SİGARA YASAĞINA DEDEKTÖRLE TAKİP

SİGARA YASAĞINA DEDEKTÖRLE TAKİP

SİGARA YASAĞINA DEDEKTÖRLE TAKİP

SİGARA YASAĞINA DEDEKTÖRLE TAKİP
27 Aralık 2018 - 02:03

Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, ‘Yeşil Dedektör’ mobil uygulaması üzerinden gelen ihbarlara yönelik gerçekleştirdikleri denetimlerde sigara yasağına uymayan işletmelere cezai işlem uyguladı. Edirne’de son 11 ayda 30 bine yakın denetim yapıldığı açıklandı.

 

“Alo 184” ve “Yeşil Dedektör” mobil uygulaması üzerinden Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemine gelen ihbarlara yönelik Edirne Emniyet İl Müdürlüğünden ve Edirne Sağlık İl Müdürlüğünden oluşturulan ekipler denetimler yaptı. Edirne’deki bazı AVM’lerde gerçekleşen denetimlere Edirne Emniyet İl Müdürü Ali Kemal Kurt ile Edirne Sağlık İl Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan önderlik etti. Söz konusu sisteme her gün çok sayıda ihbar düştüğünü belirten yetkililer; ihbara yönelik denetleme gerçekleştirildikten sonra yakın çevresinde bulunan işletmeler de denetlenme yaptı. Denetimlerin yanı sıra her hafta Çarşamba günleri ilçeler arası çapraz denetimler de gerçekleştirdiği ifade edildi. Kurt ile Kalkan sigaranın sağlık açısından zararlarını ve uygulanan yasak hakkında hem işletmelere hem de vatandaşlara bilgi verdi.

 

KALKAN: “DENETİMLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleştirdikleri denetimler hakkında detayları aktardı. Kalkan denetimler hakkında; “4207 sayılı kanun gereğince alınan tütün ve tütün mamulleri yasağı hakkında işletmeleri ve vatandaşları hem denetledik hem de bilgilendirdik. 2017 yılında il genelinde yapılan denetim sayısının 29 bin 886’dır. 2017 yılı içerisinde Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemine düşen ihbar sayısı 532’dir. 2017 yılı içerisinde rutin denetimler ve sisteme düşen ihbarlar sonucu yapılan denetimlerde tespit edilen ihlal sayısı ise 54’tür. 2017 yılında sigara bırakma polikliniklerinde ilk müracaat kapsamında muayene edilen hasta sayısı 769, kontrol kapsamında muayene edilen hasta sayısı 165 muayene edilen toplam hasta sayısı ise 934’tür. 2017 yılında farmakolojik tedavi başlanarak sigarayı bırakan hasta sayısı 191’dir”

 

29 BİN 212 YER DENETLENDİ

“2018 Yılında tütün denetim sayısı ilk 11 ay’da 29 bin 212 kez yapılmıştır. Dumansız Hava Sahası denetim sistemine düşen ihbar sayısıysa 622 şeklinde. Rutin denetimlerimizde tespit ettiğimiz ihlal sayısıysa sadece 38 adettir. İhbar denetiminde tespit edilen ihlal sayısı 43, toplamda tespit edilen ihlal sayısı 81’dir. Bu süreçte Sigara Bırakma Polikliniklerimize bin 571 kişi ilk müracaat kapsamında muayene edildi. 768 vatandaşımız da sigara bırakma polikliniğinde kontrol kapsamında muayene edildi. Sigara bırakma polikliniğinde muayene edilen toplam hasta sayısı 2 Bin 339, Sigara bırakma polikliniğinde farmakolojik tedavi başlanarak sigarayı bırakan hasta sayısı 464’dür. Denetimlerimiz devam edecek. Kanuna uyan işletme ve vatandaşlarımıza teşekkür ederiz” dedi.


KURT: “KANUN HERKES İÇİN GEÇERLİDİR”

Edirne Emniyet İl Müdürü Ali Kemal Kurt, bazı işletme ve vatandaşların yanlış bilgisi olduğunu belirterek; “4207 sayılı kanun gereği tütün ve tütün mamullerine yönelik bir yasak uygulanıyor. Belirli zamanlarda ekiplerimizin de katıldığı denetimler ve bazen de gelen şikâyetler üzerine denetimler gerçekleştiriliyor. Alınan yasak kararını yanlış anlayan işletmeler ve vatandaşlarımızla karşılaşıyoruz. Kanun herkes için geçerlidir. Denetimlerimiz devam edecek ve uymayan kişiler ve işletmelere de cezai işlem uygulanacaktır” ifadelerini kullandı. Kurt ile Kalkan yapılan denetimler sonrası kurala uyan işletmelere ve kişilere tebrik ederken, yasağa uymayan işletmelere ve kişilere cezai işlem uygulanarak, yasak hakkında bilgi verdiler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR