ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE ÇİÇEKÇİLİLERİN...

ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE ÇİÇEKÇİLİLERİN UMUTSUZ BEKLEYİŞİ

ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE ÇİÇEKÇİLİLERİN UMUTSUZ BEKLEYİŞİ

ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE ÇİÇEKÇİLİLERİN UMUTSUZ BEKLEYİŞİ
22 Kasım 2020 - 22:36
Reklam

Çiçekçiler bu yıl seneki 24 Kasım öğretmenler gününden umutlu değil. Pandeminin yükselişe geçmesi ile okullarda uzaktan eğitime devam etmesi ile birlikte, öğretmenler gününden çiçekçiler beklentisi kalmadı. Her yıl öğretmenler gününden önce öğrenciler arasından para toplanıp öğretmenlerine günün anısına çiçek gönderilirken bu yıl okulların uzaktan eğitime geçmesi ile birlikte bu gelenekte rafa kaldırıldı. Çiçekçilerin umudunun özel günler olduğunu belirten Çiçekçiler Dernek Başkanı Erdinç Sabırman, artık hiçbir umudumuz yok. Özel günler kutlanmıyor, düğünler olmuyor bizde de işler durdu” dedi.
Böyle önemli günleri buruk geçirmenin üzüntüsünü yaşıyoruz diyen Çiçekçiler Dernek Başkanı  Erdinç Sabırman“Okullar tekrardan kapandı. Korona sebebiyle herkes evlerinde. O yüzden gelen, giden, satış yok. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nden de umudumuz kesildi. Ancak bizzat gelirlerse olur. Kimisi büyüklerine saygısından gelip alıyor. Evlerine gönderenler oluyor. 10-15 gün öncesinden sipariş alıyorduk. Veliler öğrencilerden topladıkları paralarla gelip öğretmenlerine hediyeler alırdı. Öğretmenler Günü’nde okullar açıldığı gibi teslimat yapıyorduk ama şu anda öyle bir durum yok. Çünkü hem öğrenciler hem öğretmenler içeride. Hepsi birbirinden korkuyor. Uzun zamandan beridir iş yok. Üzgünüz” dedi.
27 senedir bu işi yapıyorum böyle durgun bir yıl görmedim diye ifade eden Aykut Yaman;“Pandemiden dolayı çiçekçilik sektörü çok zor günler geçiriyor. Bu nedenle işlerimiz durgun. Ekonomik durumlarımız bozuldu. Çünkü düğün salonları, eğlence yerleri kapalı. İnsanlar da birbirine ziyarete gitmiyor. Hastanelere giremiyoruz. Önümüzde 24 Kasım Öğretmenler Günü var. Okulların kapalı olmasına denk gelmesi bizim için üzücü oldu. Yapılacak bir şey yok. El birliğiyle Covid-19’dan kurtulmak için mesafe, maske ve hijyen kurallarına uymamız gerekiyor. Tabi ki 24 Kasım’a hazırlık yapıyoruz. Çiçeklerimizi aldık. Umutla bekliyoruz. Sektörümüze herhangi bir destek yok. Çiçekçilere dikkat edilmesi ve durumlarının gözetilmesini istiyoruz. Çünkü 8 aydır bu durumdan en çok etkilenen biziz. Hükümet ve kurumların bizlere biraz daha duyarlı olması gerekiyor. Hiç bu kadar kötü bir dönem geçirmedim. Covid-19 tamamen eğlence sektörü, düğün salonları ve topluma hizmet eden yerleri vurdu. Bu da çiçekçileri, organize işler yapanları, gelinlik, damatlık, şeker, kına satanları vurdu. Birçok gün siftah yapmadan kapatıyoruz”şeklinde açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OSMANLI MİRASINA COĞRAFİ İŞARET
OSMANLI MİRASINA COĞRAFİ İŞARET
KUMAR SEVDASI PAHALIYA PATLADI
KUMAR SEVDASI PAHALIYA PATLADI