OTEL KONFORUNDA ÜCRETSİZ YURT

OTEL KONFORUNDA ÜCRETSİZ YURT

OTEL KONFORUNDA ÜCRETSİZ YURT

OTEL KONFORUNDA ÜCRETSİZ YURT
21 Ağustos 2019 - 10:27

YEŞİM DRAMALI/ÖZEL HABER
Kredi Yurtlar Kurumu Edirne İl Müdürü Selim Ak, devlet yurdunda öğrencilerin aylık 168 liraya kaldığını söyledi. Devletin öğrenciye aylık 370 lira yemek yardımı verdiğini belirten Ak, bir nevi öğrencilerin otel konforundaki yurtta ücretsiz kaldığını hatta 202 lira da destek aldıklarını ifade etti.
Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)’nın Edirne’deki öğrenci kapasitesi yeni yapılan yurtlarla birlikte 9 bin 440’a yükseldiğini ve ileriki dönemde yapılacak olan yeni yurtlarla birlikte kapasitensin daha çok artırılacağını açıklayan  Kredi Yurtlar Kurumu Edirne İl Müdürü Selim Ak, yaptığı açıklamada; “şu anda 2 bin 398 kız, 1625 de erkek öğrenci kapasitesinin mevcut.Edirne’de 9440 öğrenci kapasitemiz var bunun %37’si erkeklere, %63’ü kızlara tahsis edilmiş vaziyette. Şuanda 2398 kız öğrenci kapasitemiz, 1625’te erkek öğrenci kapasitemiz var. Yeni açacağımız yurtta 2358 erkek öğrenci kapasiteli olacak. Geçen yıl erkek öğrenciye hizmet veren 852 kişilik Sedefkar Mehmed Ağa yurdumuz da kız yurduna dönüştürüldü. Geçen yılki istatistiklere bakarak kızların talebini karşılama oranımız %84, erkeklerin talebini karşılama oranımız %80’dir”şeklinde açıkladı.
SON SİSTEM KONFORLU YURTLAR
KYK İl Müdürü Ak; “Bizim yurtlarımız otel konseptinde yapılmış lüks yurtlardır. 3 – 4 kişilik odalar içerisinde tuvalet banyo ve çalışma alanları mevcut. Ders çalışma ve konaklama yerleri de ayrılmış vaziyette” dedi.
ÖĞRENCİLER AİLEDEN YARDIM ALMADAN GEÇİNEBİLİR
Kredi Yurtlar Kurumu Edirne İl Müdürü Selim Ak; “Öğrenci bize normal yurtlarımız için 168 lira, lüks yurtlarımız için 268 lira ödemekte. Her yıl devlet 4 lira sabah kahvaltısı 8 lira da akşam yemeği yardımı yapmakta. Yani devlet aylık olarak 370 lira öğrenciye iade yapmış oluyor. Burada internet bedava, çamaşırlarını bedava yıkayabiliyorlar. Her türlü imkanlar bizim yurtlarımızda mevcuttur. Bu nedenle öğrencinin ailesinden hiç maddi yardım almadan burada yaşama şansı var. Kredi ve bursta aldığı zaman öğrenci kendi imkanlarıyla öğrenim hayatına devam edebiliyor” şeklinde açıkladı.
19 AĞUSTOS VE 26 AĞUSTOS ARASI YURT KAYITLARI DEVAM EDİYOR  
Yurt kayıtlarının nasıl ve hangi tarihler arasında yapılacağı konusunda açıklama yapan Ak; “Bizim 9440 mevcut kapasitemiz var. 2020 yılı Eylül ayı içerisinde Eczacılık Fakültesi’nin orada 1300 kişilik yeni yurdumuz hizmete girecek. Ayrıca Ahmet Taner Kışlalı kampüsü içerisinde de programa konulmuş 1300 kişilik bir yurdumuz olacak. Orasının da yapımına önümüzdeki dönem başlanacak”.
 KYK İl Müdürü Selim Ak, yurt kayıtlarının 19-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacağını söyledi.
Ak, “19- 26 Ağustos arası yurtlarımıza E-devlet üzerinden başvurular alınıyor. Ayın 26’sı saat 12.00 itibariyle başvurular bitecek. Daha sonra değerlendirmeler yapılacak iki üç gün içerisinde asil listeler yayınlanacak. Asil listeler için 3-4 günlük bir tarih verilecek, kayıtlar alınacak. Ondan sonra haftada iki gün yedek listeden alım yapılacak” şeklinde konuştu.
 
Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarında misafir ağırlama odaları, konferans salonları, çok amaçlı salonlar ve çeşitli atölyeler de bulunuyor.
Trakya Üniversitesi’ne kaydını yaptıran ve KYK yurtlarına başvuran öğrenciler ve aileleri, yurtları gezip yetkililerden bilgi alabiliyor.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EBEVEYNLERE
EBEVEYNLERE "TABLET VE TELEFON" UYARISI
SUİÇMEZ YİNE TEK ADAY
SUİÇMEZ YİNE TEK ADAY