MECLİSTE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VE ANKARA...

MECLİSTE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VE ANKARA SÖZLEŞMESİ GERGİNLİĞİ

MECLİSTE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VE ANKARA SÖZLEŞMESİ GERGİNLİĞİ

MECLİSTE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VE ANKARA SÖZLEŞMESİ GERGİNLİĞİ
06 Nisan 2021 - 23:50

İl Genel Meclisi toplantısında gündem dışı söz alan CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve İl Genel Meclis üyesi Çiğdem Gegeoğlu ve Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Melek Uzgör’ün Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle iptal edilen İstanbul Sözleşmesi ile ilgili konuşmaları İl Genel Meclisi’nin gündeminde gerginliğe neden oldu.
Gündem dışı söz alan AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Melek Uzgör, sözleşmenin iptalinden muhalefet partilerinin neredeyse şiddet çağrısında bulunacak noktaya geldiğini ifade ederek;“Daha düne kadar kadınlarımızı başörtüsü üzerinden ayrıştıran, kadınlarımıza eğitim istihdam seçilme gibi en temel haklardan mahrum bırakanların bugün kadın hakları savunucusuymuş gibi yapmalarını samimiyetten uzak bir davranış olarak görmekteyiz. Muhalefet partilerinin sözleşmenin fes edilmesine karşı verdiği tepkilere baktığımızda her şeye karşı olan muhalefet, sözleşmenin iptalinden sonra neredeyse şiddet çağrısında bulunacak noktaya gelmiştir. Onlara da Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bu sebepten dolayı çok yakında Ankara Sözleşmesi daha sonra da adının Ankara Mutabakatı olmasını planlayan yeni bir çalışma başlatmış bulunmaktayız. Ayrıştırmadan, kutuplaştırmadan uzak, toplumun bütün kesimleriyle bir araya gelerek hazırlamayı planladığımız kadınlarımızı koruyucu reformları hayata en kısa sürede geçireceğiz. Bizim derdimiz aileyi, kadını ve toplumun her ferdini korumak, şiddeti asla meşrulaştırmamaktır” dedi.
 Kadın ve çocuk mağduriyetinde siyaset malzememesi olmaması gerektiğinin altını çizen. CHP İl Genel Meclis Üyesi  Çiğdem Gegeoğlu; “Ben bir Edirneli olarak, kadın Milletvekilimiz KEFEK Komisyon Başkanı olan Fatma Aksal, ilk seçildiğinde kendisini arayıp kadın adına bu şehirde yapacağınız her şeye destek olmak adına söz verdim. Hala da sözümün arkasındayım. Maalesef Milletvekilinin İstanbul Sözleşmesiyle ilgili açıklamasına çok üzüldüm. Aksal, “bizim kadınlarımızı koruyacak yasalarımız var, biz kadınları korumaya devam edeceğiz” dedi. Ancak 6284’ün içindeki maddede İstanbul Sözleşmesi’nin hükümleri uygulanır yazıyor. Şimdi o zaman biz ne yaptık, sözleşmeyi iptal ettik. Gerekçemiz de şunlar bunlar. 6284’ü neye göre uygulayacağız, nasıl uygulanacak. Enteresan bir durum. Biz başka ülkelere eğitimde bakalım, ekonomide bakalım. Biz bu sözleşme doğru ise kim imzalarsa imzalasın, isterse dünyadaki bütün ülkeler reddediyor da olsa biz bu sözleşme doğruyla şiddeti engelliyorsa desteklemeye devam edelim. Kadın, çocuk şiddet ve mağduriyet dediğimiz şeyde siyaset olmamalı. Maalesef ki bize hala biz sözleşmeyi şu maddeden dolayı iptal ettik . Bunu yapmayalım artık. Bu ülkede yaşayan 42 milyon kadına bunu yapmayalım. Maalesef ki her şeyde olduğu gibi konu kadın ve çocukta da ben yaptım oldu zihniyeti devam ediyor hala. Bu zihniyetten vazgeçmediğimiz sürece bir kadınız daha öldürülmeye devam edecek” şeklinde açıkladı.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE