ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ TAVUK...

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ TAVUK YETİŞTİRİYOR, OKUL MASRAFLARINI KARŞILIYOR

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ TAVUK YETİŞTİRİYOR, OKUL MASRAFLARINI KARŞILIYOR

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ TAVUK YETİŞTİRİYOR, OKUL MASRAFLARINI KARŞILIYOR
27 Eylül 2021 - 23:46

Edirne’nin Havsa İlçesinde yaşayan 22 yaşındaki Simay Gün, aile ekonomisine katkıda bulunmak için başladığı süs tavuğu yetiştiriciliği sayesinde üniversite masraflarını da karşılamaya başladı.
Süs tavuklarıyla 4 yıl önce kuzeni sayesinde tanışan üniversite öğrencisi Gün, bugün yurt içi ve yurt dışı talepleri karşılamakta güçlük çekiyor. Dünyaca kabul gören ve aranan değişik ırklara ait süs tavuklarının sayısını yumurtalardan elde ettiği civcivlerle artırma yoluna giden Simay Gün, 4 yılda 20 cins ve renkte 50’nin üzerinde süs tavuğuna sahip oldu. Türkiye’nin değişik illerinden süs tavuğu bakıcılarının kendisine büyük destek olduğunu ve bu işi geliştirmesi yönünde teşvik ettiklerini ifade eden Gün, “İlk başlarda yabancı ırklara ait civcivleri büyüterek satmaya başladım. Elde ettiğim kazancıda aileme verdim. Baktım bu iş oluyor, parada kazanıyorum, süs tavuklarına merakım bir kat daha arttı. Yapmış olduğum işi genişletmeye başladım. Kümesteki kafes sayılarını arttırdım. Onlara küçük bir bebek gibi bakmaya başladım. Bir gün onlardan ayrı kalsam bana küserler. Gönüllerini almak için özel hazırladığım yemleri vererek tekrar mutlu olmalarını sağlarım” dedi.
 “YUMURTA SATMAM’’
Alım satım yapmanın yanı sıra üretime önem veren Gün, süs tavuklarından elde ettiği yumurtalardan kuluçka makinesiyle civciv çıkartmaya da özen gösteriyor. Elinde halen değişik ülkelere ait süs tavukları bulunduğunu belirten Gün, şunları söyledi: Dünyanın en ufak süs tavuğu olarak kabul edilen Malezya cinsi ‘Serama’ elimde mevcut. Aynı şekilde cinsler olarak Fizan, Cüce Cochin, Barbu Danver's, Amrock, Wyandotte dev, Wyandotte Bantam, Porsalen Park Brahma, Modern Game, Habeş ve Zibrit ırkları da kümesimde bulunmakta. Yumurta satmıyorum. Bunları orijinal olarak çoğaltıyorum.
“TAVUKLARIN TEDAVİLERİ DOĞAL YOLLARLA”
Bu işi geliştirmeyi, yaşlı genç herkese yapmalarını tavsiye eden üniversite öğrencisi Gün, tavukların beslenmesi ve sağlığına da çok önem verdiğini kaydetti.  Bitkisel karışımlardan elde ettiği ürünle tavukların tedavisini yaptığını vurgulayan Gün, sözlerini şöyle tamamladı:  “Üretime büyük önem veriyorum. Bu nedenle kimyasal ilaçlardan uzak duruyorum. Sağlıklı tavuklardan elde ettiğim yumurtalardan civciv çıkma oranı da yüksek oluyor. İlaç masrafı da yok denecek kadar az oluyor. ’’     Ülkemize ait tavuk ırklarına da sahip çıkmak gerektiğine dikkat çeken Gün, kümesine en kısa sürede Osmanlı Sultan Tavuğunu da katacağını vurguladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI