
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt: Ticaretlerimizin faaliyetleri kapsamında kesilmiş çeklerimiz, elektrik, su faturası gibi birçok ödemelerimiz var. Bununla ilgili Odalar Borsalar birliği ilgili bakanlıklarla görüşerek çek ödeme kredisi, işe devam kredisi adı altında üç tane devlet bankamızla çalışma yaparak hemen bu kredileri devreye soktu. Bu kredileri üyelerimizin hepsi kullanabilir durumda. 81 il ve Odalar Borsalar birliğinin katkıları ile bir nefes kredisi verilecek. Üyelerimize 50 bin ile 100 bin lira arası yeni bir kredi verilecek. Üyelerimizin mevcut ihtiyaçlarını gidermesi için. Şahıs şirketleri kredi garanti fonundan faydalanamıyorlardı onlarla alakalı da 25 bin liraya kadar can suyu kredisi var. Üyelerimizin mağduriyetlerini gidermek için ayırt etmeksizin raporluyoruz en kısa sürede sonuçlandırıyoruz.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Ticaret ve Sanayi odası böyle zor günlerde gıda yardımların da bulunuyor mu?
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt: Edirne Ticaret ve Sanayi Odası 900 tane gıda kolisi hazırladı ve dağıtmaya devam ediyor.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Maske dağıtımı odanız tarafından ne şekilde gerçekleştiriliyor?
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt: Maskeyi devletimiz biz gerçekleştireceğiz dedi. Maske satımı tüm Türkiye’de yasaklandı. Bizim üreten işleten iş yerlerimiz var. Bir yere gidiyorsunuz ama maskeniz yok ve maske bulma şansınızda yok. Bununla alakalı yaptığımız çalışmalarda üreteninin üretene üretmesi lazım. Yaptığımız girişimlerde bilim sanayi il müdürümüz USAŞ sağlık bakanlığının bağlı olduğu bir kurum,bundan temin edebilirsiniz,buna mesaj mail atarak gerekli maskeyi temin edebilirsiniz dedi. Bizde gerekli alışmaları yaparak listeyi oluşturduk. Büyük iş yerlerinden gelen talepler doğrultusunda USAŞ’ın belirlediği 0,85 kuruş+kdv’ye temin edebilirsiniz dedi. Bizde işe çözmek için bilim sanayi müdürlüğünden gelen bilgi doğrultusunda gelen bilgiyi mesaj olarak yayınladık sadece Edirne Ticaret ve Sanayi Odası yayınlamadı ki diğer illerde de yayınlandı. Bir taraftan valilikten aldığımız maskelerimiz küçük işletmelerimize verdik vermeye devam ediyorlar. Diğer büyük iş yerleri de bilim sanayi müdürlüğünden maskelerini temin ediyor maske sorunu çözüldü. Ticaret odası hep veren taraftadır alan tarafta değildir.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Malum bu süreçte Edirne’ye turist gelemeyecek,3 ay sonrasında Edirne ekonomisini nasıl tanımlayabiliriz?  Bu yaz sezonu Edirne’mizde nasıl geçecek?
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt: Ülkemizde sağlık bakanımızın aldığı önlemlerle ülkemizde en az hasarla atlatan lekelerden biri olduğu kesin. Bu süreçten sonra insanların seyahat etmeleri çok kolay alışılacak bir durum değil biraz zamana ihtiyaç var. Edirne biraz şanslı. Edirne eğer bu süreci çabuk atlatırsa, tabi ki dünya çabuk atlatırsa komşularımız çabuk atlatırsa kontrolü bir şekilde Temmuz ayında gelişler gidişleri başlayabilir ama eski rahatlığımız olmaz. Bu şekilde ticaret devam eder diye düşünüyorum. Edirne’yi ticari anlamda şanslı görüyorum.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Daha önceki yıllarda sicil bozukluğu nedeniyle kredi kullanımız da sıkıntı yaşayan vatandaşlar mağdur bununla ilgili bir çalışma var mı?
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt: Tüm yönetim kurulu çalışanlarımızın telefonlarını sistemimizde yayınladık, kimin ne sorunu varsa ister devlet bankasında isterse özel bankada lütfen bize bildirsin gerekli müdahaleleri yapalım. Ve yapmaya da devam ediyoruz. Ve  o bankaya gidip üyemizin sorununu iletiyoruz,yasalar açık. Sicil bozuklu,vergi borcu olan ve sigorta borcu olan işletmelerin zarar görmemesi için gerekeni yapıyoruz. Bir kişinin gecikmiş sigorta veya vergi borcu vardır bu artık sorgulanmıyor bu kalktı artık. Dolayısı ile her faaliyete olan evrakını götüren tam olarak kredi alamadım diyen  10 kişiyi tanıyorum 3500 üyenin içinde. Bunlarda ya faklı bir takibe düşmüştür. Genelde bu krediyi aldı bu insanlar.  Hep bir şekilde destek var. Her meslekte odamızda arkadaşlarımız  var sorunları birebir iletiyorlar,gereken yapılıyor. Kredi almak artık kolay oldu.  Edirne’de sigortasız çalışan yevmiyeciler var bunların sigortası yok bunlar ne olacak.  Bunlara kim çare bulacak. Adam büfe çalıştırıyor,4 çalışanı var ikisi sigortalı çalışan ikisi yevmiyeci işte bu kişilerin paralarını nasıl verecek asıl bunlar ciddi anlamda sorun.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Odanız üyesi 65 yaş üstü vatandaşların istediklerinin evlerine ulaştırmaya devam ediyorsunuz. Ve bunun dışında uygulamaya geçecek projeleriniz var mıdır nelerdir?
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt: 65 yaş üstüne uygulanan sokağa çıkma yasağından sonra,odamızda görevlendirme yaparak 24 saat esasına göre çalışan arkadaşlarımızı. Üyelerimizin gıda,ilaç bankada ödeme ihtiyacı oluyor arkadaşlarımız gidiyor ne gerekiyorsa yapıyor kendilerine teslim ediyoruz. Üyelerimiz bu konuda çok memnun.  Aidatların alınmasının ertelemesi talebimiz vardı,onlar ertelendi. Üyelerimizden TREPAŞ kapalı iş yerlerine fatura kesiyor. Biz ne konuştuk,hükümet ne açıkladı. Ne yapacaktık. 40 günden beri iş yeri kapalı fatura gönderiyorsunuz. Bunun gibi bir sürü sorun yeter ki bize gelsin bunun cevabını en geç 2 gün içinde herkes alır. Yaptık veya yapamadık diye açıklaması ile alır. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...