NEFES VERECEK YENİ PROJE

NEFES VERECEK YENİ PROJE

NEFES VERECEK YENİ PROJE

NEFES VERECEK YENİ PROJE
22 Haziran 2021 - 09:20

Edirne’de halkın nefes alacağı yeni bir rekreasyon alanı projesinin çalışmalarına başlandı. Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü ve Edirne Belediyesi işbirliği ile gerçekleşen proje bölge halkı tarafından memnuniyetle karşılandı.
Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü ve Edirne Belediyesi işbirliği ile Şükrüpaşa mahalesine yaşam alanı adı altından yürüyüş yolları,kamelyaları olacak ve çocuk parkı olacak alana Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın katılımı ile ilk çam ve ıhlamur fidanları dikildi. Bu yapılacak olan parkın Edirne Belediyesi ve  Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü ile birlikte Edirne’de sivil toplum kuruluşu bir kuruluşla yapılan ilk park yaşam alanı olduğunu fidan dikme töreninde açıklayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’de bir ilk bu. Onun da altını özellikle çizmek isterim. Evet belediye çok parklar yapıyor, yeşil alanlar yapıyor ama Sivil Toplum Örgütüyle beraber yapılan bir proje olması anlamında bir ilk “dedi.
Edirne Belediyesi ile birlikte parkı yapmaktan onur duyduklarını ifade eden Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü  Başkanı Orkun Şapolyon; “Buraya Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü parkını açıkçası bir yaşam alanı olarak planladık. Bununla alakalı çalışmamızı yaptık. Fitili ateşledikten sonra sevgili Başkanıma götürdük projeyi o da eksik olmasın buna sahip çıktı. Bence buraya Edirne’mize çok güzel bir yaşam alanı yaratıyoruz. Niye yaşam alanı diyorum; çünkü burada anneanne ve dede otururken torunları oynayacak, anne baba yürüyüş yapacak. Ve burası her zaman yaşayan bir alan olacak. Edirne’mize çok faydalı ve örnek bir proje oldu. Ben tüm Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü üyesi arkadaşlara ve Sayın Başkanıma teşekkür ederim. Sağ olsun var olsun”dedi.
Sivil toplum Kuruluşları ile belediyenin birlikte yaptığı ilk park olma özeliği olduğunun altını çizen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Bugün aslında Orkun başkanın da dediği gibi bana bu projeyi ilk getirdiklerinde farklı bir şeyler yapalım farklı bir şeyler ortaya çıkaralım, dedim. Çünkü klasik bir alışkanlık var. Başkanım bize bir yer verin, tamam. Ağaç dikelim, tamam. Sonra tabelayı koyalım o da tamam. Sonra bırakıp gidelim, genelde böyle oluyor. Bugün Edirne’nin ya da başka şehirlerin etrafını gezdiğinizde, şehir içinde gezdiğinizde şunu görürsünüz; bir tane boyalı dökülmüş, yıpranmış tabela ardından da içerisinde kurumuş fidanlar, bakımı yapılmamış, otlar çıkmış. Bu çok işlevsel değil. Fonksiyonel değil pratik değil. Şehre ve yapana bir katkısı yok. Orkun arkadaşımla konuşurken bunlar gündeme geldi. İnsanların doğrudan hayatına dokunan, sosyal yaşamına dokunan, kent yaşamına dokunan, insanların da faydalanacağı, çocukların faydalanacağı, ailelerin faydalanacağı bir proje olsun dedik. Oradan çıktı bu proje. Bu anlamda da Edirne’de bir ilk bu. Onun da altını özellikle çizmek isterim. Evet belediye  çok parklar yapıyor, yeşil alanlar yapıyor ama Sivil Toplum Örgütüyle beraber yapılan bir proje olması anlamında bir ilk. Yükü paylaştık. Herkes gücü oranında yükü paylaştı, ekonomik olarak da paylaştık. Ve sonuçta bu bölgedeki hemşehrilerimizin, çocuklarımızın özellikle yararlanacağı nefes alacağı ve görsel anlamda da hoş bir sonuç ortaya çıkaracak bir proje çıktı. Ve buradaki ağaç çeşidinin de uzmanlarımız, ziraat mühendislerimiz, orman mühendislerimiz belirledi. Rotary’e teslim ettik. Onlar fidanları temin ettiler. Bu gün de hep beraber ilk fidanları dikeceğiz. Altyapısı bittiği gibi yakından bu haline bakıp da kimse aldanmasın, buralar yemyeşil olacak kamelyaları yapıyorlar bitmek üzere. Bu gün fidan dikimi için mevsimi kaçırmayalım diye buradayız ama yakın bir sürede de açılışı için tekrar bir araya geleceğiz. Ben Edirne Belediye Başkanı olarak Mimar Sinan Rotary Kulübüne teşekkür ediyorum Edirne’nin kent yaşamına verdiğiniz katkı için. Edirne gibi bir Cumhuriyet kentinde Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği Misak-i Milli sınırlar içerisinde sizin gibi tüm hemşehrilerim gibi aydınlık yüzlü ve Cumhuriyet’i ilelebet payidar kılmaya ant içmiş vatandaşlarla beraber yaşıyor olmaktan bir vatandaş olarak çok memnunum. İyi ki varsınız. Hep birlikte yürümeye devam edeceğiz. Cumartesi Pazar günü Gaziantep’teydim Belediye Başkanlığı toplantımız vardı. Çok güzel bir toplantı oldu. Oradan aldığım mesajı sizinle de paylaşmak istiyorum; Her şey çok güzel olacak”diye ifade etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI