KÖYLERDE YANGINA ERKEN MÜDAHALE İÇİN 3...

KÖYLERDE YANGINA ERKEN MÜDAHALE İÇİN 3 TONLUK SU TANKERLERİ OLMALI

KÖYLERDE YANGINA ERKEN MÜDAHALE İÇİN 3 TONLUK SU TANKERLERİ OLMALI

KÖYLERDE YANGINA ERKEN MÜDAHALE İÇİN 3 TONLUK SU TANKERLERİ OLMALI
25 Haziran 2022 - 10:15
Reklam

Havaların ısınması ile birlikte artan orman ve tarla yangınları konusunda önemli uyarıda bulunan Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürü Erdoğan Göbel, köylerde en az 3 tonluk su tankerlerinin bulundurulması gerektiğini ifade etti.
YANGINI ÖNLEMEK İÇİN BİÇİLEN HER TARLANIN ETRAFI SÜRMELİ
Yangının çıkmasında iki ana unsuru şu şekilde açıklayan Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürü Erdoğan Göbel;“Arazi yangınlarında iki unsur var. Birincisi doğa, ikinci de insan kaynaklı. Hasat zamanı bütün çiftçimiz malını toplamak için arazide. Burada sigara izmaritlerini atmamalı, önlem almaları için de biçilen her tarlanın etrafını sürmesi lazım. Kişisel yangına dönüşmesin ev ormanlarımıza sıçramasın. Gittikleri yerde ateş yakılmaması, ormanların içine izinsiz girilmemesi ve girildiğinde ise ateş yakılmaması lazım. Ufak bir duman dahi görmüş olsalar hemen yetkililere bilgi verilmesi lazım.
BİÇERDÖVER MAKİNELERİNDE DEVAMLI SU VE KURU KİMYEVİ BULUNMASI LAZIM
 Mesela bir çayır biçme makinesi çok büyük unsurdur. Bir taşa çarpıp kıvılcım atarak kuru otları yakabiliyor. Biçerdöver makinelerinde devamlı su ve kuru kimyevi bulunması lazım. Bu cihazların kesinlikle bakımlı olması gerekiyor.  Örneğin geçen seneden doldurulmuş bir tüp, bu sene bir şey olmamıştır diyerek hareket ederse maddi hasara neden olur. Bütün köy muhtarlıkları, köyde çalışan iş makineleri ile birlikte özel olarak da tekerlekli seyyar traktörlerin arkasında  2-3 tonluk su gezdirilmesi lazım. O bölgede biçim yaptığı zaman, bir kişinin hatasından herkes zarar görebilir.
KÖYLERDE HAZIRDA 3-5 TONLUK SU DEPOLARI BULUNDURULMALI
 Ben köy muhtarlarına buradan sesleniyorum. Hasat yapanlara özellikle, her gün imece usulü birer lastik tekerlikle, 3-5 tonluk depolarla sulu sistemi, biçim yapılan bölgelerde bekletmeleri lazım. Eğer böyle bir sistemi uygularsalar zararı en aza indirmiş olurlar.   Traktörlerin egzozundan bile çıkacak kıvılcım, bu mevsimde yangına neden olabilir.   Seyahat ederken, yol kenarında elimizdeki söndürülmemiş sigarayı attığımız zaman ateş topu meydana gelir. 6 metrekare içinde ne kadar yanıcı madde varsa, araç süratli gittiğinden yangına sebep verebilir. Birçok yangınların sebebi de budur. Cam şişeleri de camdan dışarıya atıyoruz, güneş ışınlarıyla mercek yapıp su damlacıkları, şişenin içindeki kabarcıklar, bu şekilde yangını çıkarmaya etkendir” dedi. HABER:YEŞİM DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ