SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ

SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ

SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ

SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
28 Haziran 2022 - 09:02
Reklam

Edirne Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu, Edirne Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Sokak Hayvanları Barınağı Birimi’ni ziyaret etti.
Barınak sorumlusu veteriner hekim Soyuhan Barlas ile görüşen grup üyeleri, yapılan son hekim alımlarıyla birlikte barınakta beş veterinerin çalışmaya başladığını öğrendiğini belirterek, “Veteriner hekim Barlas, veteriner hekim sayısının 5’e çıkmasıyla birlikte günde 8-15 arası kısırlaştırma yapmaya başladıklarını ve bu hızla köpek popülasyonundaki artışın önüne geçmeyi hedeflediklerini belirtti.”açıklamasında bulundu.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Barlas şehrimizde artan köpeklerin kısırlaştırılmasının birincil hedefleri olduğunu dile getirdi ve bu konuda gerek personel gerekse teçhizat konusunda hiç eksikleri olmadığını, halkın bilinçli davranarak kendilerine yardımcı olmasının öncelikli ihtiyaçları olduğunu söyledi. Köpeklerimizin de biz insanlar gibi şehrin birer sakini olduğunu ve barınakların onların yaşam alanı değil sadece tedavi ve bakım alanı olduğunu belirtti. Ayrıca Barlas,sokak köpeklerinin alışkın olduğu yaşam alanından alınıp barınakta kısırlaştırılarak sağlığına kavuştuktan sonra yine alışkın olduğu yere bırakılmaları gerektiğini aksi takdirde farklı köpek gruplarının birbirlerine saldırgan davranışlar gösterebileceklerini belirtti.
Kentteki bireylerin, mahallesindeki köpekleri tanıyarak mahallenin bir bireyi olarak kabullenmesi; kısırlaştırılıp küpelenmesi, kuduz aşısı olması ve sağlık sorunu yaşadığında tedaviye ulaşmaları için barınakla iletişime geçmesi gerekliliğinin önemini vurguladı. Edirne Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu ve şehrimizdeki tüm hayvansever dernekler adına, barınakta yapılan güzel işlerin daha görünür kılınması gerektiğini düşünmekteyiz ve kısırlaştırma, sahiplendirme konusunda elimizden gelen her türlü yardımı sunmaya hazırız. Bu maksatla barınakta yapılan günlük kısırlaştırılan köpeklerin fotoğrafları, alındığı yerler ve küpe numaralarıyla sosyal medya üzerinden kamuoyuyla paylaşılmasının halkın bilinçlendirilmesi ve sürecin şeffaflığı açısından en doğru yöntem olduğunu düşünmekteyiz. Ayrıca bu paylaşımlar, sokaktaki canlarımızın sahiplendirilme sürecine ilgili kurumlar ve gönüllülerle birlikte katkı sunacağını beklemekteyiz. Bu nedenle Edirne’deki tüm hayvan dostlarını yapacağımız çalışmalara katkı vermeye davet ediyoruz.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ